Başkan Seçer Ve Eşi Meral Seçer, ‘Glütensiz Piknik Etkinliği’ne Katıldı

Kendisinin aday gösterilmesine Mersin halkının karar verdiğini belirten Seçer, “Partime bu kararı aldırdığınız için sizlere özellikle teşekkür ediyorum’’ dedi.

29 Ocak 2024 Pazartesi, 16:12
Başkan Seçer Ve Eşi Meral Seçer, ‘Glütensiz Piknik Etkinliği’ne Katıldı
-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer; Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Mersin Çölyak Glütensiz Beslenme Derneği tarafından ortaklaşa olarak Çölyak hastaları ve ailelerine yönelik düzenlenen ‘Glütensiz Piknik’ etkinliğine katıldı.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendilerinden istenen taleplere kulak vererek hizmetler yaptıklarını belirten Başkan Seçer,  “5 yıldır vatandaşı ve onların dertlerini dinledik, taleplerine kulak astık. Devlet vatandaş için var, belediye bir devlet kurumudur, belediye vatandaşındır. Mersin Büyükşehir Belediyesi de Mersin halkınındır” dedi. 
 
Halktan alınan vergilerle kendilerine aktarılan kaynağı; en iyi şekilde, israf etmeden ve kötü niyetlilerin cebine gitmesine müsaade etmeden, hakça ve adaletli bir şekilde kullandıklarının altını çizen Seçer, “ ‘Bu bana oy verdi, bu vermedi’ ve bölgesel ayrım yapmadan Mersin gibi Türkiye’nin her yerinden farklı etnik yapılardan, farklı inanç gruplarından insanların oluşturduğu bir kentte insanları ayırmadan hizmet etmek için bu görevi yapıyoruz. Sizin verginizle ve sizin emanetinizle yapıyoruz” diye konuştu.  
 
Bütün işlerini özenle yaptıklarından bahseden Seçer, “Hizmetleri samimiyetle ve kalbimizden yapıyoruz. ‘Vatandaşımız her şeyin en iyisine layık’ diyerek yapıyoruz” dedi. Seçer, “Mersin'in havasına, Mersin'in atmosferine sevgi, saygı, kardeşlik vermiş bu Başkan. Bana; ‘5 yılda en büyük proje neydi, neyi gerçekleştirdin?’ diye soruyorlar. Diyorum ki; ‘huzuru, kardeşliği, adaleti getirip, ayrımcılığı ortadan kaldırdık. Bundan büyük proje mi olur?’” diye sordu.
 
Kendisinin aday gösterilmesine Mersin halkının karar verdiğini belirten Seçer, “Partime bu kararı aldırdığınız için sizlere özellikle teşekkür ediyorum. Çalışan kazanıyor, doğru direk yıkılmıyor. Sizlerle beraber bir 5 yıl daha bu memlekete aşkla, sevgiyle, saygıyla hizmet edeceğiz” dedi.  Vatandaşlardan seçimlerde hizmet odaklı oy kullanmalarını isteyen Başkan Seçer, “Ben bu seçimlerde Mersin’de emek, alın teri, hizmet, sevgi ve saygının kazanacağına canı gönülden inanıyorum” diye konuştu.
  
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer; Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Mersin Çölyak Glütensiz Beslenme Derneği tarafından ortaklaşa olarak Çölyak hastaları ve ailelerine yönelik düzenlenen ‘Glütensiz Piknik’ etkinliğine katıldı. Tarsus Gençlik Kampı’nda düzenlenen etkinliğe Başkan Seçer’in yanı sıra;  Cumhuriyet halk Partisi (CHP) Tarsus Belediye Başkan Adayı Ali Boltaç, Mersin Çölyak Glütensiz Beslenme Derneği Başkanı Ömer Arslan ile çölyak hastaları ve aileleri katıldı.
 
Seçer: “Pamukluk Barajı’nda yeni içme suyu arıtma tersine başlıyoruz”
Başkan Vahap Seçer, piknik etkinliğinde yaptığı konuşmasında; güzel bir havada vatandaşlarla böyle bir etkinlikte buluşmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Berdan Nehri’nin Tarsus Gençlik Kampı’nın yakınından aktığından söz ederek, burada binlerce yıl önce Tarsus’un oluşmasının nedeninin de bu bereketli Berdan Nehri olduğunu söyledi ve bütün bir ovayı suladığından söz etti. Başkan Seçer, “Biliyorsunuz yukarıda Berdan Barajı var. Oradan tüm araziler sulanıyor ve biz Mersin Merkez olarak da suyumuzun yüzde 85’ini buradan alıyoruz ve elektrik enerjisiyle Mersin’e kadar ulaştırıyoruz. Bu da bizim maliyetimizi artırıyor ve faturalara yansıyor. Ama çok güzel bir iş yaptık, Avrupa’dan hibe kredisi bulduk. Pamukluk Barajı’nda yeni içme suyu arıtma tesisine başlıyoruz. Mümkün olan en yakın zamanda Mersin merkezin suyunu Pamukluk Barajı’ndan alacağız. Artık Tarsus’tan maliyetli elektrik enerjisiyle su gitmeyecek. Faturalara yansıyacak ve su fiyatları düşecek. Çalışırsan, akıllı olursan, iyi projeler yaparsan vatandaşına da hizmeti en iyi şekilde götürürsün. Çalışıyoruz ve hep beraber çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.
 
“Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin halkınındır”
Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra Mersin Çölyak Glütensiz Beslenme Derneği’nin kendisini ziyaret ettiğini hatırlatan Seçer, “‘Mersin’de çölyak hastaları var, bu vatandaşlarımız glütensiz gıdaya erişimde zorluk yaşıyor. Buna belediyemizin katkısı gerekiyor’ diye talepte bulunulmuştu. Çok haklı ve doğru bir talepti. Bu konuya eğildik ve bugünlere geldik. 5 yıldır, belediyeciliği ve belediye başkanlığını her şeyden önce; ‘Her şeyin en iyisini ben bilirim’ diyerek yapmadık. Vatandaşı ve onların dertlerini dinledik, taleplerine kulak astık. Devlet vatandaş için var, belediye bir devlet kurumudur, belediye vatandaşındır. Mersin Büyükşehir Belediyesi de Mersin halkınındır” diye konuştu.
 
“Bu görevi sizin verginizle ve sizin emanetinizle yapıyoruz”
Halktan alınan vergilerle kendilerine aktarılan kaynağı; en iyi şekilde, israf etmeden ve kötü niyetlilerin cebine gitmesine müsaade etmeden, hakça ve adaletli bir şekilde kullandıklarının altını çizen Seçer, “ ‘Bu bana oy verdi, bu vermedi; bu köy partime oy verdi ve bu köy vermedi’ ayrımı ve bölgesel ayrım yapmadan Mersin gibi Türkiye’nin her yerinden, farklı etnik yapılardan, farklı inanç gruplarından insanların oluşturduğu bir kentte insanları ayırmadan hizmet etmek için bu görevi yapıyoruz. Sizin verginizle ve sizin emanetinizle yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Bugüne kadar toplamda 715 bin 220 glütensiz ekmek dağıttık”
Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları glütensiz gıda yardımları hakkında da detaylı bilgiler veren Seçer, “Her ay raporu ile bize talepte bulunan her bir vatandaşımıza 16 adet glütensiz ekmek veriyoruz. Bunlar 250 gramlık ekmekler. Yine her ay 3 kilogram da glütensiz un veriyoruz. Toplamda gün itibariyle 622 çölyak rahatsızlığıyla mücadele eden vatandaşımız bizden bu katkıları alıyor. Bugüne kadar toplamda 715 bin 220 glütensiz ekmek dağıttık” dedi.
 
Glütensiz un dağıtımı yaptıklarının da bilgisini paylaşan Seçer, “Şu anda her ay 622 vatandaşımıza 1860 kilogram un dağıtımı yapıyoruz ve toplamda 15 bin 504 kilogram da un dağıtımını gerçekleştirdik. Bu devam ediyor, burada bitmiyor. Daha da artarak devam etmesi lazım. Talepler olduğu sürece, talepleri karşılamak bizim görevimizdir” diye belirtti.
 
“Hizmetlerimizi ‘vatandaşımız her şeyin en iyisine layık’ diyerek yapıyoruz”
Glütensiz gıda kolilerini de çölyak hastalarına ulaştırdıklarından söz eden Seçer, gıda kolilerini, diğer bütün işlerinde olduğu gibi özenle hazırladıklarını dile getirdi. Seçer, “Biz her işimizi özenle yapıyoruz. Yaptığımız yol da özenle, 10 TL’ye 3 çeşit yemeği aşhanede özenle ve en güzel malzemelerle yapıyoruz. Yasak savmak veya vatandaşımızı kandırmak için yapmıyoruz. Bu hizmetleri samimiyetle ve kalbimizden yapıyoruz. ‘Vatandaşımız her şeyin en iyisine layık’ diyerek yapıyoruz” dedi. Bugüne kadar 1250 adet glütensiz gıda kolisini çölyak hastası vatandaşlara ulaştırdıklarını ifade eden Seçer,  “Arkadaşlarımız hazırlıklarını yaptılar, bu Ramazan Ayı’nda da bizde kaydı olan çölyak hastası vatandaşımıza bu kolileri ulaştıracağız. İçerisinde; ayçiçek yağı, siyah çay, pilavlık pirinç, kırmızı iç mercimek, tuz, glütensiz makarna, glütensiz şehriye, glütensiz susamlı çubuk kraker, glütensiz cips, glütensiz gofret, glütensiz kek, glütensiz bisküvi, glütensiz çikolata, glütensiz puding ve glütensiz mısır gevreği var. Kolilerimiz her yaşa uygun ve özenle hazırlanmış. Hem yetişkinlere hem çocuklarımıza yönelik ürünler bu kolilerde yer alıyor” dedi.
 
“Ben ne isem benimle çalışanım da aynıdır”
Çalışma arkadaşları ile iletişimleri hakkında da pikniğe katılan vatandaşlarla sohbet eden Seçer, “Benimle bu yolda yürüyen mesai arkadaşlarımın hepsi güler yüzlü, ilgili ve işini iyi yapan arkadaşlarımız. Belediyecilik öyledir. Mutlaka herkes çoluğunun çocuğunun rızkını sağlamak için çalışır ve profesyonelce çalışır. Kimi mühendistir, kimi yöneticidir, kimi şofördür, kimi sokağınızı temizler. Mersin’e hizmet eden Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, şirketlerinde, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde, Büyükşehir Belediyesi’nde 12 bine yakın mesai arkadaşım sizlere hizmet veriyor. Onlar bir aidiyet içerisinde hizmet verdiği sürece, hizmetin en güzeli size ulaşır. Biz de kendilerine bu şekilde davranmaları yönünde telkinde bulunuyoruz” diye konuştu.  
 
“Vatandaşımızın ihtiyacı olan her şeyi yapıyoruz”
Geçirdiği 5 yıllık dönemi çalışarak, vatandaşa hizmet ederek tamamladığını söyleyen Seçer, “Yol yapıyoruz, güzel güzel parklar da yapıyoruz, etkinlikler de yapıyoruz. Sadece çorba dağıtmıyoruz ya da çölyaktan mustarip insanlara destek yapmıyoruz, sadece 10 TL yemek verip övünmüyoruz. Her şeyi yapıyoruz, vatandaşımızın ihtiyacı olan her şeyi. Yolda yaparız ama vatandaşımın çocuğunun eğitimine de değiniriz” dedi.
 
