Yaşam »

Aytuğ Atıcı "Sözümü Tutuyor ve Olağanüstü Hal (ohal) Uygulamasını Protesto Etmek Üzere Uzattığım Sakalımı Kesiyorum"

Önceki dönem CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı OHAL'in sona ermesiyle sakallarını kesti.

Resim yok

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı OHAL'in sona ermesiyle sakallarını kesti.

Resim yok

Aytuğ basınla paylaştığı bilgi notunda ise şu ifadelere yer verdi. 15 Temmuz 2016 yılında FETÖ’nün yaptığı hain ve alçak darbe girişiminden sonra, 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL’in ülkemiz açısından acı sonuçlar doğuracağını ve bir SİVİL DARBE olduğunu o zaman söylemiştik.

Resim yok

OHAL uygulamalarının insan hakları ihlallerine, ölümlere, kayıplara, gözyaşlarına, haksız ve hukuksuz uygulamalara neden olacağını; Devletimizin güçlü olduğunu ve teröristlerle hukuk dışına çıkmadan etkili bir şekilde mücadele edebileceğini belirtmiştik.

Resim yok

Cumhurbaşkanı “Bu darbe bize Allah’ın bir lütfudur” diyerek bundan sonraki dönem için aklından geçenleri adeta açığa vurmuştu. AKP Hükümeti de darbe girişimini fırsata çevirerek OHAL ile ilgisi olmayan ve Anayasa’ya aykırı pek çok düzenleme yapmış ve hukuku ayaklar altına almıştı.

Resim yok

Dönemin Adalet Bakanı’nın TBMM Kürsüsü’nden OHAL’i sadece 3 ay için çıkardıkları, hatta 3 ay bile sürmeyeceği söyleminin büyük bir yalan olduğu sonradan anlaşılacaktı. Bu ifadelerin üzerinden 3 ay değil 24 ay, 90 gün değil 729 gün geçti. 729 günün her anında OHAL’in kötülükleri hatırlansın ve olağanüstü hal uygulaması üçer aylık sürelerle tam 7 kez uzatılsın diye el kaldıranlar beni gördükçe utansın diye, sakalımın her teliyle her gün eylem yaptım.

Resim yok

Bildiğim kadarıyla parlamento tarihinin en uzun eylemini yapmış oldum. Keşke böyle bir rekorun sahibi olamasaydım. İki yıllık OHAL döneminde 36 tane Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandı. Bu KHK’lar ile: • 71 bin 274 kişi gözaltına alındı • 50 bin 510 kişi tutuklandı

Resim yok

118 bin 813 kişi açığa alındı, 129 bin 410 kamu görevlisi ihraç edildi., 7 bin 267 subay, astsubay görevden alındı, 52 kişi intihar etti., 10 kişi kayıp, 446 bin kişi hakkında adli işlem yapıldı, 70 gazete için kapatılma kararı verildi., 25 radyo kapatıldı. , 20 dergi kapatıldı., 18 televizyon kanalı kapatıldı, 500’den fazla akademisyen işlerinden oldu., 1431 dernek kapatıldı., 94 belediyeye kayyum atandı.

Resim yok

Şehit ve gaziler arasında ayrım yapılarak 15 Temmuz şehit yakınlarının ve gazilerin özlük hakları daha üstün kılındı. Olağanüstü Hal İlanının Gerekçesiyle Hiç Alakası Olmayan Düzenlemeler Yapıldı. Örneğin: Kimi suçlarda denetimli serbestlik süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Koşullu salıverme için cezanın üçte ikisini yatma şartı, “yarısı” olarak değiştirildi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatıldı.

Resim yok

Öğretim elemanı emeklilik yaşı 72’den 75’e yükseltildi. Dershane öğretmenlerine KPSS şartı olmadan sözleşmeli öğretmenlik hakkı verildi. Belediye başkanlarının görevden alınıp, yerlerine kayyum atanabilmesinin yolu açıldı. İçişleri Bakanlığı’na yurt dışı teşkilatı kurma yetkisi verildi. Rektör atamalarında üniversitelerdeki seçim sistemi kaldırıldı. Araç tescil hizmetleri noterlere devredildi. At yarışı, şans oyunları lisans hakkı 49 yıl süreyle Türkiye Varlık Fonu’na verildi.Gündem Videosu