Çocukların Ev Ortamından Okul Ortamına Geçiş Uyumunun Sağlaması, Okula Uyum Süreci

Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Psikoloğu Billur Güneş Oksayoğlu bu süreçte ailelerin nasıl bir tutum içerisinde olması gerektiğini açıkladı.

Tarih: 11 Eylül 2018 Salı 16:36
Güncelleme: 11 Eylül 2018 Salı 16:42
Çocukların Ev Ortamından Okul Ortamına Geçiş Uyumunun Sağlaması, Okula Uyum Süreci
-

Okula başlayacak çocukların önemli geçiş sürecine daire önemli bilgiler veren,Psikolok Billur Güneş Oksayoğlu şöyle devam etti, "okula başlamak, çocuklar için en önemli geçiş evrelerinden bir tanesidir. Ev ortamından okul ortamına geçiş çocuğun uyum sağlaması gereken yeni ve oldukça farklı bir durumdur.
Okula başlama süreci için çocuğun yeterli düzeyde zihinsel, sosyal ve duygusal olgunluğa ulaşmış olması gerekmektedir. Okula hazır olan çocuk, yaratıcı, katılımcı, iletişime açık ve meraklıdır.
Biz yetişkinlerin yeni bir duruma veya ortama uyum sağlama süreci ve bu süreçle başa çıkabilmek adına kullandığımız yöntemler ile çocukların başvurduğu yöntemler oldukça farklıdır. Yetişkinlerin yeni durumlara ve ortamlara daha hızlı adapte olabilmesinin altında önceki yaşam tecrübeleri vardır. Bu nedenle yeni durum karşısında daha kontrollü ve uyumla davranışlar sergileyebilmektedirler.
Çocuklar için evden ayrılmak, yeni bir çevreye entegre olmak, daha önce hiç tanışmadığı öğrenmeye dayalı yeni bir ortam ve yeni kurallar ile karşı karşıya kalmak elbette ki kolay değildir. Dahası bu zamana kadar gün içerisinde ebeveyni ile beraber vakit geçiren çocuk, artık okulda kaldığı süre içerisinde ebeveyninden ayrı vakit geçireceğinin farkındalığını yaşamaktadır.
Çocuğun okula başlaması tek başına yeterince önemli bir konudur. Bu sebeple bu tarihlere başka herhangi bir önemli olayı sıkıştırmamaya özen göstermelisiniz. (Örneğin sünnet olmak, ameliyat olmak veya bir yerden başka bir yere taşınmak)
Uyum Problemi Yaşayan Öğrencilerde
Ebeveyninin kucağından inmek istememek
Okuldan gitmelerine sarılarak izin vermemek
Okula gidiş yolunda ağlayarak ya da sözel olarak ayrılığı reddetmek
Arkalarından ağlamak
Okulda sessiz kalmak
Sınıfta oyuna ya da etkinliğe katılmayarak bir köşeden izlemek
Sürekli olarak anne ve babasının ne zaman geleceğini sormak
Okul kapısından ayrılmamak gibi tepkiler izlenebilir.
Normal sayılan bir okula uyum sürecinde de yukarıdaki belirtiler gözlemlenebilir ve bunlara ek olarak kusma, yüksek ateş gibi psikosomatik belirtiler de eşlik edebilir. Bu noktada en doğru yaklaşım ebeveynin telaşa kapılmayarak ve en önemlisi kendisinde duyduğu kaygıyı çocuğa yansıtmamaya çalışarak, okuldaki öğretmen ve psikolojik danışman ile birlikte hareket ederek, tutarlı ve kararlı bir şekilde problem çözücü bir yaklaşım sergilemeleridir.
Çocuk bir sağlık problemi sebebi ile okula gitmek istemiyorsa ve gerçekte böyle bir probleminin olmadığı ebeveyni tarafından biliniyorsa, çocuk yargılanmadan sakince dinlenilmeli ve ebeveyni tarafından bu durum sınıf öğretmeni ve okulun psikoloğu-rehberlik birimi ile paylaşılarak gerçek nedenin ne olduğu araştırılmalıdır.
Çocuğun Okula Başarılı Bir Şekilde Adapte Olabilmesi İçin İpuçları
Onlara okulda çok sayıda yeni arkadaş edineceği ve çok seveceği öğretmenleri olacağı anlatılmalıdır.
Kendi çocukluk ve okul anılarınızı onlarla paylaşmak oldukça faydalı olacaktır. Anne ve babasının da bu süreçlerden geçtiğini bilen çocuk kendini daha güvende hissedecektir.
Çocuklarınızın okul ile ilgili sorularını cevapsız bırakmayın. Hem çocuklar hem de yetişkinler bilinmeyenden korkar ve kaygı duyar.
Okula giden çocuklar ile ilgili hikâye kitapları okuyabilirsiniz.
Çocuklarınız evden ayrı kalacağı için oldukça kaygılıdırlar ve ebeveynlerin çocuğunu merak ettiğiniz için devamlı okula gelmesi ve çocuğunun durumunu kontrol etmesi onları da bu kaygısında haklı çıkaracaktır.
Sabahları telaş içerisinde olmayın ve yetişmek için evden apar topar ayrılmayın, çocuğunuzun evden mutlu ve sakin ayrılmasına özen gösteriniz.
Çocuğunuz sabah okula gelmek istemiyorsa ona neden gitmesi gerektiğini ya da kendinize özel sahip olduğunuz gerekçelerinizi oldukça kısa, anlaşılır ve net ifadeler kullanarak açıklayınız.
Okuldan eve döndüğünde gününün nasıl geçtiği ile ilgili kısa bir sohbet gerçekleştirmek çocuğunuzu bir sonraki okul gününe motive edecektir.
Çocuğunuzla uzun ve dramatik vedalaşmalarda bulunmayınız. Çocuğunuz veda anından sizin onu tam saatinden geri alacağını ve onun için okulun en iyisi olduğunu bilmesi gerekmektedir.
Yatış ve kalkış saatlerinin düzenli olması okula uyumu kolaylaştırırken aynı zamanda öğrenme üzerinde de olumlu bir etki yaratacaktır.
Tüm bunların yanı sıra çocuğunuz ile kurduğunuz güven ilişkisi bu üçgenin en önemli parçasıdır."


Daha hızlı bilgi için; Facebook'ta @mersihnaber 'i, Instagram'da @mersinhaber 'i veya Twitter'da @mersinhaber 'i takip edebilirsiniz.


Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
TADER Yönetimi Cenazede Acıları Paylaştı
Büyükeceli Sahili, Büyükşehir Tarafından Temizlendi
Mersin 3 Gün Boyunca Sanatı ve Sporu Konuştu, Mersin'de Gerçekleştirilen Çalıştaylardan Verimli Sonuçlar Alıyor
Konya' da Feci Kazada 7 Kişi Hayatını kaybetti
Büyükşehir’den Oyuncak Kampanyası! Mersin’de Oyuncaksız Çocuk Kalmasın!
Tarsus’ta Kurbanlık Hayvan Fiyatları - Satış ve Kesim Yerleri
Mersin Anamur, Gülnar, Tarsus, Toroslar, Aydıncık, Akdeniz, Erdemli, Mezitli, Çamlıyayla, Bozyazı, Yenişehir, Mut ve Silifke Hava Durumu
Gülnar Elektrik Kesintisi 22 Temmuz Pazartesi
Gaziantep Elektrik Kesintisi 22 Temmuz Pazartesi
Hatay Elektrik Kesintisi 22 Temmuz Pazartesi