Başkan Seçer’den Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricleri Birliği’ne Ziyaret

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret etti.

20 Mart 2024 Çarşamba, 14:55
Başkan Seçer’den Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricleri Birliği’ne Ziyaret
-

Birlik yönetimi ve üyeleri ile geride kalan 5 yıllık sürede önemli işbirliklerine imza attıklarını söyleyen Başkan Seçer, ‘Hadi Gel köyümüze Destek Verelim’ projesinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Birçok belediyenin örnek alması gerektiğini düşünüyorum. Hatta Bakanlığa model olabilecek bir çalışma olarak değerlendirebiliriz” dedi.
 
Büyükşehir olarak ikinci 5 yılda hem destek kapasitesi artırımı hem öneriler çerçevesinde yeni projelerde yapabileceklerini belirten Seçer, “Tarımın her alanında; hem bitkisel üretimde hem hayvansal üretimde sonuç alıcı projelere sıcak bakar, bütçe ayırırız. Yeter ki yaptığımız işin bir karşılığı, bir geri dönüşü, bir yararı olsun” diye konuştu.
 
Konuşmasında 5 yıllık görev süresi içerisinde kırsal mahallelere yönelik yapılan çalışmalar hakkında da kısa bilgiler veren Seçer, “Yol konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin son 10 yılın en önemli atağının bu son 3-4 yılda yapıldığını söyleyebilirim. Son 3 yıl bize ait olan ilçe merkezlerinin köylere ulaşımını sağlayan grup yollarında muazzam bir devrim yaptığımızı söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.
 
Belediye’nin kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya özen gösterdiklerini kaydeden Seçer, “Arıcılar da, küçük çapta balıkçılık yapanlar da, seracılar da, besiciler de bizden destek alıyor. Fide fidan desteği de, sulama borusu desteği de alıyor vatandaş. Herkes destek alıyor” diye konuştu.
 
Tarımsal üretimin ve hayvancılığın bilinçli yapılması gerektiğine dikkat çeken Seçer, “Tarım yapıyoruz ama bilinçli tarım yapalım. Hayvancılık yapıyoruz, bilinçli yapalım. Önümüzdeki 5 yılda Tarımsal İnovasyon Merkezi’ni kuracağız” dedi.
 
“Tarımın her alanında sonuç alıcı projelere sıcak bakar, bütçe ayırırız”
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile geride kalan 5 yıllık süreç içerisinde işbirliği içerisinde çalıştıklarını aktaran Başkan Seçer, birlik üyelerinden önemli anlamda yararlandıklarını bu ilişkinin ikinci 5 yıllık dönemde de devam etmesini umut ettiğini söyledi. Özellikle ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesi kapsamında güzel bir işbirliğine imza atıldığını söyleyen Seçer, “Projenin özellikle ilk 2 yılı hayvanlarımızın tamamını birlik aracılığı ile üreticilerden aldık. Proje ile beraber 300 işletme kazandırmış olduk. Yani 7 bin 500 baş damızlık koyun keçi bölgenin hayvancılık popülasyonuna dâhil oldu. Bunun bir yerel yönetim ölçeğinde yapılan ve sonuç alıcı güzel bir proje olduğunu düşünüyorum. İkinci 5 yılda bunu açıkçası genişletmeyi de düşünebiliriz” dedi.
 
Büyükşehir olarak konar göçer Yörük üreticileri ilgilendiren, özellikle yaz aylarında dağ konakladıklarında, orada işlerine yarayacak bazı alet ekipman ihtiyaçlarında hibe desteği sağladıklarını hatırlatan Seçer, “Güneş paneli konusunda iyi bir başlangıç yaptık. İlk yıl 360 aileye, yüzde 50 hibeli dağıtmıştık. Yine bu yılda 400 aileye dağıtacağız. Önümüzdeki dönem programlarını hem güneş paneli açısından kapasite arttırabiliriz, hem öneriler çerçevesinde yeni projeler de yapabiliriz. Tarımın her alanında; hem bitkisel üretimde hem hayvansal üretimde sonuç alıcı projelere sıcak bakar, bütçe ayırırız. Yeter ki yaptığımız işin bir karşılığı, bir geri dönüşü, bir yararı olsun” diye konuştu.
 
“Buradaki temel amaç insanlara sürekli üretimi öğretmek”
Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim projesinin bu anlamda örnek olabileceğini dile getiren Seçer, “Bence çok önemli bir proje. Birçok belediyenin örnek alması gerektiğini düşünüyorum. Hatta Bakanlığa model olabilecek bir çalışma olarak değerlendirebiliriz. Buradaki temel amaç insanlara sürekli üretimi öğretmek, rızıklarını bir yardımla değil de kendi alın terleri ile kazanmasının yolunu açmak, onlara vesile olmak” dedi. Seçer, ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinin üretime katkı sunan yönüyle ekonomik, kaliteli hayvan ırkı yetiştirilmesiyle hayvancılık açısından faydaları olduğunu ayrıca iş sahibi olmayan insanlara iş fırsatı sunmasıyla sosyal yönü de olduğunu belirterek, “Burada amaç sadece para değil. Adamın eli iş tutuyor, çalışkan, düzgün, sermayesi yok. Al diyorsun sana bir fırsat. Bunun birkaç yönü var. Biri ekonomik, yani üretim. Biri hayvancılık. Irk olarak daha kaliteli popülasyon artıyor. Bu proje birkaç şeye birden dokunuyor. Bu ve benzer projelerin yaygınlaşması lazım” ifadelerine yer verdi.
 
“Grup yollarında muazzam bir devrim yaptığımızı söyleyebilirim”
Konuşmasında 5 yıllık görev süresi içerisinde kırsal mahallelere yönelik yapılan çalışmalar hakkında da kısa bilgiler veren Seçer, “Yol konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2014’ten bu yana, görev ve yetki alanları içerisinde, yani idari sınırların belediye sınırları olduğu son 10 yılın en önemli atağının bu son 3-4 yılda yapıldığını söyleyebilirim. Son 3 yıl bize ait olan ilçe merkezlerinin köylere ulaşımını sağlayan grup yollarında muazzam bir devrim yaptığımızı söyleyebilirim. Özellikle Yörüklerin yaz ve sonbahar dönemindeki göç yollarını, bunların birçoğu da bizim görev alanımız olmamasına rağmen sırf o insanların o üretimi için, o çabayı gösteren insanlara destek olalım diye o yolları dahi yaptık. Bu konuda da ikinci 5 yılda da aynı anlayışla çalışmalarımızı devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.
 
“Üretim yapan herkes Büyükşehir’den destek alıyor”
Belediye’nin kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya özen gösterdiklerini kaydeden Seçer, “Arıcılar da, küçük çapta balıkçılık yapanlar da, seracılar da, besiciler de bizden destek alıyor. Fide fidan desteği de, sulama borusu desteği de alıyor vatandaş. Herkes destek alıyor” diyerek, Mersin’in tarımsal üretim konusunda çok zengin bir şehir olduğuna dikkat çekti. Destek talebinin çok yoğun olduğuna değinen Seçer, “Esas olan desteklerin yerine gitmesi. İnsan fıtratıdır kolay elde ettiğimiz bir şeyin değerini bilmeyiz. Hibe sistemini, yani belli bir miktarda bizim karşılamamız belli miktarda üreticinin bunu karşılaması işin değeri açısından bence yarar sağlıyor” diye konuştu.
 
“Tarımsal Güneş Enerji Santrali projesi bu yıl başlıyor”
Aynı zamanda Tarımsal Güneş Enerji Santrali (GES) için de çalışmalarının devam ettiğini belirten Seçer, “Sulama kooperatiflerinin güneş enerji santrali taleplerinin bir miktarını biz karşılayacağız. Sadece sulama borusu desteğine ayırdığımız bütçe 65 milyon lira. Her yıl 100 kilometre sulama borusu desteği veriyoruz. Aslında bu çok önemli ve birçok bölgeye örnek olacak bir proje” sözlerine yer verdi.
 
“Önümüzdeki 5 yılda Tarımsal İnovasyon Merkezi’ni de kuracağız”
Tarımsal üretimin ve hayvancılığın bilinçli yapılması gerektiğine dikkat çeken Seçer, bu bilinç ile ikinci 5 yıllık dönemde Tarımsal İnovasyon Merkezi’ni kuracaklarını belirterek, “Tarım yapıyoruz ama bilinçli tarım yapalım. Hayvancılık yapıyoruz, bilinçli yapalım. Önümüzdeki 5 yılda Tarımsal İnovasyon Merkezi’ni kuracağız. İçerisinde hem eğitim verebildiğimiz hem kompost gübre üretebildiğimiz hem sera kurup tatbikat yapabileceğimiz bir deney alanı, fide-fidan üretim alanı olacak. Güzel bir kompleks kuralım. Çocukları getirelim. Burada tarım, tarım bilinci, toprak bilinci, çevre, küresel ısınma konularında bilinçlendirelim. Çok önemli. Çevre faktörleri tarımsal üretime de direkt tesir ediyor. Kuraklık, aşırı yağışlar, küresel iklim değişikliği, çevre kirliliği tarıma tesir ediyor. Eğitim şart, eğitim olmazsa olmuyor” dedi.
 
Akdoğan: “Ülkemizin kalkınması, katma değerinin yükselmesi için üretim destekleri çok önemli”
Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, 5 yıl boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde çalıştıklarını kaydederek, “Ülkemizin kalkınması için üretime destek verilmesi lazım. Belediyecilikte, çöp toplamak ve park yapmanın dışında üretime destek olunursa, ülkenin katma değeri açısından daha yüksek getirisi olacaktır” diye konuştu.
 
Ziyaret, Birlik Başkanı Akdoğan tarafından Başkan Seçer’e anı hediyesi takdim edilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Cimcime Teyze 74 Yaşında Vefat Etti
Başkan Vahap Seçer, CHP Mersin Kadın Kolları İl Kongresi’ne Katıldı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu