Başkan Seçer, Mersin İş Dünyası Kulübü İle İftarda Bir Araya Geldi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Mersin İş Dünyası Kulübü ile iftarda bir araya geldi.

20 Mart 2024 Çarşamba, 11:15
Başkan Seçer, Mersin İş Dünyası Kulübü İle İftarda Bir Araya Geldi
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Görevde olduğu 5 yıllık süre içerisinde hem yeni projeleri hayata geçirdiklerini hem rutin belediyecilik hizmetlerini tahkim ettiklerini söyleyen Başkan Seçer, yönetim anlayışının halkın memnuniyeti odaklı olduğunu söyledi. Seçer, “Bizim için esas olan halkın memnuniyetidir. Yaptığımız sosyal destekler bunun en güzel göstergesi” dedi.
 
5 yıldır Mersinlilerin bugüne kadar alışık olmadığı bir belediye başkanlığı yaptığını dile getiren Seçer, ikinci 5 yılda çok daha rahat ilerleyeceklerini ve tarım, sosyal politikalar, kadın ve sağlık alanlarında gerçekleştirdikleri politikaların zenginleşerek devam edeceğini belirtti.
 
Sosyal Konut Projesi’nin ikinci 5 yıl için en önemli projelerden olduğunu vurgulayan Seçer, “Sosyal belediyecilikte, sosyal devlet anlayışında öne çıkan ülkelerde olan belediye evleri modelini getireceğiz. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Mutlaka önümüzdeki 5 yıl üzerine titreyeceğimiz, çalışacağımız ve başaracağımız en önemli projelerden bir tanesi bu” ifadelerini kullandı.
 
Seçer son olarak da “5 yıl boyunca STK’lar ile yürüdük, doğru kararlar aldık, rahat ettik. Aldığımız kararlarda ilgili bir sivil toplum desteği vardı yanımızda. Onların görüşleri de bizim için önemliydi. Bu da bizi rahatlattı. İkinci dönemde bunu daha da sağlamlaştırarak devam edeceğiz” dedi.
  
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Mersin İş Dünyası Kulübü ile iftarda bir araya geldi.
 
Başkan Seçer’e, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış da eşlik etti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin yer aldığı video gösteriminin ardından Başkan Seçer konuştu.
 
Seçer: “Bizim için esas olan halkın memnuniyetidir”
Görevde olduğu 5 yıllık süre içerisinde hem yeni projeleri hayata geçirdiklerini hem rutin belediyecilik hizmetlerini tahkim ettiklerini söyleyen Başkan Seçer, yönetim anlayışının halkın memnuniyeti odaklı olduğunu söyledi. Belediyecilikte 2 temel unsur olduğuna dikkat çeken Seçer, “İlk olarak sağlam bir finans ayağınız ikinci olarak ise insan kaynağı ayağınız olacak. Bu iki sağlam basan ayağınız olmazsa kurumda bir sıkıntı olur. Belediyecilik; özel bir kurumu yönetmekten bir takım farklılıklar gösterir ama özünde birdir. Nihayetinde tüccar değilim ama yatırım, alım, satış yapıyorum, para harcıyorum. Çünkü kamu görevi yapıyorum. Öyle kararlar alırız ki kamu yararını gözettiğimiz anda biz işin maliyet unsurunu kar-zarar analizini yapmayız. Bizim için esas olan halkın memnuniyetidir. Yaptığımız sosyal destekler bunun en güzel göstergesi” dedi.
 
“Tarım, sosyal politikalar, kadın ve sağlık alanlarında politikalarımız zenginleşerek sürecek”
Böyle bir yapı içerisinde 5 yıldır Mersinlilerin bugüne kadar alışık olmadığı bir belediye başkanlığı yaptığını dile getiren Seçer, başarının analizini ise toplumun yapacağını söyledi. Göreve geldiklerinde devraldıkları borcu, geçen 5 yılda artan döviz kuruna rağmen büyük oranda azalttıklarını hatırlatan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediye’sin mali disiplini sağlamış, ne yaptığını bilen ve işlerini kaliteli yapan bir belediye olduğunu vurguladı. İkinci 5 yılda çok daha rahat ilerleyeceklerini ve tarım, sosyal politikalar, kadın ve sağlık alanlarında gerçekleştirdikleri politikaların zenginleşerek devam edeceğini belirten Seçer, “Çevre temizliğinden temiz içme suyuna, sinekle mücadeleye, yeşil bir Mersin’e ve park alanlarımızın daha güzel olmasına kadar rutin işlerimiz de artarak devam edecek. İkinci 5 yılda hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi. 2019 yılında göreve gelmeden önce hayata geçirme sözü verdikleri hizmet ve projeleri 5 yıl boyunca bir bir hayata geçirdiklerini aktaran Seçer, “Yüzde 90’a yaklaşan bir proje gerçekleşme oranımız var. Bizim yıllık yatırım programı gerçekleşme oranlarımız da ona yakın” diye konuştu.
 
Tarsus Tramvayı’nın onayı geldi
İkinci 5 yılda en önemli projelerinden birinin raylı sistemler olduğunu vurgulayan Seçer, “Bizim ana gayemiz Mersin metrosunu bitirmek. İkinci dönemimizde bitecek, hiçbir engel yok. 12 kilometre de Tarsus Tramvayı var. Altyapı Genel Müdürlüğü’nden proje onayını bugün aldık. Emin olun çok değerli, çok önemli çalışmalar yaptık. İkinci 5 yılda Mersin’in raylı sistemle tanışmasıyla beraber ne kadar büyük emek verdiğimizi, ne kadar değerli çalışma yaptığımızı göreceksiniz” diyerek, en kısa sürede inşaatını başlatıp bitireceklerini kaydetti.
 
Büyükşehir’in ‘Sosyal Konut Projesi’ sayesinde vatandaş kira öder gibi ev sahibi olabilecek
Önem verdikleri en önemli projelerden diğerinin ise Sosyal Konut olduğunu vurgulayan Seçer, “Sosyal belediyecilikte, sosyal devlet anlayışında öne çıkan ülkelerde olan belediye evleri modelini getireceğiz. Toplu sosyal konut yapıp bunu uygun şartlarda vatandaşlarımıza kazandırmak istiyoruz. Kira öder gibi mülkiyetini alsınlar. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Mutlaka önümüzdeki 5 yıl üzerine titreyeceğimiz, çalışacağımız ve başaracağımız en önemli projelerden bir tanesi bu” diye konuştu.
 
“Yeşil alanlarımız mümkün oldukça artsın istiyoruz”
Büyükşehir’in sorumluluk alanındaki imar çalışmalarını tamamladıklarını belirten Seçer, çalışmalar sonucunda Müftü Deresi’nin iki yanında 500 dönüm alan çıkardıklarını ve bu alanları da park alanı olarak işaretlediklerini söyledi. Söz konusu alanı Müftü Deresi Yaşam Vadisi olarak yapacaklarını aktaran Seçer, “Mersinimize; 500 dönümlük, içinde farklı fonksiyonlar yüklediğimiz muazzam bir park kazandıracağız. Yeşil alanlarımız mümkün oldukça artsın istiyoruz” dedi. 68’ler Barış Ormanı’nı da yenilediklerini ve Mersin’e kazandırdıklarını hatırlatan Seçer, “5 yıl önceki halini bilenler biliyor. Bir de şimdi gidin görün. Oraya da çok büyük emek ettik. Çok sayıda insan orada sabah sporunu yapıyor. Çok güzel bir park haline geldi” diye konuştu.
 
“Kentin dönüşüme ihtiyacı var”
Mersin’in bir veri bankasına sahip olmadığına dikkat çeken Seçer, kenti olası afetlere hazırlamak adına Dirençli Kent Mersin projesini hayata geçireceklerini söyledi. Bu kapsamda Afet İşleri Dairesi Başkanlığı’nı kurduklarını aktaran Seçer, şehrin bina stok envanterini çıkartacaklarını ifade etti. Seçer, “Zamana ihtiyaç var ama bu kentin de dönüşüme ihtiyacı var. Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde, Mersin bu konuyu yıllara sarih çalışıp devam etsin ve çözsün. Bu dönüşümler 3-5 yılda olacak işler değil. Sosyal konut meselemiz de aslında bununla ilintili. Yerinde, yani kentsel dönüşüm yaparsınız, risk taşıyan binaları dönüştürürsünüz, yeni sosyal konutlar yaparsınız, insanlara oradan yer verirsiniz. Yerleri boşaltmalarını sağlarsınız. Bu çalışmayı bir şekilde bir yerden başlatıp devam ettirmek zorundasınız. Yoksa kentimiz bugün değil ama ileride mutlaka çok ciddi acılarla karşılaşabilir diye düşünüyorum” dedi.
 
Konuşmasının ardından iş dünyasından katılımcıların sorularına tek tek yanıt veren Seçer, yenilenebilir enerji konusunda iyi bir yol kat ettiklerini belirtti. Seçer, 2019 yılında yüzde 1,5 yenilenebilir enerji miktarlarını 2024 itibariyle yüzde 21’e çıkardıklarını ve yılsonu bu oranın yüzde 46 olacağını kaydetti.
 
Kent genelinde gerçekleştirdikleri ve devam eden yol çalışmaları hakkında da katılımcıları bilgilendiren Seçer, yolların asfalt kalitesinin de iyi olduğuna dikkat çekti. Gelecek dönem yapılacak çalışmaları da aktaran Seçer, sadece merkezde değil, ihtiyaç olan her yerde yol çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.
Büyükşehir’in Taş Bina’daki birimlerinin yeni binaya taşındığını söyleyen Seçer, Taş Bina’yı Kent Müzesi yapıp Mersinlilere sunacaklarını belirtti. Tarihi Kent Merkezi Projesi hakkında bilgi veren Seçer, Kırmızı Lacivert ve Özel İdare İşhanı’nı boşalttıklarını, orayı yıkıp kent meydanı yapacaklarını söyledi. Yeni belediye binasını görmek isteyen herkesin ziyaret edebileceğini söyleyen Seçer, bina Marinavista iken içerisinde bulunan sinema salonlarını yıkmadıklarını, o salonlarda çocukların gelip tiyatro izleyebileceğini belirtti.
 
“Akdeniz’de 3 bin 500 hektar imara yer açtık”
Meslek gruplarına yönelik küçük sanayi sitelerinin oluşturulması için Büyükşehir Belediyesi olarak katalizör görevi gördüklerinin altını çizen Seçer, Akdeniz ilçesinde 3 bin 500 hektar araziyi imara açtıklarını belirterek “Çalışana, üretene herkes kapısını açar. Ben de hepsi kümelensinler, bir arada olsunlar istiyorum. Akdeniz’de 3 bin 500 hektar imara yer açtık. Sanayi, depolama, lojistik alanları. Bu çalışma, o köpük fiyatları aşağı çekecek. Bu ciddi bir arzdır. Göreceksiniz, 3-5 ay sonra istemediğiniz kadar arazi edinebileceksiniz” dedi. Huzurkent Mahallesi’nde çalışmaları devam eden 181 tır parkı kapasiteye sahip modern bir hüviyete sahip Lojistik Merkezi hakkında da konuşan Seçer, çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ve nakliyeci esnafının hizmetine sunulacağını belirtti.
 
Seçer, turizm alanında hayata geçirdikleri projeleri anlattı
Kentin tanınması ve canlanması için turizm alanında hayata geçirdikleri çalışmalardan söz eden Seçer, Silifke Gazi Çiftliği, Darısekisi Örnek Köyü’nün bugüne kadar çevre illerden de olmak üzere binlerce ziyaretçiyi ağırladığını belirtti. Gelecek dönem hayata geçireceklerini Yörük Yaşam Obası Projesi’ni anlatan Seçer, proje sayesinde Yörük yaşamının tanınırlığının artmasını sağlayacaklarını vurguladı. Eshab-ı Kehf projesini bitirdiklerini ve Soli Pompeipolis Höyüğü Arkeopark çalışmasını da devam ettirdiklerini aktaran Seçer, bu tür projelerin kente insan çekmek için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Seçer ayrıca Yumuktepe Projesi hakkında da katılımcılara bilgiler verirken, yaptıkları çalışmalardan söz etti.
 
“Kentimizin neresi neye uygunsa orayı öne çıkarmak lazım”
Turizm alanında çok önemli ve ciddi çalışmalara imza attıklarını söyleyen Seçer, Tarsus Tarihi Kent Merkezi, Karamancılar Konağı Restorasyonu, Kilikya Yolu Projesi gibi çalışmalar ile kent turizminin canlandırılmasına katkı sağlayacak hizmetleri hayata geçirdiklerini kaydetti. Mersin’de öne çıkarılması gereken bölgeleri ayrım yapmaksızın üzerine çalıştıklarını kaydeden Seçer, “Kentimizin neresi neye uygunsa orayı öne çıkarmak lazım. Tarsus’taki tarih Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Dünyanın sayılı yerlerinde var. Neden Tarsus’u öne çıkarmayalım, bir hazine. Tarsus festivalini çok önemsiyoruz, Gelecek yıl daha da zengin olacak” dedi. Seçer açılışı 29 Ekim 2023’te gerçekleştirilen Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin de şimdiye kadar çevre illerden gelen öğrencilerle birlikte 55 bin öğrenciyi ağırlayarak turizme katkı sunduğuna dikkat çekti.
 
“Mersin’e dair umutlarım çok fazla”
Mersin'de daha bir çok güzel hizmetlerin hayata geçirileceğini dile getiren Seçer, kente dair umutlarının çok fazla olduğunu belirterek “Mersin’e dair umutlarım çok fazla. Çok gelişecek bir kent. Mersin’in durumunun da iyi olduğunu düşünüyorum. Bunu her bölgeye giden bir insan olarak söylüyorum. Ben her yere huzurla gittiğime göre iyi bir durum var. Bu önemlidir. Ben Büyükşehir Belediye Başkanıyım; aldığım kararlarda herkesi memnun etmem mümkün değil. İnsanları üzmüş de olabiliyorsunuz, kendi bakış açısıyla. Oysa biz toplumsal bakış açısını öncelememiz lazım. Kişisel olduğu zaman o sizi seviyor ama toplumda size beddua ediyor, onu yapmamaya gayret ederiz. Ona rağmen gidiyoruz. Demek ki bir huzur var” ifadelerini kullandı.
 
“5 yıl boyunca STK’lar ile yürüdük, doğru kararlar aldık, rahat ettik”
Kentteki bu olumlu havanın oluşmasında sadece Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendisinin değil, siyasetçisinden bürokratına, iş insanlarından STK’lara kadar toplumun tüm paydaşlarının katkısı olduğunu da sözlerine ekleyen Seçer şunları söyledi:

“Asıl önemli STK’lar. 5 yıl boyunca STK’lar ile yürüdük, doğru kararlar aldık, rahat ettik. Birçok konuda toplum karşısında yanımızda onları bulduğumuz için sert eleştirilerle çok rahat mücadele edebildik. Hatta sert eleştiri almadık bile. Çünkü aldığımız kararlarda ilgili bir sivil toplum desteği vardı yanımızda. Çünkü onların görüşleri de bizim için önemliydi. Bu da bizi rahatlattı. İkinci dönemde bunu daha da sağlamlaştırarak devam edeceğiz. Çünkü bizim de işimiz kolaylaşıyor. Hem vicdanen rahat ediyorsunuz, hem kararları doğru alıyorsunuz.”
 
Moderatör Görkem Aksoy ise, Mersin İş Dünyası Kulübü’nün çeşitli sektör ve mesleklerden oluşan, şirket, yönetici ve iş insanlarının sahipliğinde ortak bir platform olduğunu belirtti. Aksoy, “Mersin İş Dünyası Kulübü; özgür, tarafsız, özgün, saygılı, medeniyet ve dostluk çerçevesinde yüksek standartlar amaç edinen, katma değerlerin, önerilerin, düşüncelerin buluşmalarını sağlayan bir iş birliği ortamı ve kürsüsüdür” dedi.
 
Konuşmaların ardından katılımcılar, çalışmalarından dolayı da Seçer’e başarı dileklerinde bulunarak, hayata geçirdiği çalışmalar için de tebrik ettiler. İlk 5 yılda yaptıkları çalışmalar için memnuniyetlerini dile getiren katılımcılar, Seçer’in ikinci 5 yılında da kente güzel hizmetler yapacaklarını kaydettiler. Program; toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı