Her 40 Saniyede 1 Kişi İntihar Ediyor

Dünyada her 40 saniyede 1 kişi intihar etmektedir.

Tarih: 14 Eylül 2018 Cuma 17:22
Güncelleme: 14 Eylül 2018 Cuma 17:29
Her 40 Saniyede 1 Kişi İntihar Ediyor
- Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezihekimlerinden Yrd.Doç. Dr. Bilge KARA, İntiharın önlenebilmesinin çok muhtemel olduğunu, her potansiyel intihar girişimcisinin aslında bir tür sessiz çığlığı olduğunu ve bunu duymanın çok da zor olmadığına değindi.
İntihar, toplumdan topluma ve kültürden kültüre gerek görülme sıklığı ve şekli ve gerekse bu olgunun toplumda oluşturduğu tepki ve yargı açısından büyük değişkenlikler gösteren, psikolojik, psikiyatrik, sosyolojik, kültürel, genetik, dini, ekonomik pek çok boyutu olan çok bileşenli bir niteliğe sahiptir. İntihar edenya dagirişiminde bulunan kişi%98psikiyatrik sorunları olan kişidir ve her yıl içinde kayıtlı olarak dünyada850.000 kişinin intihar ederek yaşamına son verdiği saptanmıştır**
Ülkemizde tüm intiharların % 3 'ünü 15 yaşın altında gençlerin intiharları oluştururken 15 yaş üstünde intihar eden gençlerin sayısı hızla artmakta.İstatistikler incelendiğinde; 15-24 yaş grubunda ölüm nedenleri sıralamasında intiharın 2. sırada yer aldığı, hatta bu yaş gruplarında intiharın motorlu taşıt kazalarına bağlı ölümlerden daha fazla olduğu görülmektedir. (DİE, 2004) İntihar girişiminde bulunan ergenlerin bir kısmı tedavi için başvurmadığından ve tedavi için başvuranların bir kısmı da kayıt altına alınmadığından gerçek oranların daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

Psikolojik otopsi çalışmalarına göre İntihar eden ergenlerin yaklaşık olarak % 90’ında psikiyatrik bir bozukluk bulunduğuna değinen Bilge Kara bu konuda ebevenynleri bu konularda ailesel risklerinde büyük rol oynadığından bahsetti; ailede intihar davranış öyküsü,
anneyle baba arasında ya da anne, baba ve çocuk arasında yaşanan çatışmalar intiharı tetikleyen ailesel faktörlerdir. Birçok çalışmada anne babada depresyon, madde kötüye kullanımı, antisosyal davranışlar gibi psikopatolojinin varlığının ergenlerdeki tamamlanmış intihar ve intihar girişimi riskini belirgin olarak arttırdığı gösterilmiştir.
Farklı ortam ve toplumlarda yürütülen çalışmalarda aile bağlarının gevşemesi ya da kopmasının genç insanlar arasında intihar yaygınlığını etkileyen en önemli etkenler arasında olduğu saptanmış olup intihar davranışı gösteren ergen ailelerinin daha az destekleyici ve daha fazla çatışmacı olduğu, düşmanca tutumların ön plana çıktığı da bildirilmektedir.Çocuk ebeveyn ilişkisinde yetersizlik, aile içi iletişimde yetersizlik, çok yüksek veya düşük ebeveyn beklentisi ve Ebeveynlerin aşırı kontrolcü ve mükemmeliyetçi tutumları gençlerde intihar ve intihar girişimi riskini 1,4-3,6 kat arttırmaktadır. Bu yüzden Bilge KARA, aileleri bu konuda dengeyi çok iyi kurmak konusunda uyarıyor.
En sık intihar nedenleri arasında hastalık, aile geçimsizliği, geçim zorluğu, duygusal ilişkilerde hayal kırıklığı, ticari başarısızlık öğrenim başarısızlığı sayılmaktadır. En sık intihar etme biçimleri arasında kendini asma, ateşli silahlar kullanma,kimyevi madde kullanma,yüksekten atlama, suya atlamasayılabilir.
Depresyon hastalarının %15’i intihar etmektedir.
Peki İntihar düşüncesi olan kişi, bize aslında sinyaller veriyor mu? Nasıl anlayabiliriz?
Çabuk öfkelenme, aşırı sinirlilik ,
Çabuk ağlama, aşırı üzüntülü hal,
Hoşlandığı şeylere karşı ilgisizlik,
Uyku değişikliği,İştah değişikliği
Kendini suçlayıcı konuşmalar
Ölümle ilgili konuları konuşma
Unutkanlık, dikkat dağınıklığı
İçe kapanma, kimseyle konuşmama
Halsiz ve yorgun olduğunu söyleme
Tutarsız-anlamsız konuşmalar/hareketler
Saldırgan davranış
Dağıtma gibi davranış bozuklukları sezdiğiniz kişi, aslında herkesin duyamadığı bir tür çığlık atıyor olabilir.Unutmayın, İntihar girişimihiçbirzaman“gösteri”,“şantaj”,“numara”olarakdeğerlendirilmemelidir.
*aslında sayı daha fazladır, ancak net ve kayıtlı intiharlar baz alınmıştır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin’de Sahte Para Kalpazanlarının Yöntemi, Akıllara Durgunluk Verdi: Gerçekleri Kesip Sahteye Monte Etmişler
Seyit Torun’dan Başkan Seçer’e Ziyaret
Mersin'de CNR İMOB Mersin Mobilya Fuarının Açılışı Yapıldı
Ningbo Heyetinden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e Nezaket Ziyareti
Mersin Tarsus Özlüce -Yenice Mahalleri Arasındaki Hemzemin Geçitte Tren Kamyonanete Çarptı
Türkiye - Irak Sınırından Acı Haber: 4 Şehit, 6 Yaralı
Pozantı Tarsus TEM Otoyolu Sarışıh Mevkiinde Seyreden C.G İdaresindeki 01 ENY 74 Plakalı Bir Yolcu Otobüsünün Motor Aksamından Yangın Çıktı
Mersin Elektrik Kesintisi 20 Nisan Cumartesi
Tarsus Ticaret Borsası URGE İhracat Takımı Moskova'da
Mersin'de Yaşlı Anne-Kız Birlikte Yaşadıkları Evde Ölü Bulundu