Başkan Seçer, Akdeniz Ziraat Odası’nı Ziyaret Etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Akdeniz Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

21 Mart 2024 Perşembe, 18:32
Başkan Seçer, Akdeniz Ziraat Odası’nı Ziyaret Etti
-

5 yıllık görev süresi boyunca tarıma ve hayvancılığa önem verdiklerini kaydeden Seçer, “5 yıl sonunda ‘çiftçilere şöyle kulaklarına hoş gelecek birkaç cümle edelim, oyunu alalım’ diye bir anlayışımız yok. Mersin Büyükşehir Belediyesi çok değerli, çok önemli çalışmalar yaptı. Sadece Türkiye’de diğer belediyelere örnek değil, Bakanlığa yol gösterici projeler yaptı” dedi.
 
Yurttaşlarına hizmet anlayışı içerisinde hiçbir ayrım yapmadıklarını ve göreve geldiklerinden bu yana hizmet anlayışının kentte gözle görülür bir değişim yarattığını da aktaran Seçer, “Adana sınırından Antalya sınırına kadar; ‘Bu bölge bize oy vermiş veya vermemiş, bu bizden veya değil, bu bize uzak veya yakın’ demeden, hiçbir fark gözetmeksizin her yere gittik. Her kesime dokunduk ve asla parti, siyaset gözetmedik” diye konuştu.
 
2024 yılında fide, fidan, hayvan dağıtımı, kaba yem ve sulama borusu desteği ile seracılara, arıcılara, balıkçılara verilecek destek miktarlarını paylaşan Seçer, “2024 yılında, 119 milyon liralık destek yapacağız” diyerek üreticilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.
 
Göreve geldikleri ilk günden bugüne kadar sosyal politikalar konusunda çok fazla çalışma yürüttüklerini ve eşit yurttaşlık ilkesi ile her kesime hizmet ulaştırdıklarını belirten Seçer, “Vatandaşlarımızla özellikle bu son süreçteki diyaloglarımızdan mutlu ayrıldık. Demek ki, tarlada izi olanın harmanda da yüzü oluyor” dedi.
 
Başkan Seçer: “Büyükşehir, Bakanlığa yol gösterici projeler yaptı”
Akdeniz Ziraat Odası’na gerçekleştirdiği ziyarette konuşan Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tarım alanında gerçekleştirdikleri proje ve hizmetleri anlattı. Tarıma ve hayvancılığa yönetim süreçleri boyunca önem verdiklerini kaydeden Başkan Seçer, “Seçim geliyor. 5 yılın sonunda ‘Çiftçilere şöyle kulaklarına hoş gelecek birkaç cümle edelim, oyunu alalım’ diye bir anlayışımız yok. Mersin Büyükşehir Belediyesi çok değerli, çok önemli çalışmalar yaptı. Sadece Türkiye’de diğer belediyelere örnek değil, Bakanlığa da yol gösterici projeler yaptı” dedi.
 
“Destek dediğiniz, kaynak israfı olmadan olur”
2024 yılı ile birlikte toplamda 7 bin 500 küçükbaş hayvan dağıttıkları ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nin önemine vurgu yapan Başkan Seçer, “İlk 2 yıl 3 bin hayvanın tamamını biz aldık. 3. yıl da 1000 hayvan aldık, 500’ünü oluşturduğumuz çiftliklerden gelen hayvanlardan dağıttık. 2024’te ise tamamı, yani 240 üreticiden alınan hayvanlar 60 yeni üreticiye veriliyor. Böylece üretici sayısı 300 oluyor. Toplamda ise 7 bin 500 hayvan. Bu çark böyle dönüp gidiyor. Destek dediğiniz böyle olur. Kaynak israfı olmadan, netice alabileceğimiz destekler yapabiliyorsak, belediye olarak doğru işler yapıyoruz” diye konuştu.
 
“Bu yılla birlikte, toplam 355 kilometre sulama borusu dağıtmış olacağız”
Yaptıkları sulama borusu desteğini de anlatan Başkan Seçer, “Bugüne kadar 255 kilometre sulama borusu dağıtmışız. Bu yıl da 100 kilometre dağıtarak, toplamda 355 kilometre sulama borusu dağıtmış olacağız” dedi. Seçer, fide-fidan gibi destekleri şahsa, sulama borusu gibi destekleri ise odalar ve kooperatifler kanalıyla yaptıklarını belirtti.
 
“Üreticilere, 2024 yılında 119 milyon liralık destek vereceğiz”
2024 yılında fide, fidan, hayvan dağıtımı, kaba yem ve sulama borusu desteği, seracılara, arıcılara, balıkçılara verilecek destek miktarlarını da paylaşan Başkan Seçer, “4 yılda 125 milyon liralık direkt destek yaptık. Bugünkü parayla çarpın bölün, 400-500 milyon lira para çıkar karşınıza. 2024 yılında 119 milyon liralık destek yapacağız” dedi.
 
“Tarımsal GES Projeleri’ne bütçe ayıracağız”
Önümüzdeki 5 yıllık süreçte yapmayı planladıkları hizmetleri de paylaşan Başkan Seçer, “Çok önemli destek kalemlerinden biri de, sulama birliklerine tarımsal GES projeleri. Üreticilerin en büyük sorunu elektrik enerjisi. Maliyetler çok yüksek. Onlar güneş enerji santrallerini kursun. Yaklaşık 50 kW’lık bir ünite için, 2.5 milyon lira bir kurum parası gerekiyor. Biz bunun önemli sayılabilecek bir miktarını karşılayacağız. Ona da ayrıca bir bütçe ayıracağız” dedi. Geçtiğimiz yıl 360 aileye güneş enerjisi paneli desteği verdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Bu yıl 400 ailemize daha güneş paneli desteği vereceğiz. Bu da son derece önemli” diye konuştu. Üreticiler için son derece önemli olan alet ekipman desteklerine de değinen Başkan Seçer, toplam 13 ilçeye 330 adet makine ekipman desteği yaptıklarını sözlerine ekledi.
 
“Tarımsal İnovasyon Merkezi kuracağız”
Yeni dönemde hayata geçirecekleri en önemli projelerden biri olan Tarımsal İnovasyon Merkezi’ni anlatan Başkan Seçer, “Bu inovasyon merkezinde, fide fidan üretimi yapmak için sera kurulumu olacak. Toprak analizi yapacak bir ünitemiz olacak. Küçük çocuklarımıza, öğrencilerimize tarım bilincini anlatmak, aşılamak için bir eğitim birimimiz olacak ve uygulamalı alanımız olacak. Kompost gübre üretim alanımız olacak ve üreticilerimize eğitim vermek için bir amfimiz olacak. Tarımın önemi devam edecek. Çünkü yaşam olduğu sürece, tarım da önemli olacak” dedi.
 
“Toplumun her kesimine hitap eden çalışmalar yaptık”
Başkan Seçer, göreve geldikleri ilk günden bugüne kadar sosyal politikalar konusunda çok fazla çalışma yürüttüklerini; özellikle pandemi sürecinde, yaşanan deprem felaketinde ve zorlu ekonomik koşullarda bu sosyal politikaların önemini daha çok gösterdiğini belirti. Eğitime de çok önem verdiklerini ve bununla ilgili öğrencilerin yarar sağlayacağı birçok uygulamayı hizmete koyduklarını sözlerine ekleyen Seçer, “Türkiye’nin hiçbir bölgesinde öğrenciler 1 liraya otobüsü kullanamaz. Türkiye’nin hiçbir bölgesinde üniversite kapısında, belediyenin satış noktalarında bir öğrenci 3 kap yemeği 10 TL’ye bulamaz. Türkiye’nin hiçbir bölgesinde bu kadar yaygın okuma salonları açmış, sahilde rant kokan bölgelerde okuma salonu ve kütüphane yapmış bir başka belediye örneğini bize gösteremezsiniz. Bizim merkezde en değerli yerimiz sahilimizdir. Oraya dahi biz okuma salonu yaptık. Çocuklarımız buna layık diye” dedi.
 
Tarsus’tan Anamur’a 27 ayrı kurs merkezinde 7 bin 200 öğrencinin lise ve üniversite sınavlarına hazırlandığını anlatan Seçer, merkezde öğrenci yurdu açtıkları gibi, Gülnar’da da yurt açtıklarını belirtti. Seçer, “Şu anda inşaatı devam eden ve faaliyette olan 12 kreş açtık. Ama bunu Gülnar’da, Yenice’de ve Anamur’da da açtık. Bu derece hem adaletli, hem toplumun her kesimine, çiftçiye, yoksul halk kitlelerine, kadına, çocuğa, yaş almışa hitap eden çalışmalar yaptık” dedi. 
 
“Bu kentte son 5 yıldır değişim ve dönüşüm var”
Başkan Seçer, trafiği rahatlatacak önemli çalışmalara imza attıklarını, 2. Çevre Yolu devamındaki toplam 2 bin 300 metre yolun 1300 metrelik bölümünü açtıklarını, 3. ve 4.  Çevre Yolu’nu üniversiteye bağlayacak 35 metre genişliğindeki 1 kilometrelik yeni bulvarın açılışını ise haftaya yapacaklarını söyledi. Seçer, “2 ay önce yapımına başladığımız, yıllardır mezbelelik olan, kimsenin sesini çıkartmadığı, tırların ters parklanma yaptığı o tabloya, Mersin  Büyükşehir Belediyesi olarak ‘bu böyle olmaz dedik’ ve Şanzelize gibi cadde yaparak ulaşıma açtık. Bu kentte değişim ve dönüşüm var. Adana sınırından Antalya sınırına kadar, Toroslar’ın Karaman sınırından Konya sınırına, oradan Akdeniz sahiline kadar her bölgede, ‘bu bölge bize oy vermiş, bu bölge vermemiş; bu bizden, bu bizden değil; bu bize uzak, bu bize yakın’  demedik ve hiçbir fark gözetmeksizin her yere gittik. Herkesin derdiyle dertlendik. Gülnar’ın Dayıcık’ında hastalanan bir kadın, kocasını merkeze ameliyata getirdiği zaman, 15 gün Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin misafirhanesinde kalabiliyor” ifadelerine yer verdi.
 
“Her kesime dokunduk. Asla parti, siyaset gözetmedik”
Siyasetin sıkıntılı bir alan olduğunu, fakat hizmetler konusunda asla parti ve siyaset gözetmeden, hiçbir ayrımcılık yapmadan, her kesime eşit hizmet götürdüklerini kaydeden Başkan Seçer, “Siyasette karalamalar olur ama kul hakkına girmek dinimizde en büyük günahlardan bir tanesidir. Bırakın uygulamayı; aklımızdan geçmeyen, sanki uygulanmış gibi bazı söylemler, iddialar bizi incitir. Şimdi bize yapıldığı gibi. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde ‘bu çalışanın dünya görüşü bizden değil, bize oy vermedi’ diye asla kimseyi işinden etmedik” dedi.
 
Vatandaşlardan da bu kötü propagandalara kanmamalarını isteyen Başkan Seçer, “Burada her görüşten insan var. Fakat bu tip odaların dünya görüşü olmaz. Çiftçi çiftçidir, esnaf esnaftır. Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan her yurttaş benim yurttaşımdır ve eşittir. Zaten Anayasa gereği de böyledir. Bizim bakış açımız budur. Bu konuda da vicdanım rahat, başım dik, alnım açık olarak konuşabilirim. Bugüne kadar en rahat gittiğim seçim bölgeleri, bize oy vermemiş ya da çok az oy çıkmış bölgeler. Çünkü 2019’dan öncesi bu anlamda çok büyük tezviratlar yapıldı. ‘Vahap Seçer başkan olursa, falanca kesimi belediyeye dolduracak ya da buralara hizmet vermeyecek’ diye. Ama onlar da gördü ki, siyasi ayrım olmadan; yol ihtiyacı varsa yolu yapıldı, içme suyu yoksa içme suyu getirildi. Şebekesi döşendi ya da sosyal destek yapıldı. Bu anlamda da vatandaşlarımızla, özellikle bu son süreçteki diyaloglarımızda mutlu ayrıldık. Demek ki, ‘Tarlada izi olanın harmanda da yüzü oluyor’” diye konuştu.
 
Yıldız: Büyükşehir Belediyesi’nin projelerine entegre olacağız”
CHP Toroslar Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Yıldız ise, en iddialı oldukları alanlardan bir tanesinin tarım olduğunu kaydetti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanında verdiği destekleri aslında Bakanlığın vermesi gerektiğini belirten Yıldız, “Belediyemizin yapmış olduğu yatırımlara ve desteklere, Toroslar Belediyesi olarak entegre olacağız. El birliği ile tarımımızın biraz daha düze çıkmasını; hepimizin evine zeytin, peynir, ayran ve sütün daha rahat, daha kolay girmesini hep beraber sağlayacağız” dedi.
 
Yılmaz: “Vahap Başkanımız, tarıma çok kıymetli destekler verdi”
Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, Başkan Seçer’in tarıma çok kıymetli destekler verdiğini belirterek, “Sayın Vahap Seçer; tarıma çok kıymetli, çok önemli destekler veren Belediye Başkanlarımızın başında gelmektedir. Kendisinin önümüzdeki dönemde de tarım alanlarımıza daha güçlü, daha önemli, daha kıymetli yatırımlar yapacağına inanıyorum” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Başkan Seçer soruları yanıtladı. Program Yılmaz’ın Başkan Seçer’e plaket takdiminin ardından, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Cimcime Teyze 74 Yaşında Vefat Etti
Başkan Vahap Seçer, CHP Mersin Kadın Kolları İl Kongresi’ne Katıldı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu