Aytuğ Atıcı "Sözümü Tutuyor ve Olağanüstü Hal (ohal) Uygulamasını Protesto Etmek Üzere Uzattığım Sakalımı Kesiyorum"

Önceki dönem CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı OHAL'in sona ermesiyle sakallarını kesti.

1 / 9
CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı OHAL'in sona ermesiyle sakallarını kesti.
2 / 9
Aytuğ basınla paylaştığı bilgi notunda ise şu ifadelere yer verdi. 15 Temmuz 2016 yılında FETÖ’nün yaptığı hain ve alçak darbe girişiminden sonra, 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL’in ülkemiz açısından acı sonuçlar doğuracağını ve bir SİVİL DARBE olduğunu o zaman söylemiştik.
3 / 9
OHAL uygulamalarının insan hakları ihlallerine, ölümlere, kayıplara, gözyaşlarına, haksız ve hukuksuz uygulamalara neden olacağını; Devletimizin güçlü olduğunu ve teröristlerle hukuk dışına çıkmadan etkili bir şekilde mücadele edebileceğini belirtmiştik.
4 / 9
Cumhurbaşkanı “Bu darbe bize Allah’ın bir lütfudur” diyerek bundan sonraki dönem için aklından geçenleri adeta açığa vurmuştu. AKP Hükümeti de darbe girişimini fırsata çevirerek OHAL ile ilgisi olmayan ve Anayasa’ya aykırı pek çok düzenleme yapmış ve hukuku ayaklar altına almıştı.
5 / 9
Dönemin Adalet Bakanı’nın TBMM Kürsüsü’nden OHAL’i sadece 3 ay için çıkardıkları, hatta 3 ay bile sürmeyeceği söyleminin büyük bir yalan olduğu sonradan anlaşılacaktı. Bu ifadelerin üzerinden 3 ay değil 24 ay, 90 gün değil 729 gün geçti. 729 günün her anında OHAL’in kötülükleri hatırlansın ve olağanüstü hal uygulaması üçer aylık sürelerle tam 7 kez uzatılsın diye el kaldıranlar beni gördükçe utansın diye, sakalımın her teliyle her gün eylem yaptım.
6 / 9
Bildiğim kadarıyla parlamento tarihinin en uzun eylemini yapmış oldum. Keşke böyle bir rekorun sahibi olamasaydım. İki yıllık OHAL döneminde 36 tane Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandı. Bu KHK’lar ile: • 71 bin 274 kişi gözaltına alındı • 50 bin 510 kişi tutuklandı
7 / 9
118 bin 813 kişi açığa alındı, 129 bin 410 kamu görevlisi ihraç edildi., 7 bin 267 subay, astsubay görevden alındı, 52 kişi intihar etti., 10 kişi kayıp, 446 bin kişi hakkında adli işlem yapıldı, 70 gazete için kapatılma kararı verildi., 25 radyo kapatıldı. , 20 dergi kapatıldı., 18 televizyon kanalı kapatıldı, 500’den fazla akademisyen işlerinden oldu., 1431 dernek kapatıldı., 94 belediyeye kayyum atandı.
8 / 9
Şehit ve gaziler arasında ayrım yapılarak 15 Temmuz şehit yakınlarının ve gazilerin özlük hakları daha üstün kılındı. Olağanüstü Hal İlanının Gerekçesiyle Hiç Alakası Olmayan Düzenlemeler Yapıldı. Örneğin: Kimi suçlarda denetimli serbestlik süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı. Koşullu salıverme için cezanın üçte ikisini yatma şartı, “yarısı” olarak değiştirildi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatıldı.
9 / 9
Öğretim elemanı emeklilik yaşı 72’den 75’e yükseltildi. Dershane öğretmenlerine KPSS şartı olmadan sözleşmeli öğretmenlik hakkı verildi. Belediye başkanlarının görevden alınıp, yerlerine kayyum atanabilmesinin yolu açıldı. İçişleri Bakanlığı’na yurt dışı teşkilatı kurma yetkisi verildi. Rektör atamalarında üniversitelerdeki seçim sistemi kaldırıldı. Araç tescil hizmetleri noterlere devredildi. At yarışı, şans oyunları lisans hakkı 49 yıl süreyle Türkiye Varlık Fonu’na verildi.


© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Anamur’da Park Halindeki Dört Araç Yakılarak Kundaklanmak İstendi
Tarsus İdmanyurdu Yönetimi'nden Bozdoğan'a Planları Tutmadı Eleştirisi
Başkan Seçer: "Mersin Önemli ve Örnek Bir Süreç Yaşıyor"
Seçer, Erdemli Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerini Ağırladı
Tarsus İdmanyurdu Fenerbahçe Maçı Nerede Oynanacak. İşte Cevabı
Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer'in Babası Bilgi (Hayrettin) Dinçer Hayatını Kaybetti
Mersin'de Dur İhtarına Uymayan Sürücü 2 Polise Çarparak Kaçtı
Bisikletliler Mersin’de 135 Kilometre Pedal Çevirecek
Mersin Tarsus'ta Minik Öğrencilerin Evcil Hayvan Sevgisi Her Geçen Gün Büyüyor
Mersin Erdemli'de Okullara, Belediye Desteği