Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: “Yeni Adli Yıla Kaygı İçerisinde Giriyoruz”

Mersin Barosu tarafından 2018-2019 adli yıl açılış töreni düzenlendi. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun yapıldığı törende konuşan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, adalete ve yargıya güvenin yeniden acil tesis edilmesi gerektiğini vurguladı.

03 Eylül 2018 Pazartesi, 14:15
Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: “Yeni Adli Yıla Kaygı İçerisinde Giriyoruz”
-

Mersin Barosu tarafından 2018-2019 adli yıl açılış töreni düzenlendi. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun yapıldığı törende konuşan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, adalete ve yargıya güvenin yeniden acil tesis edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Adalet terazisinden geçmiş bir devlet düzeni inşa edilmeli. Yargı, 80 milyon insanın adalet beklentisine cevap vermelidir. Yargı organlarında nicelik ve nitelikte kalite yükseltilirse, adalete ve yargıya güven artar. Ülkemizdeki siyasal, ekonomik ve yargıya yönelik birçok sorun da çözüme kavuşur” dedi.
Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törene Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, avukatlar ve stajyer avukatlar katıldı. İlk olarak Atatürk Anıtı'na çelenk konulurken, daha sonra saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı okundu. Yaptığı açıklamada, gerek mesleğin sorunlarını, gerekse yargı sistemindeki sorunları her fırsatta haykırdıklarını, ancak sorunlara çözüm beklerken, yeni adli yıla yine kaygı, üzüntü ve tedirginlik içerisinde girdiklerini ifade eden Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Çünkü adalet çarkı tersine dönmektedir, hukukumuz her geçen gün daha da yara almaktadır, adalete güven her geçen gün daha da azalmaktadır. Ülkemizde geçmişte adalete güven % 70'lerde iken bu oran günümüzde % 30'lara düşmüştür. OHAL KHK’larıyla yapılan düzenlemelerin çok önemli bir kısmı savunma alanını düzenlemektedir. KHK ile özellikle mesleğimize ve savunma hakkına yönelik yapılan düzenlemeler, hukuk devletinde rastlanmayacak bir biçimde yapılmış ve hukukumuza büyük darbe inmiştir. Toplumun hukuka olan güvenini büyük ölçüde sarsmıştır. KHK’lar ile avukatların çalışma hakları gasp edilmiştir. KHK hükümlerinin çoğunluğu geçici değil, olağanüstü hal süresini aşan kalıcı düzenlemelerdir. OHAL’in kalktığı söylenmesine rağmen getirdiği, yasaklamalar ve kısıtlamalar devam etmektedir. Bu KHK’lar insan hakları, parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğünün üzerinde ciddi tehdit yaratmaktadır. Savunma hakkı güvencesiz hale getirilmemelidir” diye konuştu.
“YARGI 80 MİLYON İNSANIN ADALET BEKLENTİSİNE CEVAP VERMELİ”
“Adalete ve yargıya güvenin yeniden acilen tesis edilmesi gerektiğine vurgu yapan BARO Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Yargıya güvenin artırılması için liyakat unsuru etkin kılınmalı, yargı mensuplarının mesleğe alınması, atanması ve terfisi liyakat ve objektif kriterlere dayanmalıdır. Yargı organlarında nicelik ve nitelikte kalite yükseltilirse, adalete ve yargıya güven artar. Ülkemizdeki siyasal, ekonomik ve yargıya yönelik birçok sorun da çözüme kavuşur.
Hükümet, yargı içine yuvalanmış cemaatlere karşı yeterli derecede mücadele edememiştir. Yargı cemaatlerden temizlenmelidir, yargı yozlaşmış kadrolara, cemaatlere teslim edilmemelidir. Yargının 80 milyon insanın adalet beklentisine cevap vermelidir. Bunun için yargı mensuplarına gerçek anlamda bağımsızlık güvencesi verilmeli ki, tarafsızlık ilkesi işleyebilsin ve yargıçlar her türlü korku ve endişeden uzak, adil karar verebilsin. Bireysel iradelerin devre dışı kaldığı bir hukuk sisteminde, adaletten söz etmek mümkün değildir. Adaletin ve adalete güvenin olmadığı bir toplumda da anarşi başlar” ifadesini kullandı.
“ADALET TERAZİSİNDEN GEÇMİŞ DEVLET DÜZENİ İNŞAA EDİLMELİ”
Açıklamasında, hukuk devletinin ön koşulunun bağımsız yargı olduğunu belirten Baro Bşk. Bilgin Yeilboğaz, Adaleti egemen kılmak için, öncelikle adalet terazisinden geçmiş bir devlet düzeni inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Adil yargılanma ve hukuk güvenliği konularına işlerlik kazandırılması gerektiğini ifade eden Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Adalet terazisini tutarken elimiz titrememelidir. Tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitiren hâkimler karşısında adaletin tek bekçileri avukatlardır. Çünkü avukatların efendileri olmadığı gibi, biat ta etmezler. Hâkim ve Savcılarımızın ‘Savunma, yargının kurucu unsurudur’ cümlesini içselleştirmelerini istiyoruz. Atatürk ilkelerine, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletine bağlı olan biz avukatlar; hukukun üstünlüğüne yaşamsal önemde katkı sunmaktayız. Savunma yoksa yargı da yoktur, adalet de yoktur. Bağımsız ve tarafsız bir yargının olmadığı yerde hukuk devleti yoktur” dedi.
“HUKUKSUZLUKLARA KARŞI ÇIKAN BAROLAR VE AVUKATLAR HEDEF GÖSTERİLİYOR”
Hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan avukatların; siyasi otoriteye bağlanmak, çeşitli baskı ve sindirme yöntemleriyle susturulmak istendiği, asılsız iddialarla tutuklandığı günlerden geçtiklerini ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Avukatlar ve barolar her zaman hukukun, yargının, insan haklarının korunması ve adaletin tesisi için mücadele etmişlerdir. Ancak günümüzde, hukuksuzluklara karşı çıkan barolar ve avukatlar ne yazık ki hedef gösterilmektedir. Savunmayı temsil eden avukatlık mesleğine yönelik olarak fiili ve hukuki hak kısıtlamaları, avukatların savunma görevini yaparken karşılaştıkları engellemeler, avukatların dosyalardan yasaklanmasına dair düzenlemenin OHAL ile birlikte getirilmiş olduğu son durumun ve de politik ceza davalarına bakan avukatların kriminalize edilmesi ve sanıklaştırılması sorunu; ayrıca avukatlara yönelik olarak gözaltılar ve tutuklamaların yaygın bir şekilde kullanılmasıyla, savunma mesleğinin işlevsizleştirilmeye çalışılması, savunmanın ne kadar baskı altında olduğunun en açık göstergesidir. Ülkemiz de müvekkilinin hakkını savunan, arayan birçok avukat, müvekkilleriyle birlikte yargılanmaktadır” şeklinde konuştu.
Ülkemizde avukatlara yönelik sözlü ve fiili saldırıların her geçen gün arttığını ve avukatların görev yaptıkları yerlerde güven ortamının giderek yok olduğunu sözlerine ekleyen Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Yargının vazgeçilmez unsurlarından biri olan avukatlara yapılan bu saldırılar, yargıya yapılmış demektir. Görevi başındaki meslektaşımıza yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyor, bu tür saldırıların avukatlık mesleğimizi yürütmemize engel olamayacağını, savunmanın susturulamayacağını bir kez daha söylüyoruz.
Avukatlık Kanunumuzun, çağdaş ve amaca uygun şekilde değiştirilmesini istiyoruz. Hukuk fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını, avukatlığa kabul ve stajyerlik sınavlarının ivedi olarak getirilmesini istiyoruz.
Bu vesileyle; yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen adaletin bekçiliğini yapan, cübbesini onurla taşıyan, demokrasinin, insan haklarının ve hukuk devletinin en büyük güvencesi, savunmanın temsilcileri olan değerli meslektaşlarımızın adli yılı açılışını kutluyor, adalet hizmetlerinde kalite standartlarının yükseltilmesini, böylelikle vatandaşımıza en iyi adalet hizmetinin sunulmasını talep ediyorum. Yeni adli yılın tüm hukuk camiasına, avukatlarımıza, hâkim ve savcılarımıza, adliye çalışanlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, başta hukuk alanında çok önemli devrimler yapan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve görevi başında şehit olan yargı mensuplarımızı rahmetle anıyorum” diye konuştu.
Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: “Yeni Adli Yıla Kaygı İçerisinde Giriyoruz”
Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: “Yeni Adli Yıla Kaygı İçerisinde Giriyoruz”
Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: “Yeni Adli Yıla Kaygı İçerisinde Giriyoruz”
Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz: “Yeni Adli Yıla Kaygı İçerisinde Giriyoruz”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısında Konuştu
Halk Kartlıların Hesabına Toplam 1 Milyon 614 Bin TL Yüklendi
Mersin Tarsus'ta Acı Olay! Hastanenin 3. Katından Atladı
Başkan Seçer, Pazarcı Esnafına Seslendi: "Toplumda Huzuru, Barışı, Kardeşliği Tesis Edecek Olan Önce Sizlersiniz"
Büyükşehir, Türk Halk ve Sanat Müziği Topluluklarına Korist Alımı Yapacak
Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı, İsrail İle Karşılaşması Öncesinde Antrenmanlarını Büyükşehir Belediyesi Macit Özcan Spor Kompleksi’nde Yaptı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 13-19 Kasım Arasında, İl Bazında 100.000 Kişi İçinde Görülen Bir Haftalık Toplam Yeni Covid-19 Vaka Sayısı Haritasını Paylaştı
Mersin'de Okullar Tatil Mi? Yarın (30 Kasım Salı Günü) İçin Duyuru Yapıldı Mı?
Başkan Seçer, MESKİ’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yaptığı Sunumda, Tamamlanan, Devam Eden ve Planlanan Yatırımlarla İlgili Detaylı Bilgiler Verdi
Anamur Belediyesi, Çocukları Teknoloji Bağımlılığına Karşı Bilinçlendiriyor