Burhanettin Kocamaz'dan Suriyeli Açıklaması

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Suriyelilerin ülkelerine düşünmediklerini söyledi.

11 Ağustos 2018 Cumartesi, 13:19
Burhanettin Kocamaz'dan Suriyeli Açıklaması
-

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü Nils Grede ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ülke Direktör Yardımcısı Suhukrub Khojimatov Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı makamında ziyaret etti.
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü Nils Grede ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ülke Direktör Yardımcısı Shukrub Khojimatov Başkan Kocamaz’a Dünya Gıda Programı’nın Türkiye’de ki Suriyelilere ve diğer mültecilere yönelik çalışmalarını anlattı. Ziyarette Türkiye’de ki mültecilerin beslenme, barınma ve istihdam sorunlarının çözümü noktasında neler yapılabileceği konuşuldu.
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü Nils Grede, Dünya Gıda Programı olarak neler yaptığından bahsederek, Başkan Kocamaz’ı çalışmalar hakkında bilgilendirdi.
Türkiye’de mültecilerle ilgili en önemli problemin istihdam olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü Nils Grede, belediyelerden bu konuda destek beklediklerini ifade etti. Grede, “Dünya Bankası İŞ-KUR’u ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı mali açıdan destekliyor ancak 1.4 milyon mültecinin sadece 30 bini çalışabiliyor. Biz sadece mültecilere yardımcı oluyoruz. Ancak kalkınma ajansı hem mültecilere hem de Türklere yardımcı oluyor. Biz Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı olarak belediyelerde mültecilerin çalıştırılması hususunda bir projemiz var. Her aileden bir yetişkin belediyede istihdam edilirse ve ücretleri Avrupa Birliği’nden sağlanan kaynakla İŞ-KUR üzerinden Belediyelere ödenebilir” dedi.
Gaziantep, Kilis, Hatay ve Adana ile görüşmelerini tamamladıklarını ifade eden Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) Ülke Direktörü Nils Grede, olumlu bir geri dönüş almaları halinde projeyi Avrupa Birliği’ne sunabileceklerini ifade etti.
“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE AVRUPA BİRLİĞİ, TÜRKİYE’NİN ÜSTELENDİĞİ YARDIMSEVER GÖREVİN İÇİNİ DOLDURAMADILAR”
Türkiye’nin insanı ve vicdani görev üstelenerek, geçmişten gelen kültür değerleriyle birlikte vatansız kalan insanlara kucak açtığını söyleyen Başkan Kocamaz, “Gerek Birleşmiş Milletler gerek Avrupa Birliği, Türkiye’nin üstelendiği bu yardımsever görevin içini dolduramadılar. İki yıl önce Budapeşte’ye gittiğimde bin 200 mültecinin ülkeye kabul edilip edilmeyeceği konusunda referandum vardı. Ama şu anda Türkiye’de 4 milyon mülteci var. Her zaman insani değerlere öncelik verdiğini iddia eden Avrupa maalesef bu konuda sınıfta kaldı. Türkiye’ye ‘Siz Suriyelileri konuk edin, biz bunun karşılığını vereceğiz’ dediler ama o sözlerinde de durmadılar” dedi.
"Yapılan Ankket Mersin'de Bir Numaralı Sorun 'Suriyeliler'"
Suriyelilerin ve mültecilerin istihdam edilmesi konusunda planladıkları projeleri anlatan Grede’ye, Mersin’de yapılan anketlerde bir numaralı sorunun Suriyeli vatandaşlardan kaynaklanan sorunlar, ikinci en büyük sorunun ise istihdam olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet için nitelikli personel çalıştırmak istediklerini ifade eden Başkan Kocamaz, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın 4 ay önce açıkladığı rakama göre Türkiye’nin verdiği destek 30 milyar doları aştı. Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 11 civarında. Bu Türkiye genelinde de Mersin genelinde de böyle. Burada bazı belediyelerde Suriyeli işçiler çalışıyor, ücretini de İŞ-KUR veriyor. Ancak ücretini İŞ-KUR ödese de bizim Mersin’e hizmet için nitelikli personel yetiştirme zorunluluğumuz var. Belediyeler işsizlerin istihdam edildiği yerler olarak görülmemeli. Bizler nitelikli personellerle hizmet üretmek zorundayız” şeklinde konuştu.
Suriyelilerin mutlaka bir şeylerle meşgul edilmesi gerektiğini aksi taktirde patlamaya hazır bomba gibi Türklerle çatışmaya girecek duruma geldiklerini ifade eden Başkan Kocamaz, “Gece geç saatlere kadar oturup, gürültü yapıp çevrelerine rahatsızlık veriyorlar. Mahallede böyle bir olay olduğunda bizim insanımız rahatsızlık duyuyor. Çatışma noktasına geldiler. Çok şükür ki bastırıldı. Biz 2016 yılında Suriyeliler konusunda bir çalıştay yaptık. Daha önce de bunlarla ilgili bir araştırma yaptık. Yaptığımız araştırmaya göre bu insanların yüzde 79’u bir daha Suriye’ye dönmeyi planlamıyor. Yüzde 11’i ‘durum düzelirse giderim’ diyor. Yalnızca yüzde 10’luk bir bölüm dönmeyi düşünüyor. Biz bu çalışmaların raporlarını hükümete ilgili makamlara ilettik” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (2)
mersinli
23:17
18 Ağustos 2018 Cumartesi
bizim çocuklar ne olacak üniversite yi kazanıyor ama gönderemiyoruz suriyeli hiç şartsız üniversiteye dahil ediliyor ve maddi yönden destekleniyor bizim çocuklara haksızlık yapılıyor yarın bu desteklediğiniz suriyeliler hakim savcı olacak ve bizleri yargılayacak
81.215.232.93
tutsela kaya
09:59
12 Ağustos 2018 Pazar
dönmezler tabi bulmuşlar böyle bir güzel memleket dönerlermi
85.98.16.249
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin'de Okullar Tatil Mi? Yarın (30 Kasım Salı Günü) İçin Duyuru Yapıldı Mı?
Başkan Seçer, MESKİ’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yaptığı Sunumda, Tamamlanan, Devam Eden ve Planlanan Yatırımlarla İlgili Detaylı Bilgiler Verdi
Anamur Belediyesi, Çocukları Teknoloji Bağımlılığına Karşı Bilinçlendiriyor
Başkan Seçer: "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Yerel Eşitlik Eylem Planımızı Açıklayacağız"
Meteoroloji Doğu Akdeniz Bölgesi İçin Fırtına Uyarısında Bulundu
Akdeniz Belediyesi, Personeline Yönelik Gerçekleştirdiği Eğitimlere Bir Yenisini Daha Ekledi
Mersin'de Şehirlerarası Otobüste 2 Bin 100 Adet Ecstasy Hap Ele Geçirildi
Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2021 Sonuçları Değerlendirildi
323 Günübirlik Ev ve 44 Pansiyon Denetlendi
Mersin Emniyeti Trafik Polisleri Sosyal Hizmet Personeline Eğitim Verdi