Başkan Seçer, 4 Merkez İlçenin Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi: “31 Mart Seçimlerinden Herkes Üzerine Düşen Mesajı Aldı”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilen muhtarlarla bir araya gelmeye başladı.

06 Mayıs 2024 Pazartesi, 20:44
Başkan Seçer, 4 Merkez İlçenin Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi: “31 Mart Seçimlerinden Herkes Üzerine Düşen Mesajı Aldı”
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
‘Muhtarlar Buluşması’ kapsamında ilk olarak Akdeniz, Mezitli, Yenişehir ve Toroslar olmak üzere 4 merkez ilçenin muhtarlarıyla bir araya gelen Başkan Seçer, görevlerine devam eden muhtarlara tebrik, yeni seçilen muhtarlara ise hayırlı olsun dileğinde bulundu.
 
Mersin’de yurttaşın oy tercihinin ‘Hizmet İttifakı’na olduğunu söyleyen Seçer, “Belediye hizmetlerinde parti işi olmaz. İnsanlar rengine, diline, mezhebine, meşrebine, ırkına göre ayrılmaz. Ayrımcılığı reddediyoruz, herkesi kucaklıyoruz, herkesi de kucaklayacağız” dedi. Mersin’deki her 3 insandan 2’sinin oyunu aldıklarını belirten Seçer, “Mersin’de bizlere oy veren ve vermeyen herkese duyurumuzdur; herkes rahat olsun, herkesin yüzü gülsün, huzurlu olsun, herkese eşit hizmet” diye konuştu.  
 
31 Mart yerel seçimlerinin Türkiye’deki siyasi yol haritasını değiştiren bir seçim olduğunu kaydeden Seçer, “Vatandaşların, bir seçim öncesi iktidara getirdiği bir partiyi, bir seçim sonra yerle yeksan ettiğini Türkiye’nin siyasi tarihinde görebilirsiniz. 31 Mart seçimlerinden herkes üzerine düşen mesajı aldı” ifadelerini kullandı.
 
31 Mart yerel seçimlerinden sonra sağladıkları Meclis çoğunluğu hakkında da konuşan Seçer, geçtiğimiz dönemlerde yaşanan sıkıntı, zorluk ve siyasi sebeplerle yaşanan engellemelerle artık karşılaşmayacaklarını umduğunu ifade etti.
 
Vatandaşlara hizmet götürme noktasında muhtarlarla iş birliğinin önemine değinen Seçer, “Muhtarlarımızla mesai arkadaşıyız” dedi. Seçer, sosyal belediyecilik uygulamalarıyla hem kentte hem de ülkede örnek bir belediye olduklarını ifade ederek, “Biz Mersin’de ‘Mersin modeli belediyecilik’ uygulayarak Türkiye’de akıllara yazıldık. Biz yenilikçi bir belediyeyiz. Biz ilklerin belediyesiyiz” dedi.
 
Seçer, ikinci 5 yıllık çalışma sürecinde eski politikaları devam ettirecekleri gibi yeni vizyon projeleriyle de Mersin’i ve Mersinlileri kalkındıracaklarını anlatarak, ‘Metro’, ‘Sosyal Konut’ ve ‘Müftü Deresi Yaşam Vadisi’ gibi projeler hakkında bilgiler verdi.
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 31 Mart Yerel Seçimlerinde seçilen muhtarlarla bir araya gelmeye başladı. ‘Muhtarlar Buluşması’ kapsamında ilk olarak Akdeniz, Mezitli, Yenişehir ve Toroslar olmak üzere 4 merkez ilçenin muhtarlarıyla bir araya gelen Başkan Seçer, görevlerine devam eden muhtarlara tebrik, yeni seçilen muhtarlara ise hayırlı olsun dileğinde bulundu.
 
Programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış, Talat Dinçer ve Hasan Ufuk Çakır, Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, CHP İlçe Yöneticileri, Büyükşehir Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı.
 
Başkan Seçer: “Ben isteme makamıyım, vatandaş benden isteyecek”
Konuşmasının başında, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir ilçelerine bağlı mahallelerde görev yapan muhtarları selamlayan Başkan Seçer, yurttaşın ihtiyaç duyduğu her şeyi kendisinden talep etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Belediye başkanının şehrin her şeyi olduğunu vurgulayan Seçer, “Ben isteme makamıyım. Vatandaş benden isteyecek, eksiğini, gediğini, taleplerini ve şikâyetlerini dile getirecek. Hizmet aldığı noktada hayır duasını, teşekkürünü edecek. Zaten bizim en büyük enerjimiz yurttaşın sevgisidir” sözlerine yer verdi.
 
“Mersin’de Hizmet İttifakı kazandı”
Mersin’de vatandaşın oy tercihinin ‘Hizmet İttifakı’na olduğunu söyleyen Seçer, Mersin halkına teşekkürlerini iletirken, “Demokrasinin her anlamda tecelli ettiği, tercihlerin Hizmet İttifakı’na oy olarak yansıdığı bir seçim sürecini yaşadık. Bizim ittifakımız Hizmet İttifakı. Belediye hizmetlerinde parti işi olmaz. İnsanlar rengine, diline, mezhebine, meşrebine, ırkına göre ayrılmaz. Ayrımcılığı reddediyoruz. Herkesi kucaklıyoruz ve herkesi de kucaklayacağız” diye konuştu.
 
“Bana oy vermeyen vatandaşlarım merak etmesin;  ‘herkese eşit hizmet yapıyoruz’ ”
Mersin’deki her 3 kişiden 2’sinin oyunu aldıklarını belirten Seçer, muhtarlara seslenerek; kendisine oy vermeyen yurttaşlara da oy verenlerle aynı hizmeti götürteceklerinin altını çizerek, “Her 100 vatandaştan 40’ı uygun görmedi. Onların tercihlerine saygım sonsuzdur. Hiç merak etmesinler, kendilerini rahat hissetsinler. Mersin’de bizlere oy veren ve vermeyen herkese duyurumuzdur; ‘Herkes rahat olsun, herkesin yüzü gülsün, huzurlu olsun, herkese eşit hizmet’ ” diyerek, hizmetlerde ayrım olmayacağının altını çizdi.  
 
Seçer’den ‘Temsilde Adalet’ vurgusu
355 muhtarın yeni seçildiğini ve önceki dönem görev yapan 455 muhtarın şimdi de görevlerine devam ettiklerini dile getiren Seçer, kadın muhtarların sayılarının artmasına ilişkin de temsilde adalet vurgusu yaptı. Seçer, “4 merkez ilçemizin 204 muhtarının 75’i yeni seçilmiş muhtarımız, 129’u da görevine devam ediyor. Sevindirici bir nokta da; geçtiğimiz dönem 22 kadın muhtarımız vardı, şu anda 50 kadın muhtarımız var. Yeterli mi? Değil. Ama olsun. 22’den 50’ye çıkmak da güzeldir. Kadın muhtarların sayıları artsın. Temsilde adalet. Türkiye nüfusunun yüzde 50’si kadındır. Her alanda temsiliyette adaletli olacağız. İstiyoruz ki kadın muhtarların sayıları daha da artsın” diye konuştu. Seçim sonuçlarının şehrin havasını değiştirdiğini dile getirerek, bir belediye başkanı olmaktan ziyade bir vatandaş olarak da bu şekilde düşündüğünü dile getiren Seçer, kendisine oy vermeyen yurttaşların da bu seçim sonuçlarından dolayı yaşadığı memnuniyeti aktardı.
 
“31 Mart seçimlerinden herkes üzerine düşen mesajı aldı”
31 Mart Yerel Seçimlerinin Türkiye’deki siyasi yol haritasını değiştiren bir seçim olduğunu kaydederek, bu seçim sonuçlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Seçer, “Ben milletimin ferasetine her zaman güvendim. Vatandaşların, bir seçim öncesi iktidara getirdiği bir partiyi, bir seçim sonra yerle yeksan ettiğini Türkiye’nin siyasi tarihinde görebilirsiniz. Ben milletimin ferasetine inanıyorum. 31 Mart seçimlerinden herkes üzerine düşen mesajı aldı. Hepimiz aldık. Örneğin ben aldım ve dedim ki; ‘Çalışan, ayrımcılık yapmayan, halka dokunan, samimi olan ve halkın kalbine giren kazanır.’ Doğru düşünmüşüm, felsefem doğruymuş. Şu anda o felsefem daha da zenginleşti, sağlamlaştı ve artık daha da inanıyorum” dedi.
 
“Herkesi kapsayacak, kucaklayacak ve de sorumluluğumuzu artıran bir seçim sonucunu gördük”
Sorumluluklarının arttığını ve ikinci 5 yılda çok daha fazla çalışacaklarını da sözlerine ekleyen Seçer, “Bu seçim sonuçları bizim sorumluluğumuzu da artırdı. Bu kadar yüksek oy oranı ile seçilmek demek, artık; ‘Herkesin Belediye Başkanıyız’ sözünü retorikte bırakmak değil, uygulamaya da almak demek. Bizim buna ihtiyacımız yok, çünkü zaten bizim felsefemiz buydu. Herkesi kapsayacak, kucaklayacak ve de sorumluluğumuzu artıran bir seçim sonucunu gördük” diye belirtti. 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra sağladıkları Meclis çoğunluğu hakkında da konuşan Seçer, Meclis çoğunluğundan dolayı geçtiğimiz dönemlerde yaşanan sıkıntı, zorluk ve siyasi sebeplerle yaşanan engellemelerle artık karşılaşmayacaklarını umduğunu ifade etti. Seçer, “Sayısal çoğunluğu demokrasi zanneden anlayışların Meclis’i sabote edip, başta Mersin’in huzurunu kaçırmaya yönelik davranışlardan da artık uzak kalacağımızı düşünüyorum” dedi.
 
“Geçmiş 5 yıldan da deneyimlenerek daha güzel bir 5 yıl geçireceğiz”
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çok önemli birleşimler yaptığını da kaydeden Seçer, “Umut ediyorum yeni Melis çalışma grubundaki arkadaşlarımla, geçmiş 5 yıldan da deneyimlenerek ve ders alarak daha güzel bir 5 yıl geçireceğiz. Meclisimizde Mersinimiz için önemli kararlar alacağız. Buna canı yürekten inanıyorum” diye konuştu.
 
“Muhtarlarımızla mesai arkadaşıyız”
Vatandaşlara hizmet götürme noktasında muhtarlarla iş birliğinin önemine değinen Seçer, “Muhtarlarımızla mesai arkadaşıyız. Birbirimizi sevmek zorunda değiliz, iş birliği yapmak zorundayız. Benim daire başkanım, şahsım, partim ve dünya görüşüm muhtarı alakadar etmemeli. O; mahallesine, mahalle sakinine götüreceği hizmetle meşgul olmalı. Sadece Büyükşehir Belediyesi ile değil, ilçe belediyelerimizle diyaloglarını sağlam kurmalı. Her şeyin başı iyi diyalog, iletişim ve saygı dili. Birbirimize saygıyla ve sevgiyle yaklaşacağız. Çözülmeyecek hiçbir sorun yok, hepsinin üstesinden geliriz” dedi.
 
Muhtarlara Teksin’i etkin kullanmalarını öneren Seçer, “Vatandaşlarımızın da etkin kullanmasını sağlayın. Çağ teknoloji ve iletişim çağı. Size tavsiyem; lütfen bütün belediyelerle iletişiminizi iyi tutun ve çağrı merkezlerini iyi kullanın” diye konuştu. Seçer, Teksin’e ilçe belediyelerini entegre etmek için ilçe belediyelerine öneri sunduklarını sözlerine ekledi. İlçe belediyeleriyle uyumlu çalışabilmek adına bunun önemli olduğuna değinen Seçer, “13 ilçemiz var, hangi partiden olursak olalım birbirimizi sevelim, sayalım. Ben buna hazır olduğumu ilk Meclis toplantısından önce arkadaşlarıma söyledim, o güveni verdim. Aynı duygularla onlardan da dönüş aldım. Bu anlayışlarından dolayı 13 belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
“Sorunları, birbirimize yardımcı olarak çözeceğiz”
İlçe belediye başkanları ve muhtarlarla uyum içerisinde çalışmalarının Mersin’i ve vatandaşları da olumlu etkileyeceğine değinen Seçer, “Sorunları; ‘Benim görev alanım, senin görev alanın’ deyip birbirimize atarak, birbirimizi halk karşısında inciterek, sıkıntıya sokarak değil; birbirimize yardımcı olarak çözeceğimizden vatandaşlarımızın emin olmasını istiyoruz. Muhtarlarımızı da yapıcı bir şekilde bu işin içerisine kattığımız zaman Mersin çok daha güzel hizmet alır, büyür, gelişir ve herkesin yaşamak istediği bir kent haline gelir” diye belirtti.
 
“Biz ilklerin belediyesiyiz”
Seçer, sosyal belediyecilik uygulamalarıyla hem kentte hem de ülkede örnek bir belediye olduklarını ifade ederek, “Biz Mersin’de ‘Mersin modeli belediyecilik’ uygulayarak Türkiye’de akıllara yazıldık. Sosyal politikalara önem verdik. 5 yıllık hizmetlerimiz sonucu halkın itibarini kazandık. İkinci 5 yılda da bu politikalarımız artarak devam edecek. Sosyal politikalarda daha yeni modelleri uygulamaya koyarak Mersin halkının karşısına çıkacağız. Üretene, çalışana, istihdam yaratana vatana, millete, insanlığa katkı yapana biz de katkı yapacağız. Bu temel düsturumuz olacak ve olmaya da devam edecek” dedi. Sosyal politikaların yanı sıra altyapı ve üstyapı çalışmalarının da devam edeceğini belirten Seçer, “Yenilikçi belediye anlayışımız devam edecek. Biz yenilikçi bir belediyeyiz. Biz yerimizde sayan bir belediye değiliz. Biz ilklerin belediyesiyiz. Hep ilk olmaya gayret ediyoruz” dedi.
 
Seçer vizyon projelerini anlattı
Seçer, ikinci 5 yıllık çalışma sürecinde eski politikaları devam ettirecekleri gibi yeni vizyon projeleriyle de Mersin’i ve Mersinlileri kalkındıracaklarını anlattı. Seçer, “Mersin’de ikinci 5 yılda vatandaşlarımızı raylı sistemlerle seyahat ettireceğiz. Yakın zamanda Metro’nun inşaatı hızlanacak. Kentsel dönüşüm, yerinde dönüşüm ve Sosyal Konut Projeleri’ni beraber yürüteceğiz. Vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla belediye evlerinde kirayla yaşamalarını ve kira öder gibi taksitlerle konut sahibi olmasını sağlayacağız. 5 yılda önemli bir miktarda Sosyal Konut’u hayata geçirerek Mersinlilerin hizmetine sunacağız” diye konuştu.
 
“Müftü Deresi Yaşam Vadisi’ni hayata geçireceğiz”
Seçer, merkezde Yenişehir, Akdeniz ve Toroslar’ı ilgilendiren önemli bir proje olan Müftü Deresi Yaşam Vadisi’nden söz ederek, “500 dönümlük Müftü Deresi Yaşam Vadisi’ni hayata geçireceğiz. Çocuklardan kadınlara, yaş almış yurttaşlarımızdan gençlerimize kadar her kesime uygun fonksiyonların yer aldığı ve Türkiye’nin en muhteşem yaşam vadilerinden bir tanesini Mersinlilerin hizmetine sokacağız” dedi. Belediye yönetiminde kamu kaynaklarını en akılcı şekilde kullanarak hizmet ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini vurgulayan Seçer, “Mersin’e yakışır projelerin altına imza atacağız” diye konuştu.
 
Muhtarlar Buluşması’nda CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış, Talat Dinçer ve Hasan Ufuk Çakır ile Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan da birer selamlama konuşması gerçekleştirerek, muhtarlara görevlerinde başarılar dilediler.
 
Program; konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Cimcime Teyze 74 Yaşında Vefat Etti
Başkan Vahap Seçer, CHP Mersin Kadın Kolları İl Kongresi’ne Katıldı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu