Akdeniz Belediye Meclisi, 2020 Yılının İlk Toplantısını Adanalıoğlu’nda Gerçekleştirdi

Akdeniz Belediye Meclisi; yeni yılın ilk toplantısını M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda, Adanalıoğlu Mahalle ve Taziye Evi’nde gerçekleştirdi.

02 Ocak 2020 Perşembe, 15:14
Akdeniz Belediye Meclisi, 2020 Yılının İlk Toplantısını Adanalıoğlu’nda Gerçekleştirdi
-

Bölge sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda görüşülen tüm gündem maddeleri, üyelerin oybirliğiyle kabul edilerek ilgili komisyonlara havale edildi.
Meclis üyeleri, Adanalıoğlu sakinleri ve muhtarların; bölgenin sorunları ve ağırlıklı olarak geçimini tarımla sağlayan vatandaşların taleplerini dile getirmesinin ardından söz alan Başkan Mustafa Gültak; öncelikle vatandaşların yeni yılını tebrik etti; Meclis toplantılarını mahallelerde yaparak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Karaduvar Balık Festivali’ne de değinen Başkan Gültak, festivalin her yaş ve kesimden binlerce insanın katılımı ve büyük bir coşkuyla geçtiğini söyledi.
“Sosyal market yakında hizmete açılacak”
Başkan Gültak; ülke gündeminde büyük yer tutan balık festivalini; Adanalıoğlu ve Kazanlı’dan da binlerce insanın, özellikle de kadınların katılımıyla her yıl düzenleyeceklerini, bu yılki festivali ise, Ekim ayının son haftasında gerçekleştireceklerini belirtti. Adanalıoğlu’nun; yol, asfalt, kaldırım hizmeti, düğün salonu, öğrencilere servis tahsisi, sera atıkları ve tarımsal sulama kanallarının temizliği ve çöp konteynırlarının arttırılması konularında çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını dile getiren Başkan Gültak; belediye binası yanına kurulan sosyal market aracılığıyla da ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırılması için her türlü kıyafetin bulunacağı giysi bankı yakında hizmete açacaklarını ifade etti.
“Kavganın, çatışmanın olmadığı yere hizmet gelir”
Bölgeye yapılan ve yapılması planlanan olan hizmet ve çalışmaları da anlatan Başkan Gültak, “Sorunlar, dertler çözülmek için var. Biz de elimizden geldiği kadar, Meclis üyelerimizle birlikte bu işi sürdürüyoruz. Meclisimizde çok güzel bir uyum yakaladık ve hemen her kararımız oybirliği ile geçiyor. Akdeniz’de farklı renklerimiz var ve bu renklerin barış ve kardeşlik içinde yan yana oturup muhabbet etmesi ve Akdeniz için alınacak kararları oybirliği ile Meclisten geçirmesi çok anlamlı. Desteklerinden ötürü tüm Meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Kavganın, çatışmanın olmadığı yerde Akdeniz’e her türlü hizmet gelir. Büyükşehir Belediyesi ile çok uyumlu ve verimli çalışıyoruz. Her ikimiz de seçildik ve her ikimizin de amacı şehrimize hizmet etmektir” diye konuştu.
“Doğayı kirleten işletmelere gereken yasal müeyyideler uygulanacak”
Gelecek hafta içinde asfalt ihalesi yapacaklarını kaydeden Başkan Mustafa Gültak, ardından da asfalt ve kaldırım eksiği olan mahallelerde gerekli çalışmaları başlatacaklarını söyledi. Biberin; bölgenin en önemli ürünü olduğunu da hatırlatan Başkan Gültak, bu sene yeniden yapılacak olan Biberexpo Fuarı’na ana sponsor olarak destek vermeye devam edeceklerini de dile getirdi. Çevreyi çok önemsediklerini kaydeden Gültak, “Bu konuda Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne 2 kez yazı yazdık. Doğayı ve çevreyi kirleten işletmelere gereken yasal müeyyideler uygulanacak ve cezalar kesilecek. Adanalıoğlu’nda, okaliptüs koruluğuna dökülen 25 yıllık çöpün çok büyük bölümünü bölgeden çıkardık, kalan kısmını da iş makineleri yardımıyla toprağa gömerek olası tehlikelerin önünü kestik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve farklı kolejlerle anlaşmalar yaparak, Adanalıoğlu’nda birçok kez orman ve sahil temizliği yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“Çukurova Havalimanı 2 yıl içinde bitecek”
Merkezi Hükümetin, Çukurova Havalimanı’nın 2 yıl içinde bitirmeyi planladığını aktaran Başkan Gültak, “Havalimanı bittiği andan itibaren de Kazanlı ve Adanalıoğlu’nun kaderi değişecek. Şu an havalimanının 2 pisti ve altyapısı bitti, sadece üstyapısı kaldı. Büyük firmaların da bu işe talip olduğunu duydum. İhalesi açıldığı anda Türkiye ve dışarıdan büyük firmalar ‘yaparız’ diyorlar. İki yılda havalimanı bitecek inşallah. Bu havalimanına tüm kargo uçakları inebilecek, dünyanın farklı ülkelerine de bu havalimanından uçaklar gidebilecek. Yapımı bittiği anda İstanbul Havalimanı’ndan sonra ülkemizin ikinci büyük havalimanı olacak. Bu hem turizmi etkileyecek, hem de çiftçilerimizi etkileyecek. Ürünlerinizi uçak kargo ile Türkiye ve Avrupa’nın birçok ülkesine gönderebileceksiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızla her görüştüğümüzde de Sayın Lütfi Elvan Bakanımıza ve bize soruyor. Sayın Lütfi Elvan Bakanımıza ve milletvekillerimize de desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.
“Kilitlenen imar sorununun çözümü için büyük yol aldık”
Başkan Gültak; kentte, 25 yıldır devam eden imar sıkıntısını da ortadan kaldırdıklarını anlatarak; “DSİ, tarım ve diğer kurumlardan gelmez denilen görüşleri aldık. Büyükşehir Meclisi’nden geçti ve şu an Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazıldı. Oradan uygun yazılar gelecek, sonra tarım bakanlığına gidecek. Oradan da uygun yazılar geldikten sonra artık Büyükşehir Belediyesi; 2. etap dediğimiz, Akdeniz’in doğusunu ilgilendiren imar sıkıntısı olan bölgelerin hepsini bizle beraber çalışacak. Çok şükür hep beraber çalıştık ve şehrin kilitlenmiş olan imarı noktasında da birlik beraberlik içinde yol aldık” dedi.
“Sosyal belediyecilik noktasında tüm halkımıza dokunmaya çalışıyoruz”
Başkan Gültak, Meclis’te; yeni yılın ilk gününde başlattıkları “Hoş Geldin Bebek” projesini de değerlendirdi; “Bundan sonra Akdeniz Belediyesi olarak, ilçemiz sınırları içinde doğan bebekler için bir çanta hazırladık. Çantanın içinde de bebeğimizin tüm ihtiyaçlarını giderecek şampuan, biberon, suluk, krem, bez ve daha pek çok ürün var. Ailelerimizi evlerinde ziyaret ediyoruz ve ebeveynlere bu çantayı hediye ediyoruz. Ayrıca 2020 yılının ilk doğan bebeğini de eşimle birlikte Şehir Hastanesi’nde ziyaret ettim, çantamızı ve hediyemizi verdik.
Diğer yandan evlenecek olan ve askere gidecek olan gençlerimiz için de projelerimiz var. Sosyal belediyecilik noktasında tüm halkımıza dokunmaya çalışıyoruz. Hükümetimizin, bakanlarımızın ve milletvekillerimizin yanı sıra, Meclis üyelerimizin de desteği yanımızda. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclisi ile de uyumlu çalışarak Akdeniz’in sorunlarını hızlı şekilde çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Akdeniz’in alt ve üstyapısı sorunlu olabilir ama öncelikli olarak Akdeniz’in barışa, kardeşliğe, sevgiye ihtiyacı var. İşte biz bunu başardık” ifadelerini kullandı.
Meclis’te görüşülen gündem maddeleri…
Açılış ve yoklamanın ardından Meclis Denetim Komisyonu’nun oluşumuna ilişkin oylama yapılarak gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Kazanlı Mahallesi’nde, mülkiyeti Maliye Hazinesi adına kayıtlı olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsisli futbol sahasının ve tesislerinin bakım onarım giderlerinin Akdeniz Belediyesi’nce karşılanması şartıyla, kullanım hakkının belediyeye verilmesi ile ilgili teklif görüşülerek oybirliği ile komisyonlara havale edildi.
Ankara’nın Beypazarı Belediyesi ile Akdeniz Belediyesi arasında yapılacak olan Kardeşlik Anlaşması ile ilgili protokol hazırlama ve sözleşmeler imzalama konusunda da Başkan Gültak’a tam yetki verilmesi ve Kardeş Belediye ilişkisi kurulması ile ilgili teklif de oybirliğiyle komisyonlara sevk edildi.
İller Bankası’ndan teminat mektubu almak suretiyle, yurtiçi bankalardan da kredi kullanılması için Başkan Mustafa Gültak’a yetki verilmesiyle ilgili teklifin, oybirliğiyle komisyonlara havalesi yapıldı. Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde, 8-13 Kasım 2020 tarihlerinde düzenlenecek olan 14’üncü Uluslararası Turunçgil Kongresi’ne, 50 bin TL maddi destek sağlanmasını içeren komisyon raporları da oybirliğiyle ile kabul edildi.
Toroslar Yalınayak Mahallesi 3388 adanın doğusunda bulunan Yılmaz Güney Park alanının, “Sosyal Tesis Alanı (Akdeniz Belediyesi Çok Amaçlı Hizmet Binası)” planlanmasını içeren komisyon raporları oybirliğiyle kabul edildi. Mesudiye Mahallesi 909 ada 4 parsele takas-trampa işleminin yapılmasına ilişkin Başkan Gültak ve Belediye Encümenine yetki verilmesini içeren komisyon raporları da üyelerin oybirliği ile Meclis’ten geçti.
Bir sonraki toplantının; 7 Ocak 2020 Salı günü saat 10:00’da belediye merkez binasında yapılmasının karara bağlanmasından sonra Akdeniz Belediyesi Meclis toplantısı sona erdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Tarsus'ta Eski Yapı Evin Duvarı Çöktü, 1 Çocuk Yaralandı
Mersin Akdeniz Belediyesi Açık Hava Sinemasıyla Nostaljiyi Yaşatıyor
Tarsus Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke , Orta Vadeli Program’ı (Ovp) Değerlendirdi
Mersin Akdeniz’de İbadethanelere Kesintisiz Hizmet! 114 Cami, 2 Kilise, Mescitler, Kur’an Kursları Yıkanıp Dezenfekte Ediliyor
Tarsus TSO Yönetimi Çukurova Havalimanını Ziyaret Etti! Çukurova "Tarsus" Havalimanı Ocak’ta Hizmete Giriyor
Mersin Polisinden Terör Örgütlerine Operasyon: 4 Gözaltı; 1 Adli Kontrol, 3 Tutuklama
Mersin'de Polisin Haydi Ekipleri, Tehlikeli Köpekleri Güvenli Yaşam Alanlarına Kavuşturdu! Kurallara Uymayanlara 379 Bin TL Ceza Yazıldı
Türk İş Adamları Derneği (Romanya) – Tiad ve Su Market Ziyareti
Mersin'de Denize Giren Suriyeli Boğularak Hayatını Kaybetti
Mersin Erdemli'de U Dönüşü Yasağına Rağmen Dönüş Yapmaya Çalışan Kamyonet Kaza Yaptı: 4 Ölü, 2 Yaralı!