Büyükşehir Üretimi Desteklemeye, Üretici Doğduğu Yerde Doymaya Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de tarımın önünü açmaya ve üretici girdi maliyetleri altında ezdirmemek için destek hamlelerine devam ediyor.

19 Şubat 2024 Pazartesi, 18:34
Büyükşehir Üretimi Desteklemeye, Üretici Doğduğu Yerde Doymaya Devam Ediyor
-

Bu kapsamda tarımsal destekleri sürdüren Büyükşehir, bu kez de Akdeniz ilçesindeki üreticilerin yüzlerini güldürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de ‘Akdeniz ilçesi Tarımsal Destekler Töreni’ne katılarak üreticilerle bir araya geldi.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üreticinin halinden anlayan bir belediye olduğunu söyleyen Seçer, tarımda önemli çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini belirtti.
 
Mersin’de 2.5 milyon insanın yaşadığını hatırlatan Seçer, Mersin Büyükşehir’in herkesin belediyesi olduğunu ve kendisinin de herkesin Belediye Başkanı olduğunu vurgulayarak, Anamur’dan Tarsus’a her bölgeye eşit ve adaletli hizmet götürdüklerini kaydetti.
 
Mersin’de Tarımsal İnovasyon Merkezi kuracaklarının müjdesini veren Seçer, “Fide, fidan üretimi serası kuracağız. Toprak analizi, kompost gübre üretimi, çocuk tarım alanı olacak. Çocuklara tarımı ve tarım bilincini öğreteceğiz. Üretimi küçüklükten öğrensinler. Üretici eğitim birimimiz olacak. Burada üreticilere nasıl dikim, ilaçlama ve aşı yapılır bunları öğreteceğiz” dedi.
 
Üretimin her alanında Büyükşehir’in desteğinin olduğunu söyleyen Seçer, “Biz çalışan, üreten, didinen, helal kazanç için gecesini gündüzüne katan Mersinlileriz. Güçlü bir memleketiz, güçlü bir halkız. Onun için üretime, üreticiye destek veriyoruz. Hamasetle değil, uygulamayla, icraatla yapıyoruz. Üreten, çalışan herkese destek var” diye konuştu.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’de tarımın önünü açmaya ve üretici girdi maliyetleri altında ezdirmemek için destek hamlelerine devam ediyor. Her geçen gün artan girdi maliyetleri karşısında sıkıntı yaşayan üreticiler, yaşadıkları sıkıntıları Büyükşehir’le bir bir aşıyor, doğduğu yerde doymaya devam ediyor. Bu kapsamda tarımsal destekleri sürdüren Büyükşehir, bu kez de Akdeniz ilçesindeki üreticilerin yüzlerini güldürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de ‘Akdeniz ilçesi Tarımsal Destekler Töreni’ne katılarak üreticilerle bir araya geldi. 
 
Tören kapsamında Akdeniz ilçesinde yaşayan 119 üreticiye 3 bin 694 adet zeytin fidanı, 15 üreticiye 393 adet Trabzon Hurması, 1 adet üzüm sıkma ve 6 adet hamur yoğurma makinesi, 2 bin 500 üreticiye de 25 bin litre sıvı organik gübre desteği sağlandı.
 
Seçer: “Üreten, çalışan herkese destek var”
Törende konuşan Başkan Vahap Seçer, tarımda önemli çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini ifade ederek, “Çiftçinin halinden anlayan bir başkan geldi. Biz çalışan, üreten, didinen, helal kazanç için gecesini gündüzüne katan Mersinlileriz. Güçlü bir memleketiz, güçlü bir halkız. Bütün bunları biliyoruz. Onun için üretime, üreticiye destek veriyoruz. Hamasetle değil, uygulamayla, icraatla yapıyoruz. Üreten, çalışan herkese destek var” dedi.
 
“Mersin Büyükşehir, ayrım gayrım yapmadan gerekli hizmetleri yaptı”
5 yıldır Mersin’de ve Kazanlı Mahallesi özelinde yaptıkları fide, fidan desteklerinin rakamsal verilerini paylaşan Seçer, “Bugüne kadar 1 milyon 366 bin fide, fidan, nergis soğanı dağıttık. Bunun 36 bin 141’i bu bölgeye. Bu bölgeler örtü altı seracıların yoğun olduğu yerler. Bugüne kadar sıvı gübre, sera naylonu, sera ipi, yapışkan tuzak; bunların dağıtımını yaptık. Nerede, ne ihtiyaç varsa Mersin Büyükşehir destekler yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi 2.5 milyon insana ayrım yapmadan; ‘Sen necisin, nereden geldin, etnik yapın, inanç grubun, mezhebin ne’ demeden gerekli hizmetleri yaptı, yapmaya devam edecek” diye konuştu.
 
1875 üreticiye 56 bin 555 zeytin fidanı verilecek
Usulüne uygun teknikle yapılan üretimin güzel sonuçlar vereceğini vurgulayan Seçer, “Büyükbaş hayvan yetiştiricilerine yem, arı yetiştiricilerine alet-ekipman desteği, küçük ölçekli balıkçılara ekipman desteği veriyoruz” dedi. Büyükşehir’in herkesin belediyesi olduğunu ve kendisinin de herkesin Belediye Başkanı olduğunu kaydeden Seçer, “Burada güzel işler yapacağız. Zeytin fidanı desteği yapacağız. Göreve geldiğimiz günden bu yana her yıl düzenli yapıyoruz. Bu yıl da Mersin’de 1875 üreticimize, 56 bin 555 fidan dağıtacağız. Bugün Akdeniz’de 119 üreticiye 3 bin 694 adet fidan dağıtımını gerçekleşiyoruz” diyerek ilk kez Trabzon Hurması desteğini de hayata geçirdiklerini duyurdu. Seçer, ekonomik getirisi fazla olan Trabzon Hurması’nın 7 ilçede 7 bin 78 adet dağıtılacağını söyledi. 
 
Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından hayattan aldığı tadın arttığını belirten Seçer, “Neden biliyor musunuz? Halk adına, halkın size emanet ettiği kaynaklarla onlara hizmet ediyorsunuz. Bir çocuğu sevindirebiliyorsunuz, gidiyorsunuz hastaya bakıyorsunuz. Karı koca, biri gelmiş 90’a biri gelmiş 95’e sıcak yemeklerini gönderiyorsunuz. Kursağından girdiği, ‘Allah razı olsun Belediye başkanımızdan’ dediği zaman kalbinize saplanıyor, duygulandırıyor. Yol yapıyorsunuz, fidan dikip büyütüyorsunuz, çocukları için gecesini gündüzüne katan insanlara yardımcı oluyorsunuz” sözlerine yer verdi.
 
“Biz hizmet için geldik. Ne söz verdiysek onu yaptık”
Büyükşehir olarak gerçekleştirdikleri destekleri, birlik, kooperatif veya muhtarlıklar ile bir proje veya iş birliği halinde verdiklerini aktaran Seçer, hiç kimseye karşı ayrıcalık gösterilmediğinin altını çizdi. Anamur’dan Tarsus’a kadar yapılan tüm hizmetlerin aynı kalitede olduğunu dile getiren Seçer, “Anamur’dan Tarsus’a kadar zengin fakir ayrımı yapmadan her yere adaleti götürdük. Her yere aynı kalitede üretim, yol, kanalizasyon yaptık, su götürdük. Biz hizmet için geldik. Ne söz verdiysek onu yaptık” dedi. Mersin Büyükşehir’in, Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Seçer, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak belediyesi ile övünç duyduğunu söyledi. Seçer, “Böyle müstesna bir belediyenin başkanı olmaktan övünç duyuyorum. Mali disiplini sağladık. Biz itibarlı bir belediyeyiz” diye konuştu.
 
“Mersin’de başkan değişmeyecek, Vahap Seçer devam edecek”
Yerel seçimlerin yaklaştığını hatırlatan Seçer, kendisinin boş vaatlerle değil icraat ile kampanya yürüttüğünü kaydetti. Seçer, “Tarımda, sosyal belediyecilikte, yolda, raylı sistemlerde her konuda icraat yapıyoruz. 31 Mart’tan sonra Mersin’de başkan değişmeyecek, Vahap Seçer devam edecek. 13 ilçemiz var, her yerde başarıdan başarıya koşacağız. 31 Mart’ta sizlerin sayesinde Türkiye’ye örnek bir sonuç çıkaracağız” ifadelerini kullandı.
 
“Benim ittifakım hizmet ittifakı”
Parti ayrımı yapmadan herkese hizmet yaptıklarını sözlerine ekleyen Seçer, “ ‘Cumhur İttifakına karşı mı mücadele edeceksin, sen neyin ittifakısın?’ diyorlar. ‘Hangi parti olursa olsun ayrım yapmadan hizmet yaptık’ diyorum. Benim ittifakım hizmet ittifakı. Hizmetimden memnun olanlar ittifak yapacak, başkanlarını seçecek” dedi.
 
Konargöçer Yörükler için yaptıkları güneş paneli desteğini bu yıl artırdıklarını söyleyen Seçer, “Mart ayında güneş paneli dağıtımı yapacağız. Geçen yıl 360 adet yaptık. Çok talep olduğu için bu yıl 400 adete çıkardık” derken, verdikleri sulama borusu desteğinin de bilgilerini paylaşarak, “Sulama borusu desteğimizi toplamda 255 kilometre yaptık. Her yıl 100 kilometre dağıtım yapacağız. Akdeniz’e de 8 bin 500 metresini ayırdık” diye konuştu.
 
“Mersinimizi modern balık haline kavuşturacağız”
Kazanlı bölgesinin de ihtiyacı olan Tarımsal Güneş Enerji Santrali (GES) projesinden bahseden Seçer, “GES projelerine destek vereceğiz. Toplamda 75 sulama kooperatifinin bu şekilde ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Bunlarla proje kapsamında çalışacağız ve destek vereceğiz. Modern Su Ürünleri ve Toptancı Balık Hali; kıyı kenti ve balıkçılıktan geçinen binlerce insanın olduğu Mersin’in modern bir balık hali yok, balık pazarı var. İptidai balık pazarları ve toptan satışının olduğu bölgeler var ama biz Mersinimizi modern bir balık haline kavuşturacağız” ifadelerine yer verdi.
 
“Tarımsal İnovasyon Merkezi kuracağız”
Seçer, bir diğer projeleri olan Tarımsal İnovasyon Merkezi’nin bilgilerini de aktararak, “Fide, fidan üretimi serası kuracağız. Toprak analizi, kompost gübre üretimi, çocuk tarım alanı olacak. Çocuklara tarımı ve tarım bilincini öğreteceğiz. Üretimi küçüklükten öğrensinler. Üretici eğitim birimimiz olacak. Burada üreticilere nasıl dikim, ilaçlama ve aşı yapılır bunları öğreteceğiz. İşimiz gerçekten çok ama enerjimiz, azmimiz ve inancımız var. Gece gündüz, yağmur çamur demeden çalışacağız. Bizi çalışmak kurtaracak” dedi.
 
Hazim: “Başkan Seçer’e ve emek verenlere teşekkür ediyorum”
CHP Akdeniz Belediye Başkan Adayı Nesibe Teker Hazim, Türkiye’de ekonominin, üreticinin ve çiftçinin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan desteklerin önemli olduğunu söyleyerek, “Hal böyleyken bu tür etkinlik ve organizasyonların önemi bir kat daha artıyor. Dolayısıyla hamasi söylemler yerine icraata geçen, bu destekleri gelenek haline getiren başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da sizlerin desteğiyle bu gelenek devam edecektir” diye konuştu.
 
Yılmaz: “Mersin tarihinde tarıma en çok yatırım yapan Başkanımız Vahap Seçer’dir”
Kendi çalışma alanlarında olan 4 ilçede ikamet eden çiftçilerin kalkınması için bütün desteklerin sağlandığını vurgulayan Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “Mersin tarihinde tarıma en çok yatırım yapan, tarımı en çok seven Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’dir. Önümüzdeki dönem bu yatırımları ve hizmetleri artırarak devam ettirecek olan Vahap Seçer’i hep beraber desteklemeliyiz” diye konuştu.
 
Erdoğan: “Çiftçiye istediğini veren başka bir belediye görmedim”
Verilen hizmetlerden çok memnun olduklarını kaydeden Akdeniz Parmakkurdu Sulama Kooperatifi Başkanı Salih Erdoğan, kendisi ve köyü adına Başkan Seçer’e teşekkür etti. Taleplerinin bir bir karşılandığını belirten Erdoğan, “Ben 20 yıldır kooperatif başkanıyım, çiftçiye istediğini veren başka bir belediye görmedim” dedi.
 
Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı İbrahim Koca, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mahallelerine yaptığı asfalt, kurs merkezi, mahalle mutfağı hizmetlerini sıralayarak teşekkür etti. Koca,  “Sayın Başkanımız Vahap Seçer’e bu desteklerinden ötürü şahsım ve mahallem adına teşekkürlerimi sunarım. Çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyorum. Başkanımızı tekrar seçeceğiz” dedi.
 
Aktarla: “Atatürk’ün yolunda ve bilimin ışığında üretmeye devam edeceğiz”
Abdullah Şahatoğlu Mahallesi’nde ikamet eden ve sıvı organik gübre desteğinden yararlanan genç çiftçi Alican Aktarla, “Atatürk’ün yolunda ve bilimin ışığında üretmeye devam edeceğiz” diyerek, destekler için teşekkür etti.
 
Zeytin fidanı desteği alan üretici Ayşenur Gündoğan ise destekler için teşekkür ederek üretimden geri durmayacaklarını vurguladı.  
 
Tören, temsili dağıtım ve ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Cimcime Teyze 74 Yaşında Vefat Etti
Başkan Vahap Seçer, CHP Mersin Kadın Kolları İl Kongresi’ne Katıldı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu