Merci’de, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu İçin Program Uygulanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet veren MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yönelik önemli bir program olan ‘Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı’ uygulanıyor.

09 Kasım 2023 Perşembe, 04:13
Merci’de, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu İçin Program Uygulanıyor
-

7-18 yaş grubundaki bireylerin dikkatlerini daha iyi toplamalarını sağlamak için geliştirilen program, MERCİ’ye başvuranlara ücretsiz olarak uygulanıyor. Öğrenme psikolojisi ve nöropsikolojik temele dayanan program, çocuk ve ergenlerde yüksek oranda iyileşme sağlıyor.

Özgür: “Bu bozukluk kendisini çocukluk çağında, dikkatsizlik ve unutkanlık olarak gösterir”

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde görev yapan Psikolog Burcu Yalta Özgür, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nörolojik tabanlı mental bir bozukluk olduğunu söyleyerek, “Bu bozukluk kendini çocukluk çağında; dikkatsizlik, aşırı hareketlilik, unutkanlık ve dürtüsel tepkiler olarak gösterir. Bir bireye dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı konulabilmesi için; 12 yaşından önce görülmesi, en az 6 ay boyunca var olması ve en az 2 ortamda (okul ve ev gibi) sorunlara yol açması gerekir” dedi.

“Çocuğunuza günlük rutinler oluşturmalısınız”
Bu sorunu yaşayan çocuklara karşı ne gibi uygulamalar yapılacağı hakkında tavsiyelerde bulunan Özgür, “Çocuğunuzu bulmaca çözmek, yapboz oynamak, boyama yapmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler veya fiziksel aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefon, tablet gibi cihazların kullanımını sınırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun hafıza oyunları oynayabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenmek ile uyku düzeni de, çocuğunuzun zihin dinlenmesini ve dikkatini artırmasını sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

“Merkezimizde ‘Attentioner ile dikkatimi topluyorum programı’ uyguluyoruz”
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yönelik MERCİ’de verilen hizmetlere değinen Özgür, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile merkezimize başvuran çocuk ve ergenlere, ‘Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı’ uyguluyoruz. Bu program, 7-18 yaş bireylerin, dikkatlerini daha iyi toplayabilmeleri için planlanmış bir grup programıdır. Programı; çocuğun duygu, motivasyon ve denetleme zorluklarında, davranış planlama ve kontrol etmede, işi başlatabilme ve sürdürebilmede işlev kazanması için uyguluyoruz. Bu yürütücü işlevler ilkokul çağında başlar ve erişkinlik dönemine kadar devam eder” diye konuştu.

“Programın, çocuklarda yüksek oranda iyileşme sağladığını görebiliyoruz”
Programın 15 oturumdan oluştuğunu ve her oturumun 40-60 dakika olarak planlandığını ifade eden Özgür, “Uygulama sonunda çocukta seçici dikkat iyileştirilir. Bireysel denetleme mekanizmaları ve sosyal açıdan arzu edilen davranış biçimi geliştirilir. Çocuk yaşta bireylere uygulanan programda ebeveyn oturumları da dahil edilerek, çocuğun günlük hayata geçişi sağlanır. Bu programın, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuklarda, yüksek oranda iyileşme sağladığını görebiliyoruz” dedi.

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’ne tanı konulmadan başvuranlara yönelik de ücretsiz test uygulandığını sözlerine ekleyen Özgür, “Çocuğumuz buraya geldiği zaman, öncelikle psikologlarımız tarafından değerlendirme görüşmeleri ile birlikte ‘Moxo Dikkat Testi’ uyguluyoruz. Bu testte çıkan değerlere göre de çocuğun dikkatinde bir bozulma tespit ediliyorsa, hemen programa başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başvuru ve iletişim
Çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtisi gözlemleyen aileler, 185 Teksin uygulamasından ya da 0 324 616 04 01 iletişim numarasından randevu alıp MERCİ’ye başvurabilir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mezopotamya’da Mersin Rüzgarı Esti, Mersin Turizmi Ve Gastronomisi İle Diyarbakır’da Tanıtıldı
‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ Oyunu 21 Binden Fazla Çocuğa Ulaştı
Seçer: “İlk Seçimlerde Partimizi İktidara Taşıyacağız; Referansımız Da Belediyelerimizin Hizmetleri Olacak”
Gençler Sınav Stresini Büyükşehir’in Konserinde Attı, Büyükşehir’den Gençlere Sınav Öncesi Moral Ve Motivasyon Konseri
‘Mersin Atık Su Yönetimi Ve Ekolojik Denge Projesi’ Güçleniyor, MESKİ 9 Büyük Projeyi Daha Mersin’e Kazandıracak
Tarsus Ticaret Borsası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Murat Kaya Başkanlığında Yapıldı
Mersin'den Kadın Kooperatifi Ev Sahipliğinde Mersin’deki Kadın Kooperatifleri Bir Araya Geldi
Mersin Büyükşehir 25-31 Mayıs Etik Haftası’nı Dolu Dolu Kutladı, Etik Haftası’nda Büyükşehir Ve Meski Personeline Yönelik Etkinlik Düzenlendi
Mersin Büyükşehir İle Öğrenciler Lgs Sınavı’na Hazır
Muhammet Doğan'ın 24 Saat Dolmadan Görevden Alınması İle İlgili Yetkililerden Açıklama Bekleniyor