Başkan Seçer, “Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Yan Gelip Yatanlara Yedirmeyiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında devraldığı Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün idari ve mali yapısına ilişkin güncel bilgileri kamuoyu ile paylaşırken, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

26 Nisan 2019 Cuma, 15:04
Başkan Seçer, “Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Yan Gelip Yatanlara Yedirmeyiz”
-

Büyükşehir Belediyesi’nin gelir ve gider tablosunu gözler önüne serdikten sonra 100 gün içerisinde hayata geçireceği planlardan; geçmiş dönemde yolsuzluk yapıldığı iddialarına, bankomat personeli konusundan; metro projesine, su fiyatlarına yapılacak indirimden; otopark projelerine kadar birçok konuda kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Başkan Seçer, basın mensuplarından gelen talep ve önerilerle ilgili de değerlendirmelerde bulundu.
Akıllarda soru işareti bırakan tüm konulara içtenlikle ve net bir şekilde yanıt veren Başkan Seçer, Mersinli vatandaşlara rahat bir nefes aldıracak projeleri ve kararları Basın mensupları ile paylaştı.
“Biz alacağımıza da vereceğimize de şahin kuşuyuz”
“Çamura yatacak halimiz yok ama bazı dosyaları da tekrar inceleceğiz”
Belediyenin mevcut borçları ve alacakları konusunda yatırımların nasıl planlanacağı ve ödemelerin yapılıp yapılmayacağı konusundaki soruları yanıtlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediyenin alacaklarının da peşine düşeceklerini ifade ederek, “Yatırım yapabilecek miyiz soruları soruluyor. Önce birikmiş borçları ödeyeceğiz. 2.2 milyar TL civarında borç var. Bu borcun 1.6 milyar TL’si düzenli olarak 2026 yılına kadar ödenecek. Diğerleri de piyasaya olan borçlar. Tabi ki bunlarda ödenecek. Biz alacağımıza da vereceğimize de şahin kuşuyuz. Çamura yatacak halimiz yok ama şu da var; bazı dosyaları da tekrar inceleceğiz” dedi.
“Gelir gider tablosu çok iç açıcı değil”
Yapılacak tasarruftan sonra mali konularda yavaş yavaş dengeyi sağlayacaklarının altını çizen Başkan Seçer “Gelir gider tablosu çok iç açıcı değil. 2019 yılında 344 milyon TL gibi bir borçlanma öngörülerek denge sağlanmaya çalışılmış. Bizim 100 milyon TL rutin gelirimiz söz konusu. Tabi ki bu yıllık vergi toplama miktarıyla da orantılı. Ne kadar çok vergi toplanırsa bize gelen pay da artıyor. Bunun dışında umalım ki Türkiye derin bir ekonomik krizin içine girmesin. Onun için tasarrufu önemsiyoruz. Rakamları gördünüz, alınacak tedbirleri de duyacaksınız. Hizmetleri aksatmayacak şekilde bir çalışma yapıyoruz. Bize göre gereksiz olan bütün araç gereçleri iade edeceğiz. Fazlalıklar satılacak” şeklinde konuştu.
“Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yan gelip yatanlara yedirmeyiz”
Büyükşehir Belediyesi’nde bankamatik çalışanı olup olmadığıyla alakalı tespit olup olmadığı konusunda akıllarda var olan sorulara cevaplar veren Başkan Seçer, çalışmadan maaş alanlara karşı tavırlarının net olacağını belirtti. Başkan Seçer, “Bankamatik memuru var diye şikâyet etmem, gereğini yaparım. Yarın buralarda feveranlar olacak. Benim bir kulağımdan girer, diğerinden çıkar. Kusura da bakmasınlar her kuruşu bizim 10 düşünüp bir harcamamız gerekirken tüyü bitmemiş yetimin hakkını da yan gelip yatıp, ay sonu cebine maaş alanı da gitmesine bu paraların israf olmasına ben göz yumamam. Bunu da gelip sizlere şikâyet etmem. Her şey yasalarla sabit olur. Burası bir kamu kurumu. Gerekli tutanaklar tutulur. Bu arkadaşımız işine gelmiyorsa işine son verilir” şeklinde cevap verdi.
“Yolsuzluk bulgusuna rastlarsak gerekli mercilere ulaştırırız”
Başkan Seçer, geçmiş dönemde Büyükşehir Belediyesi ile ilgili özellikle merak konusu olan yolsuzluk iddiaları ve müfettiş çağırılıp çağırılmayacağı yönünde yöneltilen soruya ise, “Şu anda yaptığımız çalışmalarda müfettiş isteyecek herhangi bir bulgu önümüze gelmedi” şeklinde yanıtladı. Başkan Seçer konuşmasının devamında “Böyle bir bulguya rastlarsak gerekli mercilere ulaştırırız. Çalışmalarımız bütün dairelerde devam ediyor. Böyle bir ihtiyaç hasıl olursa ben gereğini yapmakla mükellefim” ifadelerine yer verdi.
“Demokrasi matematik çoğunluğu değildir”
Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı’nda olmasına rağmen, kentin yararına olan her karara meclis tarafından destek göreceklerini umduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Mecliste matematiksel olarak CHP’nin çoğunluğu yok. Ama bu mecliste işlerin önü tıkanacak demek değildir. Ben böyle bir şeye ihtimal vermiyorum. İlk birleşimde özellikle mecliste organları oluştururken bir iş birliği tekliğim oldu. Hem temsilde adalet anlayışı açısından hem de çoğulcu demokrasi vurgusu yapmak istedim. Demokrasi matematik çoğunluğu değildir. Katılımcı demokrasi çoğunlukçu anlayışı reddeder ama çoğulcu anlayışı kabul eder. Önümüzdeki günlerde ben ısrarla demokrasinin ne demek olduğu, çoğulcu demokrasinin erdemlerini, temsilde adaletin önemini anlatmaya devam edeceğim. Ama eminim Mersin yararına alacağımız kararda da diğer partiye mensup arkadaşlarımız bizlere yardımcı olacak. Toplumun yararına olan birçok kararda da işbirliğine gidebileceğimizi görüyorum” diye konuştu.
“Olaylara bakış açımı, lisanımı ve kullandığım üslubunu gördünüz”
Mersin’de birlik ve beraberlikten yana kendisinin görevde olduğu sürece kimsenin endişeye kapılmamasını dile getiren Başkan Seçer, “Bu konuda artık kimse endişe etmeyecek. Belediye Başkanınızın dünya görüşünü, olaylara bakış açısını, lisanını, kullandığı üslubunu gördünüz. Bu üslubumuz ve bakış açımız devam edecek. Biz herkesi hangi yapıdan olursa olsun, hangi renkten olursa olsun bu memleketin bir asli unsuru olarak görüyoruz. Her şeyden önce bir yurttaş ve insan olarak göreceğiz. Adil bir yönetim ve hizmet anlayışımız olacak. Herkes hak ettiği hizmeti alacak. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.
“Su indirimi konusunu meclise sunacağız”
Kentin ulaşım sorununa ve seçim öncesi vaadini verdiği su indirimi konusuna değinen Başkan Seçer, “Su ile ilgili indirimler konusuna gelince ise su indirimini 13 Mayıs meclisinin takdirine sunacağız. Çoğunluk bizde değil ama meclis üyeleri dar gelirli yurttaşlarımızı ilgilendiren bu öneriye evet oyu kullanacaktır. Su fiyatları düşecek. Belirli bir hedef kitlemiz var, yoksul kitlemiz. Onlara yönelik rakam da belli oldu ama şimdi açıklamayacağım. Mayıs ayı içerisinde bu oranı ve hedef kitlemizi açıklayacağız.” dedi.
3 Farklı yerde otopark müjdesi
Başkan Seçer Mersin’in en önemli sorunlarından birisi olan otopark konusunda da 3 önemli projesinin olduğunun müjdesini verdi. Mersin’in araç trafiği yoğun olan 3 lokasyonuna inşa edilecek otoparklardan bahseden Başkan Seçer, “Kongre Merkezi’nin doğusunda, Tevfik Sırrı Gür bölgesinin hemen yanında, Yeni Adliyenin olduğu bölgede üç noktada zemin altı otopark çalışmamız var. Bazı noktalarda çok katlı olabilir. Ama genelde zemin altı ve üst tarafı kent meydanı hüviyetinde. Şu anda halihazırda üç noktamızda çalışmaları başlatıyoruz” dedi.
“Beton ağırlıklı görüntüyü ortadan kaldıracağız”
Sahil düzenlemesi konusunda bir takım yanlışlar ve aksaklıklar olduğunu ve bitmeyen 600 metrelik bölümün devam etmeyeceğini ifade eden Başkan Seçer, vatandaşlara rahat bir nefes aldıracak açıklamalarda bulundu. Geçmiş dönemde kapatılan kafelerin yeniden halka açılacağını müjdeleyen Başkan Seçer,“Önemli bir konu var sahil düzenlemesi ile ilgili. Orada 600 metre civarında bir kısım henüz bitmedi. O bölgede nasıl bir tasarruf yapacağız? Açıkçası bu projeyi ben uygun görmedim orası devam etmeyecek. Onu kesin söylüyorum. Mevcut biten proje ile de bazı düzeltmeler yapacağız. Ufak tefek masraflarla, halkın şikâyet ettiği o görüntü bozukluğunu, yani beton ağırlıklı görüntüyü ortadan kaldıracağız. Orada 9 kafemiz var. Bu konuda kesin kararlıyım. Bunların tamamı halka açılacak ve Belediye işletecek” sözlerini kullandı.
“Metronun proje aşaması bile henüz tamamlanmamıştı”
Kendinse en çok yöneltilen sorulardan birinin de metro konusu olduğunu söyleyen Başkan Seçer, metronun adımlarının geçmiş dönemde atıldığını ancak projesinin bile henüz tamamlanmadığını belirtti ve “Metro geçtiğimiz yönetim tarafından gündeme alınan, ancak proje aşaması henüz tamamlanmış olan, inşaat aşamasında adım dahi atılmamış olan bir konu. Bakanlığın öngördüğü proje en pahalı toplu taşıma modeli. 400-500 milyon dolar gibi önemli bir yatırımın öngörüldüğü bir proje. Salavat güçten doğar diye bir söz vardır. Ne kadar güçlü bir belediye olursak, bu tarz ilk yatırımları yüksek projeleri o denli süratle yapabiliriz. Toplu taşıma konusunda tedbir alınmakta geciktikçe trafik de keşmekeşe dönecek.” ifadelerini kullandı.
“Daha ilk günden itibaren Metro konusunda çalışmaları başlattık, finans konusunu çözeceğiz”
Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden ve bu yüzden merkezi yönetim tarafından alınan kararlarla bazı yatırımların önünün tıkanabildiğinden bahseden Başkan Seçer, “Tasarruf tedbirleri kapsamında çıkan kararnameler belediyelerin bazı yatırımlarda elini kolunu bağlıyor. Ama ben bunu gerekçe göstermiyorum. Farklı finans bulma yöntemleri var. Hazine garantisi gerektirmeyen. Buradaki yatırım konusu da daha çok gelir getirici yatırım kaleminde oluyor. Metro gibi hizmete girdikten sonra gelir getirecek bazı yatırımlar da bunlardan faydalanabiliyoruz. Detayını vermem ama önümüzdeki hafta bir toplantıya davet edildim. Bu şu anlama gelir. Daha ilk günden itibaren Metro konusunda çalışmaları başlattık. Finans konusunu çözeceğiz” dedi.
“Metroda proje değişikliği olabilir”
Metronun proje aşamasında değişiklikler olabileceği cümleleri ile sözlerini sürdüren başkan Seçer, “Daha farklı bir sisteme, hafif raylı sisteme de dönebiliriz. Bunun da bir yandan çalışmasını yaptırıyoruz. Benim arzu ettiğim zemin güvenliği açısından herhangi bir sorun olmaması durumunda yer altı Metrosu’nun daha kalıcı, daha akılcı, daha konforlu ve daha uzun vadeli olduğunu düşünüyorum. Ama dediğim gibi kaynak temini konusunda önüme çıkacak şartlar beni karar değişikliğine zorlayabilir. Göreve yeni başladım. 5 yıl içerisinde bu beklentiyi Mersin için gerçekleştireceğiz. Buna kararlıyız” şeklinde konuştu.
“Anıt Kavşağı’nın açılışını 19 Mayıs’ta yapacağız”
Geçmiş dönemde başlayan ancak ekonomik nedenlerden dolayı sekteye uğrayan Anıt Kavşağı projesini yeniden başlattıklarını ifade eden Başkan Seçer müjdeyi verdi. Son sürat devam eden kavşak çalışmaları ile ilgili soruları yanıtlayan Başkan Seçer, “Anıt Katlı Kavşağımızda inşaat uzun süredir akamete uğramıştı. Yönetime gelir gelmez yüklenici firma ile görüşerek inşaat yapımı yeniden başlatıldı. Herhangi bir aksilik olmazsa 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramımızda açılışını yapacağız” dedi.
BU KARARLAR VATANDAŞLARA RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK
Başkan Seçer ilk 100 günde yapacaklarını anlattı
Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ilk 100 gününde uygulamaya sokacağı plan ve projelerini de anlatan Başkan Seçer, “Parkomat uygulamaya sokulacak, buna kararlıyım. Ben bunu seçim öncesi birkaç kez söyledim. Esnaf çok şikâyetçi. İnsanlar bu park sorunundan dolayı dükkânlarını kapatacak noktaya gelmiş. Toplu taşımadan trafik güzergâhlarına kadar birçok konuda yeni kararlarımız olacak. Bunu gerçekleştireceğiz. 100 gün içerisinde hem esnaf masası, kadın ve çocuk daire başkanlığı, Mersin Yatırımcı ve Girişimci danışma merkezi, ulaşımda, Ulaşımda birçok dezavantajlı gruplara artı avantajlar sağlayacak, farklı belediye toplu taşıma araçlarının da dışına çıkacak bir uygulamayı hayata geçirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Hep bunlar 100 gün içerisinde olacak uygulamalar. Kaldırımların işgali konusunda denetimleri sıkı yaparsanız, işinizi ciddi yaparsanız bunları önlersiniz. Her konuda ben belediyede uygulamalarımı zapturapt altına almak zorundayım” diye belirtti.
“2 bin 200 TL’nin aşağısında çalışan kimse yok”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise 31 Mart Yerel seçimleri öncesinde açıkladığı maaş konusuyla alakalı soruyu da, “2200 TL Sayın Genel Başkanın bizim seçim bildirgemizi açıklarken Türkiye kamuoyuna verdiği bir sözdü. Şu anda belediyemizde bu rakamın aşağısında çalışan kimse yok. Geldiğimizde ilk incelediğimiz konulardan biri buydu. Çünkü Genel Başkanımızın sözü bizim sözümüzdür. Böyle bir ücret yok. Hem de MESKİ’de 2 bin 500 kişi, hem Büyükşehir Belediyesi’nde 7 bin 250 kişi 2 bin 200 TL’nin net olarak üzerinde maaş alıyor” sözleriyle yanıtladı.
“Bazı şikayetleri asparagas buluyorum”
Sokak hayvanları konusundaki hassasiyeti önemsediklerini ve gelen her türlü şikâyeti dikkate aldıklarını dile getiren Başkan Seçer, “Sokak hayvanları konusunda ilgili daire başkanımızdan brifing aldım. Açıkçası bu tarz şikâyetler bana çok geliyor. Hiç birini es geçmiyorum. Samimiyetle söylüyorum. Bana gelen şikâyetlere bakıldığında benim görevi ihmali aramam ve art niyeti bulmam lazım. Bazı şikayetleri asparagas buluyorum. Bunun da tespitlerini yaptırıyorum. Gözden kaçanlar olabilir. Bazıları çok az bir miktarı doğru çıkıyor hemen düzeltiyoruz. Ben özellikle sokak hayvanlarına yada evcil hayvanlara hassasiyeti olan insanlar duygusal insanlar. Onları da anlıyorum. Onları üzmeyecek uygulamaların altına imza atacağız. Benimle beraber çalışan arkadaşlarım o alandaki en iyi insanlar olacak. İşinin ehli olmayan, işini bilmeyen, işinden anlamayan arkadaşlarım değişmek zorunda kalacak. Biz her şeyin en mükemmelini yapmak için yola çıktık. Bunu da gerçekleştireceğiz” diyerek karalı bir şekilde yanıtladı.
“Yeni bir karar aldık”
Küçük Çarşı’da bulunan Gençlik Merkezi inşaatı hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Orada bir sorun var. Şu anda inşaat ağır aksak gidiyor çünkü ekonomik problemler var. Benden önce başlanmış. Peki siz Vahap Seçer, böyle bir karar alıp, o bölgede Gençlik Merkezi yapar mıydınız derseniz, yapmazdım. Dün yeni bir karar aldık, o binayı farklı bir amaç için kullanacağız. Şu anda onun çalışması yapılıyor” diye belirtti.
Taş Bina Şehir Müzesi oluyor
Kentin gözde tarihi binası taş binanın da en kısa sürede şehir müzesine dönüştürüleceğini duyuran Başkan Seçer, “Çok kısa süre sonra mevut Taş binanın restorasyonuna da başlanacak. Orayla ilintili bir karar aldık. Bu çok yeni bir karar. Orayla bağlantılı olarak değerlendirilebilir. Gerçekten o Taş Bina’nın bir an önce restore edik esi gerekiyor. Planı hazır. Daha önceki yönetim yapmış bunu. Belki üzerinde ufak tefek dokunuşlar, düzenlemeler ya da bazı revizyonlar yapabiliriz. Orası Şehir Müzesi olacak ve kısa süre sonra başlıyoruz” ifadelerine yer verdi.
“2020 Narenciye Kongresi narenciyenin tanıtımı açısından oldukça önemli”
2020 yılında Mersin’de yapılacak olan Narenciye Kongresi’ne Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından destek verilmesi talebine cevap veren Başkan Seçer, Narenciye kongresi için diğer kurumlarla işbirliğine hazır olduklarını ifade etti. Başkan Seçer, “Biz Mersin’de kongre turizmini önemsiyoruz. Narenciye, Mersin’in en önemli üretim kalemi ve tarımsal ürünler içerisinde en yüksek paya sahip ürünümüz 2020 Narenciye Kongresi de narenciyenin tanıtımı açısından oldukça önemli. Bu anlamda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak diğer kurumlarımızla beraber Kongre’nin Mersin’e fayda sağlaması konusunda her türlü katkıyı sağlamaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
6 Saat 23 Dk'dan 2 Saat 15 Dk'ya Düşecek
Mersin'de 6 İlçenin Kaymakamı Değişti
Mersin Büyükşehir’e Ait K9’lar Ciddi ve Başarılı İşler Çıkarıyor
Mersin Büyükşehir’den Tarımsal Üretimin Kalbi Adanalıoğlu’na Dört Dörtlük Yol
Büyükşehir, Taziyelere Başlattığı Yemek Hizmeti İle Vatandaşların Acısına Ortak Oluyor
Üniversite Sınavına Hazırlanan Öğrencilerde Yenice Kurs Merkezi’nden Faydalanabilecek
Mersin SGK Önünde İntihar Girişimi
"120 Kişilik Yurt Binamız Hazır"
Mersin Tarsus'ta Meydana Gelen Kazada 6 Yaşındaki Çocuk Hayatını Kaybetti
Başkan Seçer: "En Düşük İşçi Ücretini 7268 TL’ye Çıkardık. Toplu İş Sözleşmemiz Hayırlı Olsun"