İstihdam Endeksi %8,6 Azaldı

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İşgücü Girdi Endeksleri, I. Çeyrek:Ocak-Mart, 2019 sonuçları değerlendirildi.

24 Mayıs 2019 Cuma, 15:09
İstihdam Endeksi %8,6 Azaldı
-

Değerlendirme sonucunda; Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8,6 azaldığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %4,4, inşaat sektöründe %26,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise %6,9 azaldığı belirtildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %2,1 azaldığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %1,6, inşaat sektöründe %10,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %0,7 azaldığı belirtildi.
Çalışılan saat endeksi %9,9 azaldı
Açıklamaya göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %9,9 azaldığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %5,8, inşaat sektöründe %29,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,6 azaldığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %2,2 azaldığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %1,0, inşaat sektöründe %10,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %1,1 azaldığı bildirildi.
Brüt ücret-maaş endeksi %14,6 arttı
TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14,6 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %17,1 arttığı, inşaat sektöründe %5,2 azaldığı ve ticaret-hizmet sektörlerinde %16,3 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %6,0 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %5,9, inşaat sektöründe %1,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %6,7 arttığı bildirildi.
Takvim etkisinden arındırılmış işgücü girdi endeksleri, 2016-2019
[2015=100]
Takvim etkisinden arındırılmış işgücü girdi endeksleri, 2016-2019
Saatlik işgücü maliyeti endeksi %27,1 arttı
Açıklamada; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,1 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,3, inşaat sektöründe %34,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %25,5 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %8,1 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %6,5, inşaat sektöründe %13,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,8 arttığı bildirildi.
Saatlik kazanç endeksi %27,2 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,2 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,3, inşaat sektöründe %34,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %25,8 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %8,4 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %7,0, inşaat sektöründe %14,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,9 arttığı bildirildi.
Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi %26,5 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %26,5 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,6, inşaat sektöründe %38,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %24,1 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %6,7 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %4,3, inşaat sektöründe %10,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,2 arttığı belirtildi.
İşgücü girdi ve maliyeti endeksleri ve değişim oranları, I. Çeyrek: Ocak-Mart, 2019
[2015=100]
İşgücü girdi ve maliyeti endeksleri ve değişim oranları, I. Çeyrek: Ocak-Mart, 2019Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Büyükşehir Sağlık Personeli, Halkı Diyabet Konusunda Bilgilendirdi
Minik Yavruya Büyükşehir Yeniden Hayat Verdi
Mer-Ek, Ekmek Üretimi ve Satışına Başladı
Geleneksel 4. Arbel Futbol Turnuvası başladı
Mersin Tarsus, Gülnar, Erdemli, Mezitli, Silifke, Toroslar, Bozyazı, Çamlıyayla, Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Yenişehir ve Mut Hava Durumu
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: "Kalifiye Eleman Yok, İşsizlik Sorunu Hat Safhada"
Kerimler Mahalle Muhtarlığı Yenilendi
Mersin Tarsus'ta 5 Mahallenin Su Sorunu Çözüldü
Mersin'de Trafikte Şok Eden Görüntü
DEAŞ'ın Bombacısı Mersin'de Operasyonla Yakalandı