Akdeniz Kent Konseyin'den Güçlü STK, Güçlü Mersin Paneli

Mersin’deki STK ların, hibelerden nasıl haberdar olup, nerelere başvuracağı, Proje yazmaya nereden başlanacağı STK' ne kadar önemli kuruluşlar olduğunun anlatılacağı önemli panel 22 -24 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor.

Tarih: 20 Şubat 2019 Çarşamba 08:32
Güncelleme: 20 Şubat 2019 Çarşamba 08:35
Akdeniz Kent Konseyin'den Güçlü STK, Güçlü Mersin Paneli
- Mersin'deki Sivil Toplum Kuruluşları için büyük önem arz eden konuların vede STK'ların önemine dair bilgilerin anlatılacağı panele ilişkin Akdeniz Kent Konseyi bir davet ve bilgilendirme yaptı.
Davet ve Panele ilişkin bilgilendirme ise şöyle;
Sivil toplumun ortaya çıkışı ve tarihsel süreç içerisinde geçirdiği aşamalar göz önüne alındığında, Türkiye’de Batıdaki anlamıyla güçlü bir sivil toplumun var olup olmadığı, tartışma konusudur. Ancak, kendi tarihsel sürecimiz içerisinde, kendi kültürümüzle güçlü bir sivil toplumun hiç çıkmadığını söylemek de yanlış olacaktır. Keza, bu konuda yapılan araştırmalar, gerek Osmanlı döneminde, gerekse Cumhuriyetin ilk yıllarında kendi kültürümüzle güçlü bir sivil toplumun varlığını ortaya koymaktadır. 1980’li yıllardan itibaren, dünyadaki gelişimlere paralel olarak, Türkiye’de de sivil toplumun geliştiği görülmektedir. Bu süreçte, sivil toplum kuruluşlarının toplum içinde yaygınlaştığına ve öneminin anlaşıldığına şahit olunmaktadır. 1990’lı yıllardan itibaren,gündelik söyleme hızla nüfuz eden ve herkesin diline yerleşen ‘sivil toplum’ kavramı, aslında felsefe ve siyaset tarihinde de köklü bir geçmişi olan ve farklı tartışmalara yol açan, bir içeriğe sahip olup, her dönemde bu kavrama farklı anlamlar yüklenmiştir.
Sivil Toplum nedir tartışmalarının içerisinde; farklı alanlarda faaliyet gösteren sivil toplumun varlığı, çeşitliliği, Katılım ve Demokrasi ile olan ilişkisi, aynı zamanda devamlılığı konularında yaşanan sıkıntı, Mersin’de bulunan STK’ ların fon bulma ve uygulama aşamalarında çözüm üretememesine neden olmaktadır. Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulunda 75 farklı Sivil Toplum Kuruluşu’nun varlığı, Meclis ve Çalışma Gruplarında faaliyet gösteren STK’ların çeşitliliği, bizi bu projeyi yazıp uygulama konusunda hareketlendirdi.
Akdeniz Kent Konseyi olarak, Avrupa Birliği Sivil Düşün programına, STK ların güçlendirilmesi konusunda bir proje yazdık ve projemiz kabul oldu. Projemizin amacı; Mersin’dekiSTK ların, hibelerden nasıl haberdar olup, nerelere başvuracağı, Proje yazmaya nereden başlanacağı, ve kendimizden fedakarlık yaparak zaman ayırdığımız STK ların aslında ne kadar önemli kuruluşlar olduğunu anlayacağımız bir program olacaktır.
Bu anlayışla;Mersinde Sivil Toplumun Güçlendirilmesi projesi kapsamında düzenleyeceğimiz’ ’Güçlü STK, Güçlü MERSİN’’ panelimizde; Konuşmacı olarak,
Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi, AB Sivil Düşün Programı Sivil Toplum Uzmanı Sayın Hali Öz; ‘’STK Nedir, Süper STK Nedir, Fon ve Hibe bulma ‘’ konularında bilgi paylaşımı ve atölyelerle Sivil Toplum güçlenmesini sağlayacak,
Sivil Düşün Hareketlilik ve Ağ oluşturma Uzmanı SayınCeylan İNCEOĞLU’ da Sivil Düşün Hibeleri hakkında bilgilendirme yapacak,
Sosyal Bilimler Esnaf ZanaatkârıSayın Ulaş BAYRAKTAR ‘’ Sivil Toplum ve Müşterekler ‘’ çalışmasını sunacak,
STK Bilinci ve STK ların İtici gücü konusunda MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Sayın Mustafa GÜLER bizleri bilgilendirecek,
STK ve Yerel Yönetimler İlişkisi konusunda Mersin Kent Konseyi Başkanı Sayın Yasmina Lokmanoğlu, sunumlarını yapacak,
STK başkanlarının iletişim sanatı konusunda Çağ Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Murat KOÇ sunumlarını yapacak
Bir STK Başkanının Tecrübeleri konusunda da GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Çağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi AyferiTUĞCU bilgipaylaşımında bulunacaktır.
22-23 Şubat 2019 tarihlerinde Mersin Nobel Otelinde gerçekleştireceğimiz ‘’Güçlü STK, Güçlü MERSİN’’ panelisabah 9:30 -17:00 saatleri arasında 2 gün sürecektir.Panele katılım sağlamak isteyen arkadaşlarımızın, Akdeniz Kent Konseyi Sekretaryasına Kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Siz basın mensubu arkadaşları ve Mersinde bulunan sivil toplum kurumlarının yetkililerini bu önemli panele bekliyoruz.
Akdeniz Kent Konseyi Sekretaryası Tuna Hanım: 0535 740 75 39
Yiğit GÖKŞEN
Akdeniz Kent Konseyi Başkanı
Akdeniz Kent Konseyin'den Güçlü STK, Güçlü Mersin Paneli

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Dinçer, “Tarihimizin ve Kültürümüzün Parçası Olan Vakıf Eserleri Korunmalı”
Künefeci Sadık Usta'dan Şaşırtan Çıkış
Hatay  Barış Koşusunda Tarsuslu Nursel Karataş Birincilik Aldı
Mersin Erdemli'de Temel Meselelerden Dev Projelere
Tarsus Ziraat Odası’ndan Vali Ali İhsan Su’ya ziyaret
Seçer, ‘Belediye Başkanından Büyük İşler İsteyin, Ona Göre Oyunuzu Kullanın’
Fırat Aslan, Hürriyet Mahallesi Muhtarlığına Talip Oldu
Büyükşehir Adayı Hamit Tuna, “Mersin İdman Yurdu Küllerinden Yeniden Doğacak"
CHP Silifke Adayı Başkan Turgut, “Silifke’yi 15 Yıl Hizmetten Mahrum Bırakanlar Geri Gelmek İstiyorlar”
Bu 3 Kurala Dikkat! Kansere Karşı 7 Etkili Beslenme Önerisi!