İstihdam Endeksi %8,6 Azaldı

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İşgücü Girdi Endeksleri, I. Çeyrek:Ocak-Mart, 2019 sonuçları değerlendirildi.

Tarih: 24 Mayıs 2019 Cuma 15:09
İstihdam Endeksi %8,6 Azaldı
- Değerlendirme sonucunda; Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %8,6 azaldığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %4,4, inşaat sektöründe %26,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde ise %6,9 azaldığı belirtildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %2,1 azaldığı bildirildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %1,6, inşaat sektöründe %10,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %0,7 azaldığı belirtildi.
Çalışılan saat endeksi %9,9 azaldı
Açıklamaya göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %9,9 azaldığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %5,8, inşaat sektöründe %29,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,6 azaldığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %2,2 azaldığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeks; sanayi sektöründe %1,0, inşaat sektöründe %10,6 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %1,1 azaldığı bildirildi.
Brüt ücret-maaş endeksi %14,6 arttı
TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %14,6 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %17,1 arttığı, inşaat sektöründe %5,2 azaldığı ve ticaret-hizmet sektörlerinde %16,3 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %6,0 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %5,9, inşaat sektöründe %1,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %6,7 arttığı bildirildi.
Takvim etkisinden arındırılmış işgücü girdi endeksleri, 2016-2019
[2015=100]
Takvim etkisinden arındırılmış işgücü girdi endeksleri, 2016-2019
Saatlik işgücü maliyeti endeksi %27,1 arttı
Açıklamada; sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,1 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,3, inşaat sektöründe %34,9 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %25,5 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %8,1 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %6,5, inşaat sektöründe %13,4 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,8 arttığı bildirildi.
Saatlik kazanç endeksi %27,2 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,2 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,3, inşaat sektöründe %34,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %25,8 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %8,4 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %7,0, inşaat sektöründe %14,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,9 arttığı bildirildi.
Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi %26,5 arttı
Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin, 2019 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %26,5 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %24,6, inşaat sektöründe %38,0 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %24,1 arttığı bildirildi.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinin ise bir önceki çeyreğe göre %6,7 arttığı belirtildi. Alt sektörler incelendiğinde, endeksin; sanayi sektöründe %4,3, inşaat sektöründe %10,3 ve ticaret-hizmet sektörlerinde %7,2 arttığı belirtildi.
İşgücü girdi ve maliyeti endeksleri ve değişim oranları, I. Çeyrek: Ocak-Mart, 2019
[2015=100]
İşgücü girdi ve maliyeti endeksleri ve değişim oranları, I. Çeyrek: Ocak-Mart, 2019
Daha hızlı bilgi için; Facebook'ta @mersihnaber 'i, Instagram'da @mersinhaber 'i veya Twitter'da @mersinhaber 'i takip edebilirsiniz.


Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mahallede Cami Var Kadrolu İmam Yok
“Bozdoğan’a “Basitçe” Soruyoruz ; Önce 2 Milyon TL’yi sonra 3 Ayda 60 Bin TL’yi Açıkla”
Mersin Tarsus’ta Trafik Kazasında Ercan Akgül İle Halit Donat Hayatlarını Kaybettiler
Mersin Büyükşehir Yazılım, Donanım ve Teknik Olarak Bilgi İşlem Altyapısını Güçlendirecek
Mersin’de Sokak Hayvanları İçin Kuaför Hizmeti
Mersin'in Anamur İlçesinde, D-400 Karayolunda Seyreden Araçlar Durdurularak Muz İkramı Yapıldı
Mezitli Belediyesi ve Mezitli Kent Konseyi’nin İşbirliği İle Hayata Geçirilen Sanat Durağı Mezitlilerin Buluşma Noktası Oldu
5 Yaşındaki Tuğba Çolak Boğularak Hayatını Kaybetti
Emniyet, Metil Alkol Üretici ve Satıcılarına Operasyon Düzenledi
"Yönetici Akademisi- Okul Liderliğinde Değişim Yönetimi Eğitimleri" Açılış Programı Gerçekleştirildi