En önem verdiği konuların başında eğitimin geldiğini vurgulayan Seçer, “‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ demiş, Mustafa Kemal Atatürk. Bizi bilim kurtaracak, diğer devletlerle yarışmamıza, diğer devletlerle rekabet etmemize eğer bir zemin hazırlamak istiyorsak çocuklarımızı eğiteceğiz” diye konuştu. Çocukların ve gençlerin de kendisini çok sevdiğini söyleyen Seçer, “Mersin'in havasına, atmosferine, sevgi, saygı, kardeşlik vermiş bu başkan. Bana soruyorlar; ‘5 yılda en büyük proje neydi, neyi gerçekleştirdin?’ Diyorum ki; huzuru, kardeşliği verdim, ayrımcılığı ortadan kaldırdık, adaleti getirdik. Bundan büyük proje mi olur?” diye sordu.
 
Büyükşehir cenaze acısı yaşayan vatandaşın da her anında yanında
Cenaze hizmetlerini de her ayrıntısını düşünerek yaptıklarını belirten Seçer, acısını yaşayan vatandaşların bir de yemek derdine düşmemesi için yemek hizmeti de verdiklerini duyurdu. Bu hizmet için özel pişirim fırını açtıklarını belirten Seçer, “Çorba da yaparız, yemek de yaparız, lahmacun da yaparız, vatandaş için yaparız. Vatandaşımızın ihtiyacını karşılar, acısını da paylaşırız. Bu bizim hem idari görevimiz hem vicdani” dedi.
 
“Partime bu kararı aldırdığınız için sizlere özellikle teşekkür ediyorum”
Hizmetlerle dolu geçen 5 yılın ardından mensubu olduğu CHP tarafından yeniden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildiğini hatırlatan Seçer, başı dik alnı açık bir şekilde seçimlere gittiğini söyledi. Kendisinin aday gösterilmesine Mersin halkının karar verdiğini belirten Seçer, “Partime bu kararı aldırdığınız için sizlere özellikle teşekkür ediyorum. Çalışan kazanıyor, doğru direk yıkılmıyor. Hayatımızda bunu gördük, bunu uyguladık, uygulamaya devam edeceğiz. Sizlerle beraber bir beş yıl daha bu memlekete hizmet edeceğiz. Aşkla, sevgiyle, saygıyla hizmet edeceğiz” dedi.
 
“Seçimlerde Mersin’de emek, alın teri, hizmet, sevgi ve saygının kazanacak”
Vatandaşlardan seçimlerde hizmet odaklı oy kullanmalarını isteyen Başkan Seçer, “ ‘Ben bu başkandan hizmet aldım. Bu başkanda adaleti, şefkati, sevgiyi ve saygıyı gördüm’ deyip beğeniyorsanız oy vermelisiniz. Ben bu seçimlerde Mersin’de emek, alın teri, hizmet, sevgi ve saygının kazanacağına canı gönülden inanıyorum” diye konuştu.
 
Boltaç: “İyi ki böyle bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var”
Seçer konuşmasının sonunda kürsüye CHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Ali Boltaç’ı davet ederek vatandaşlara takdim etti. Boltaç ise konuşmasına Başkan Seçer’e Mersin’e ve Mersinlilere sunduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederek başladı. Boltaç, “İyi ki böyle bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Gerçekten Büyükşehir Belediyesi’ne ve Mersin’e yakışan bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Bize bu süre zarfında öncü olacaktır. Fikirlerini, bilgilerini, birikimlerini bize aktaracaktır. Biz de Tarsus’a, sevdamız olan memleketimize hizmet etmek için canla başla çalışacağız” ifadelerini kullandı.
 
Aslan: “İlk defa glütensiz hamburgerin tadına bakan çocuklar var”
Kızı ve eşi çölyak hastası olan Mersin Çölyak Glutensiz Beslenme Derneği Başkanı Ömer Arslan, 3 yıldır çölyak hastaları için farkındalık etkinlikleri düzenlediklerini belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız bizi hiç yalnız bırakmadı. Ailelerimiz çok memnunlar, çünkü dışarıda normal bir restorana gidip normal yiyecekler bulamıyorlar, çok kısıtlı davranıyorlar. Mesela bugün bu etkinlikte ilk defa glütensiz hamburgerin tadına bakan çocuklarımız var. Onların gözlerinde hiçbir şeyi mahrum bırakmak istemedik. Bu tarz etkinliklerin sık sık tekrarlarını Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuşarak emek veren herkese teşekkür etti.
 
Vatandaşlar etkinlikten memnun, herkesi duyarlı olmaya davet ediyorlar
Piknik’te Çölyak hastaları yemyeşil bir doğada glütensiz ikramların tadını çıkarırken, çocuklar da parkur alanında doyasıya eğlendi. Etkinlik boyunca süren müzik ve danslar da eğlenceyi ikiye katladı. Etkinlikte; Mersin Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Orkestrası da konser verdi.
 
13 yaşındaki kızının çölyak hastası olduğunu söyleyen Zahide Sarı, “22 Ocak’ta tanı konuldu, henüz yeniyiz. Bu etkinlikten çok memnun olduk. Kendim ve kızım adına çok mutluyum” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Lise öğrencisi çölyak hastası Esma Nur Taner ise, “Bence daha çok yapılması gerekiyor, çünkü Mersin’de çok fazla çölyak hastası var ve herkesin bu etkinliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çok güzel bir etkinlik bence, çocuklar eğleniyor” dedi.
 
Çölyak hastası 2 çocuğu olan Yasemin Taner, çocukların beslenmesinde artık zorlanmaya başladığını söyledi. Çocuklarının yanlarında yemek taşımak istemediklerini belirten Taner, “Arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalıyorlar. Çünkü onlar göz önünde çikolata yiyor ve çocuklarım eve ağlayarak geliyorlar. Bu durum derslerini de etkiliyor. Başarılı olsalar bile başarısızlığa düşüyorlar” dedi. Çölyak hastalarına özel bir kafe istediklerini belirten Taner, “En azından çocukların arkadaşlarıyla beraber vakit geçireceği bir alan olurdu. Beraber çay içer, bir tatlı bir kek yerlerdi. Ailece de bir yere gidemiyoruz, çünkü onlar yiyemiyorlar” diye konuştu. Herkesin her gıdaya rahat ulaşamadığını vurgulayan Taner, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’i takdir ediyorum. Çocuklarım bugün döner yedi, hiç tadına bakmamışlardı. Aşı olamıyoruz. Bazı şeyler bizim elimizde değil ama çok güzel bir etkinlik” diye konuştu.
 
Daha önceki etkinliklere de geldiğini söyleyen Davut Aksu, “Bu daha farklı, daha renkli, daha güzel oldu. Her etkinlikte çok eğleniyoruz, çok mutluyuz. Çölyak hastaları ile alakalı çok fazla etkinlikte yok. Bu tarz etkinlikler bilinmesi ve duyarlı olunması için önemli. Kızımla çıkıp dışarıda rahat bir şekilde yemek yiyemiyorum mesela çok da özeniyorum. İster istemez bu bir ebeveyn için biraz ağır oluyor” diyerek, daha çok artmasını temenni ettiğini söyledi. Büyükşehir’in diğer hizmetlerinden de faydalandığını söyleyen Aksu, destekler için teşekkür etti.
 
Daha önce böyle bir hizmet olmadığını belirten Hamza Karatay, yapılanlardan büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Bu etkinlikler sayesinde çölyak hastalarının sosyalleşme imkanı bulduğunu söyleyen Karatay, çocuklarıyla gidebileceği bir kafe de istediklerini belirtti. Bu hastalığı çocuğunda olmadan önce bilmediğini söyleyen Karatay, “Daha çok bu şekilde faaliyetler olursa insanların daha bilinçli ve daha duyarlı olacağına inanıyorum” diyerek emek verenlere teşekkür etti.
 
Konuşmaların ardından yemeğe geçildi. Etkinlik toplu hatıra fotoğrafı çekimlerinin ardından sona erdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı