Büyükşehir İle Hem Toprak Hem Üretim Canlanıyor, Ada Çayı Fidesi İle Üretici Gelire Kavuştu

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Ada Çayı fidesi alan Silifkeli üreticiler hasada başladı.

13 Mayıs 2024 Pazartesi, 12:20
Büyükşehir İle Hem Toprak Hem Üretim Canlanıyor, Ada Çayı Fidesi İle Üretici Gelire Kavuştu
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Silifke’nin Çaltıbozkır mahallesinde yıllardır boş kalan arazisini Büyükşehir’in desteği ile yeniden eken Tombul ailesi, Ada Çayı’ndan elde ettikleri yağı satarak, gelirini çocuklarının eğitim hayatı için kullanacak. Ada Çayı desteği alan bir diğer üretici de, Ovacık Mahallesi’nde yaşayan Fatma Aydın. Ada Çayı’ndan yağ üreterek gelir elde eden Fatma Aydın da, Tombul ailesi de Büyükşehir sayesinde üretime devam eden üreticilerden.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen fide ve fidan dağıtımı projesi kapsamında Ada Çayı fidesi alan Silifkeli üreticiler hasada başladı. Tıbbi ve aromatik bir bitki olan Ada Çayı’nı hasat eden üreticiler, yine Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen distilasyon ünitesinde yağını çıkartarak satışa sunuyor. Büyükşehir’in sağladığı bu destekler sayesinde atıl araziler tarıma kazandırılırken, üreticiler de gelir elde ediyor. O üretici ailelerden biri de Silifke’nin Çaltıbozkır Mahallesi’nde yaşayan Tombul ailesi. 2 çocuğu da üniversitede okuyan Tombul ailesi, Ada Çayı’ndan elde ettikleri geliri çocuklarının eğitimi için kullanacak.
 
 Atıl bıraktıkları arazi, Büyükşehir’le yeniden gelir kapıları oldu
 
Yıllar önce arpa ve buğday ekerek değerlendirdikleri arazilerini istedikleri verimi alamayınca boş bırakan Tombul ailesi, Büyükşehir’in desteğiyle toprağını da ekonomisini de yeniden canlandırdı. 2022 ve 2023 yılında Ada Çayı fidesi desteği alan aile 2. kez hasat yapıyor. Aile hasadın ardından, Büyükşehir Belediyesi’nin Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’ne hibe ettiği distilasyon ünitesi ile ürünlerinin yağını çıkartarak satışa sunuyor.
 
Silifke’nin Ovacık Mahallesi’nde yaşayan Fatma Aydın da, Büyükşehir sayesinde Ada Çayı fidesi ile tanışarak üretim yapan üreticilerden. Ada Çayı ile başlayan Aydın, şimdilerde birbirinden farklı bitkilerin yağını çıkartarak kazanç elde ediyor. Bitkilerin kullanım alanları ile ilgili de eğitim alan Aydın, ürünlerini pazarlarken alıcılara da detaylı bilgi verebiliyor.
 
2022 ve 2023 yılında Silifke’de 9 mahallede 72 üreticiye verilen Ada Çayı desteği ile 72 dekar alan Ada Çayı üretimine kazandırıldı. Gıda, baharat, bitkisel çay, ilaç, kozmetik ve parfümeri sanayisinde değerlendirilen adaçayı fidesi, geniş kullanım alanı sayesinde üreticilere de ürünü farklı değerlendirme alanları sunuyor. Silifke’nin toprak yapısına oldukça uyum sağlayan Ada Çayı, az su ihtiyacı dolayısıyla da zahmet istemeyen bir bitki özelliği taşıyor.
 
 
 
Tombul: “Başkanımızın bu desteği olmasaydı, arazimiz boş kalacaktı”
Ada Çayı desteğinden faydalanan üretici Hamza Tombul, arazisinin yıllarca boş kaldığını ifade ederek, “Burası atıl durumdaydı. Daha önceleri arpa ekiyorduk, onu da ekmez olmuştuk” dedi. Ada Çayı ile kendilerine yeni bir kazanç kapısının açıldığını söyleyen Tombul, “Yağını çıkartarak satmayı düşünüyoruz. Çocuklarımızı okutuyoruz. Vahap Başkanımıza tarıma verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz. Başkanımızın bu desteği olmasaydı, arazimiz boş kalacak, bizim de bir gelirimiz olmayacaktı” diye konuştu.
 
Cennet Tombul ise, elde ettikleri geliri çocukları için kullanacaklarını ifade ederek, “Çocuklarımı üniversitede okutuyorum. Hem ev kiraları, hem de kendi ihtiyaçları için kullanacağız” dedi.
 
Aydın: “4 yıldır Büyükşehir’in tarımsal desteklerinden yararlanıyoruz”
 
Silifke’nin Ovacık Mahallesi’nde yaşayan üretici Fatma Aydın ise, Büyükşehir’in fide-fidan destekleriyle Teksin üzerinden tanıştığını ve özellikle kızının eğitim masraflarını karşılayabilmek için bu işe atıldığını söyleyerek, “Bana, ‘50 yaşından sonra niye bir işletme kuruyorsun?’ dediklerinde, ‘Çocuğumu daha rahat okutabilmek için demiştim.’ Bunu duyan Vahap Başkanımız, bütün kadınlara olduğu gibi, bana da destek oldu” dedi.
 
Ada Çayı’nı üretme ve pazarlama sürecinden de söz eden Aydın, “Ada Çayı’nın önce yağını çıkarttım, sonra işletmelerden ‘Posasını da bize gönderir misiniz?’ talebi aldım. Posasını da gönderdim. Böylece hem yağını, hem de posasını değerlendirmiş oldum. Mersinden Kadın Kooperatifi’nden Meral Hanım, ‘Sen Ada Çayı’ndan tütsü yap, biz o tütsüleri değerlendirelim ve sana katkı yapalım’ dedi. Bunlardan tütsü yaptım. Bitkilerin yağlarından ve arı mumundan mum yaptım. Büyükşehir’in verdiği fidelerin yaşını, kurusunu, yağını, posasını yaptık, kısacası Ada Çayı’nı her şekilde değerlendirdik” ifadelerine yer verdi.  Desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkürlerini ileten Aydın, “İyi ki böyle bir başkanımız var. Bize destek olduğu için kendisine sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 
Özdemir: “Üreticilerimiz bu çalışmalardan oldukça memnun”
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Materyal ve Seracılık Şube Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Hasan Özdemir, 2022 ve 2023 yılı içerisinde Silifke’de yapılan Ada Çayı fidesi dağıtımı hakkında bilgi vererek, “9 mahallemizde toplamda 72 üreticimize 120 bin adet Ada Çayı fidesi dağıtımı gerçekleştirdik. Gözlemlerimizde, Ada Çayı bitkisinin bölgemize iklimsel olarak çok uyum sağladığı, verime geçtiği ve hasat işlemlerinde herhangi bir sorun çıkmadığını gördük. Ada Çayı’nın üretim süreci, diğer ürünlere göre daha zahmetsiz. Bakım şartlarının iyi olması durumunda bir yılda 3 kez hasat yapılabiliyor” dedi.
 
Yüksel: “Vahap Başkanımızın tarıma verdiği destek çok kıymetli”
 
Çaltıbozkır Üretim ve Pazarlama Kooperatif Başkanı Hatice Gülcan Yüksel, Büyükşehir Belediyesi’nden 2019 yılından beri fide ve fidan desteği aldıklarını belirtti. Başkan Vahap Seçer’in tarıma verdiği desteğin kendileri için oldukça kıymetli olduğunu vurgulayan Yüksel, “Atıl arazilerimizi, bu tıbbi ve ıtri bitkilerle değerlendirdik. Vahap Başkanımız, kooperatifimize ayrıca bir distilasyon ünitesi verdi. Biz orada bütün bitkilerin yağını çıkartıyoruz. 12-13 çeşit yağ üretiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Muhtar Sarı: “Büyükşehir köyümüze çok büyük destek oldu”
 
Çaltıbozkır Mahalle Muhtarı Ahmet Sarı, “Başkan Vahap Seçer, atıl kalan tarlalarımız için verdiği ada çayı, lavanta, alıç fideleriyle köyümüze çok büyük destek vermiş oldu. Büyükşehir buna vesile olmamış olsaydı, biz bu hizmetlerden faydalanamazdık” diyerek, desteklerinden ötürü Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı