Mersin Basını İle Bir Araya Gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Bir Aylık Süreci Değerlendirdi

Başkan Seçer tasarruf tedbirlerini ve iç denetim sürecini basın mensupları ile paylaştı

09 Mayıs 2019 Perşembe, 13:24
G: 10.05.2019 - 10:46
Mersin Basını İle Bir Araya Gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Bir Aylık Süreci Değerlendirdi
-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer basın mensupları ile bir araya geldi. Önemli başlıkların konuşulduğu toplantıda merak edilenlere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Seçer tasarruf tedbirlerini ve iç denetim sürecini basın mensupları ile paylaştı.
Göreve geldiği günden itibaren şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda sık sık basın mensupları ile bir araya gelen ve kamuoyunu bilgilendiren Başkan Seçer, kenti yakından ilgilendiren konularla ilgili yeni bir basın toplantısı düzenledi.
“2.2 milyar civarında borç yükü var”
Düzenlediği basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin güncel borç bilgilerini ve yapılacak tasarruf tedbirlerini anlatan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer kurum olarak tüm belediye şirketleri ile beraber tasarruf tedbiri çalışmalarına başladıklarını ifade etti.
Borçlarla ilgili güncel rakamları basın mensupları ile paylaşan Başkan Seçer, “Önceki basın toplantımızda Büyükşehir Belediyemizin borcundan bahsetmiştim. Bu açıklamayı yaparken sizlere tahakkuk edilen borçların bunların içerisinde olduğunu ama hala tahakkuk edilmeyen borçlarımızın da olduğunu söylemiştim. O günden bu güne bunun üzerine yaklaşık 100-150 milyon daha geldi. Güncel olarak 2.2 milyar TL civarında borç yükü var” dedi.
Şu an ki mali tabloda yalnızca zorunlu ödemelerin yapılabildiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Biz sadece zorunlu ödemelerimizi yapabiliyoruz. Ekonomik krizin yarattığı travmatik durum bizi de etkiliyor. Normal şartlarda 90 ile 150 milyon TL arasında olan aylık belediye gelirlerimiz Mayıs ayı itibariyle 73 milyon TL’ye düştü. Bunu bir şekilde bizim kompanse edecek, o açığı kapatacak kaynaklar yaratmamız lazım. Kovanın altı delik. Mali disiplinle tasarruf tedbirleri aldık” şeklinde konuştu.
“Yaşadığımız mali sıkıntı söz verdiğimiz yatırımları yapmamıza engel değil”
Mali konularda önemli sıkıntılar yaşadıklarını ancak bunu bahane göstererek hizmetleri aksatmayacaklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Borçlarımız var ama şevkimiz ve inancımız da var. Bilgi birikimi olan kadrolarımız da var. Ben Mersin halkına hiçbir zaman umutsuzluğu hissettirmeyeceğim. Her zaman umudu ve güveni vereceğim. Bunların üstesinden kısa süre içerisinde geleceğiz” diye belirtti.
“Stratejik planlarımız bizim için el feneri görevi yapacak”
Hizmetler ve tasarruf tedbirleri ile ilgili stratejik planları hazırlamaya başladıklarını belirterek konuşmasını sürdüren Başkan Seçer, “Biliyorsunuz stratejik planı bizim 6 ay içerisinde hayata geçirmemiz lazım. Stratejik planımızı yapıyoruz. Daha gerçekçi, daha katılımcı gelecek 5 yılda da bize yol haritasını çizen bir plan hazırlığındayız. Yapacağımız bu plan daha sonraki yıllarda da bize el feneri görevi yapacak” ifadelerine yer verdi.
İLK ETAPTA TOPLAMDA 6 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANACAK
Toplam 178 kiralık araç iade edildi
Yaptıkları tedbir çalışmaları ile araç, akaryakıt ve kiralık binalar konusunda ciddi tasarruflara imza atacaklarını ifade eden Başkan Seçer, kaynakları etkin ve verimli bir şekilde kullanacaklarını, yapılacak tasarruflarla da mali tabloyu düzene koyacaklarını belirtti.
Personel iyileştirmelerinin yanı sıra araç sayılarında da tasarrufa gidildiğini ifade eden Başkan Seçer, “Araçlarda düzenleme yaptık. Büyükşehir’de 124 araç, MESKİ’de 54 araç olmak üzere toplam 178 araç kiraladığımız firmaya iade edildi. Eylül ayı sonuna kadar kiralık araçta 2 milyon 620 bin 80 TL, akaryakıtta 918 bin 576 TL toplamda 3 milyon 538 bin 656 TL gibi bir tasarruf sağlayacağız” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’ne ait 17 kiralık binayı boşalttıklarını, bazılarında da yenileme çalışmaları yaptıklarını aktaran Başkan Seçer, “Kiralık hizmet binalarını boşaltıp, kendi binalarımıza taşınacağız. Büyükşehir Belediyesi'nin ve şirketlerinin toplam kira, akaryakıt, bina kirası, araç kirası toplamı 6 milyon TL civarında bir tasarruf sağlayacak” ifadelerine yer verdi.
“Ben kamuoyunun vicdanını rahatlatmak zorundayım”
“İç Denetim ve Teftiş Kurulu vazifesini yapıyor”
Büyükşehir Belediyesi’nde denetim yapılıp yapılmayacağı konusundaki eleştirilere cevap veren Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay’ı çağırma gibi bir yetkisinin olmadığını belirtti. Sayıştay’ın düzenli olarak Büyükşehir’de denetimler yaptığını ve raporları sunduğunu sözlerine ekledi.
Sayıştay denetiminin dışında iç denetim mekanizması ve teftiş kurulunu da görevlendirdiğini ifade eden Başkan Seçer, “Sayıştay zaten çalışmalarını yapıyor. Raporu da önümüze sunuyor. Ama biz ne yapabilirsek onu yaptık. İç denetimi de harekete geçirdik. Bunlar bize inceleme ve araştırma yapacak nerede yapacak? Paranın en çok konuşulduğu dairelerde yapacak. Ben kamuoyunun vicdanını rahatlatmak zorundayım. Ben kafamı yastığa koyunca rahat uyumak zorundayım. İç Denetim vazifesini şu anda yapıyor. Teftiş kuruluna harekete geçirdik” diye belirtti.
“Sahildeki kafeleri Belediyenin çalıştırmasını istiyoruz”
3 mühendis hakkında soruşturma açıldı
İç denetim mekanizmasının hareket geçmesinin ardından sahil düzenleme çalışmalarında geçici ve kesin kabulü yapan üç mühendis hakkında soruşturma açıldığının bilgisini paylaşan Başkan Seçer, “Sahil düzenleme çalışmalarında geçici ve kesin kabulü yapan 3 mühendis hakkında soruşturma açıldı. Sahil düzenlemesi içerisinde kalan 9 kafenin dağıtımını ben Belediye Başkanı olarak yapacağım. Üçüncü şahıslara verilmemek kaydıyla meclisten bu konuda da yetki istiyorum. Biz bu kafeleri belediyelerin çalıştırmasını istiyoruz. Bu yetkiyi de meclisten isteyeceğiz” şeklinde konuştu.
“Bazı şirketler hala bizim üzerimizden para kazanıyor”
Gayrimenkul satışlarının da önemli gündem konularından biri olduğunu ifade eden Başkan Seçer, gerçekleştirilen satışların kamuoyuna açık olacağını özellikle belirtti.
Başkan Seçer, değerlendirilecek gayrimenkullerin gelirleri ile farklı alanlarda yatırım yapılabileceğini ifade ederek, “Çok değerli gayrimenkuller var. Ama 50 yılda benim işime geçse yaramaz öyle gayrimenkuller var. Başka amaçlı çok daha iyi değerlendirilebilir bunları. Biz değerinde satalım, o parayı da bize yarar şekilde farklı bir alanlara aktaralım istiyoruz. Tabii ki bu satışlar da kamuoyuna açık olacak. Ancak bazı takipli alacaklarımız var bazı şirketler var hala para kazanıyor bizim üzerimizden. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Ben tüyü bitmemiş yetimin hakkını aramak zorundayım ve hukuki işlemler daha sert bir şekilde devam edecek” şeklinde konuştu.
“Binaları hukuka uygun bir şekilde kiraya vereceğiz”
Öz gelir kaynaklarının arttırmak için bazı çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Seçer, Büyükşehir bünyesindeki taşınmaz dükkânları en adil şekilde kiraya vereceklerini ifade ederek, “Öz gelir kaynaklarımızdan gelen yüzde 15 olan payı yüzde 20’lere, 25’lere çıkarmamız gerekiyor. Bunun için de bazı çalışmalar yaptık. 217 taşınmaz dükkânımız var, bunları kiraya veriyoruz. İhaleye çıkıyoruz. Bu anlamda makul fiyatlarla, gereksiz yarışlara yer vermeyecek, hukuka uygun adil bir yöntemle bu dükkânların tamamını kiraya vereceğiz” dedi.
“Personelin mesaileri ve iş kaliteleri konusunda önemli çalışmalarımız var”
Başkan Seçer, çalışan personel konusunda da iyileştirmelere gittiklerini bu doğrultuda da daha efektif düzenlemeler yaptıklarını ifade etti ve; “Belediyemizde 7120 değişik vasıfta personelimiz görev yapıyor. Vasıflarına göre tanzim ediyoruz. Daha efektif daha verimli çalışacak yöntemleri bulmaya çalışıyoruz. Mesaileri ve iş kaliteleri konusunda önemli çalışmalarımız var. Bunları arttırıcı önlemler aldık. Mesela ilçelerde ilçe koordinasyon müdürlüklerini tek çatı altında topladık” şeklinde konuştu.
“Sahillerimiz artık halkımızın emrinde olacak”
Vatandaşların en çok şikâyetçi olduğu alanlardan olan sahil çalışmaları konusunda ise Başkan Seçer, betonlaşmanın önüne geçerek, yeşil alanı çok olan projelerle Mersinlilerin karşısına çıkacaklarını ifade ederek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:“Davultepe-Tece sahil hattından Pompeipolis’e kadar olan bölgede çalışmalar yapacağız. Hem görsel şeklini daha güzel hale getireceğiz hem de kanun dışı bazı çalışma alanlarını ortadan kaldıracak çalışmalar yapacağız. Artık plajlarımız ya da sahillerimiz halkımızın hizmetinde olacak halkımızın emrinde olacak” dedi.
Başkan Seçer’den vatandaşa meclis toplantılarını izleme çağrısı
“Açık, şeffaf, hesap verebilir toplantılar yapacağız”
Mersinli vatandaşları Mersin Büyükşehir Belediye Meclislerinin canlı yayınlarını izlemeye davet eden Başkan Seçer, kendisinin, kamuoyundan gizleyecek hiçbir şeyi olmadığını sözlerine ekleyerek, “13 Mayıs Meclisi'nde önemli kararlar alınacak. Gündem oldukça kabarık ve bize topal ördek benzetmesi yapıyorlar. Biz de meclis aritmetiği bizi sıkıntıya sokacakmış gibi görünse de hemen kısa vadede bunu aşabileceğimizi düşünüyorum. Mersin ekonomisine katkı olarak girecek açık seçik şeffaf hesap verebilir televizyon ekranlarında meclis toplantısında herkesi izlemeye davet ediyorum. Benim kamuoyundan gizleyecek hiçbir şeyim yok ve kamuoyunun da desteğini istiyorum” ifadelerini kullandı.
MESKİ’de de tasarrufa gidilecek
MESKİ Genel Müdürlüğü’nde de bir mali disiplin anlayışının gerektiğini kamuoyu ile paylaşan Başkan Seçer, “Bizim bağlı kuruluşumuz MESKİ önemli bir kuruluş. Çünkü temel ihtiyaçları karşılayan görev alanı geniş bir yer. Nihayetinde yatırım yapıyorsunuz, hizmet karşılığında vatandaştan bunun bedelini alıyorsunuz. MESKİ’de de bir mali disipline ihtiyacımız var. Büyükşehir Belediyesinde olduğu gibi iç denetim ve Teftiş Kurumu burada da görevlendirildi. Kendi alanları içerisinde birçok sıkıntılı gördüğümüz konularda iç denetim başlatıldı” diye konuştu.
MESKİ Binası da Boşaltılıyor
Şu anda kullanılan ve kiralık olan MESKİ binasının boşaltılacağından, Macit Özcan Tesisleri içerisindeki yarım kalan inşaatın tamamlanarak oraya taşınılacağından söz eden Başkan Seçer bu kararla 740 milyon TL yıllık kiradan tasarruf edileceğini söyledi.
Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Haziran ayında açılacak
Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin Haziran ayında açılacağının müjdesini veren Başkan Seçer, “Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi Haziran sonunda devreye giriyor orada da bazı sıkıntılar var ama yüklenecek firmayı sıkıştırıyoruz. Yaz ayı geldi özellikle tatil bölgelerinde kanalizasyon anlamında önemli sıkıntılar yaşatabilir. Haziran ayında bunun hayata geçirilmesini sağlayacağız.” diye belirtti.
“Su faturalarında indirim olacak”
Başkan Seçer, MESKİ olarak su faturasında belirli kitleleri kapsayan bir indirim uygulamasına gidileceğini söyledi ve; “Su faturalarında indirim olacak. Tabi ki bu belli bir kitleyi kapsıyor. Bunu 20 Mayıs genel kurulunda görüşüp karara bağlayacağız. Tabii ki genel kurulun alacağı karar olacak buna hiçbir meclis üyesinin yok demeyeceğini düşünüyorum. İndirim oranını ve muhatap aldığımız genel kitleyi zaten genel kurulda açıklayacağız” ifadelerini kullandı.
Ulaşım fiyatlarında indirim müjdesi
Başkan Seçer’in ikinci müjdesi ise ulaşım konusundaydı. Öğrenciler, öğretmenler ve dezavantajlı gruplara yönelik ulaşım fiyatlarında indirime gittiklerinin müjdesini şu sözlerle verdi: “UKOME toplantısında öğrencilerin, öğretmenlerin, 60-65 yaş arası vatandaşların, emekliler ve engel durumu yüzde 40’ın altında olan vatandaşlarımızın 1.25 kuruş olan ulaşım ücretlerini 1 TL’ye düşürdük. Birkaç gün içerisinde yetkili merciler tarafından onaylanıp artık uygulamaya koyacağız” dedi.
Otoban bağlantı yolu direkt limanın içine inecek
Mersin girişinde yer alan otoban bağlantı yolunda yaşanan trafik yoğunluğu sıkıntısına çözüm bulduklarını müjdeleyen Başkan Seçer, hayata geçirecekleri proje ile otoban bağlantısını liman içerisine indireceklerini ifade etti ve “Özellikle liman önündeki araç yığılmaları şehrin girişi olan o bölgeye hem görüntü olarak hem trafik olarak sıkıntı çıkıyor. Seçim öncesi bu konuyla ilgili bazı görüşmeler yapmıştım. Otoban bağlantı yolu direk limanın içerisine girecek ve araçlar bize trafik anlamında sıkıntı yaratmadan yükünü limana boşaltacak. Çok kısa süre sonra liman önünde trafik sıkışıklığı kalkmış olacak” cümleleri ile konuşmasını sürdürdü.
“Memleket benden hizmet bekliyor”
Ziyaretlerin yoğunluğundan dolayı makamda yoğun sürekli misafir ağırladığını ve bu haftadan sonra Belediye’nin işlerine yoğunluk vermek zorunda olduğunu dile getiren Başkan Seçer, “Bu haftadan sonra yoğun bir şekilde belediye işlerine odaklanacağım. Memleket benden hizmet bekliyor. Tüm yurttaşlarım beni affetsin. İlgilerinden dolayı onlara teşekkür ediyorum. Mümkün olduğunca görüşmelere zaman ayırmaya çalışacağım” diye belirtti.
Otopark için düğmeye basıldı
Mersin’in en temel sorunu olan trafik ve araç parkı sorununa yapacakları otoparklarla ve parkomat uygulaması ile çözüm bulacaklarını ifade eden Başkan Seçer, “Parkomat çalışması konusuna uygulamayı başlatacağımızı söylemiştim. UKOME alt komisyonuna havale ettik. İlçeler dâhil nasıl bir uygulama ortaya koyacağımız kısa süre içerisinde belli olacak ve uygulamaya sokmuş olacağız. Katlı otopark yapımına hemen başlatıyoruz. Bir tanesi Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nin yanındaki bölge. 800 araçlık otopark inşaatı başlıyor. Üst kısmı kent meydanı olacak. Adliye yanındaki arsamızda yer altı katlı otoparkı yapılacak. Mümkün olduğunca bizim dönemimizde nüfusun, işyerlerinin, trafiğin yoğun olduğu yerde betonlaşma gündemimizden çıkacak. Kent meydanı, yeşil alan, parklar yapma konusunda kararların altına imza atılacak” ifadelerine yer verdi.
Kariyer Ofisi kurma çalışmaları hızlandı
Seçildiği günden bu yana kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların ziyaretlerinin sürdüğünü ve ziyaretlerde en çok talep edilen konunun iş olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, gençlere istihdam alanında yardımcı olacak Kariyer Ofisi çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti. Başkan Seçer, “İş konusu alakalı Kariyer Ofisi kurma çalışmalarını hızlandırdık ve şu anda da kurduk. Bizim belediye olarak her iş isteyen yurttaşımıza istihdam sağlama imkânımız yok. Hele hele benim gibi yeni bir konseptte personel rejimini kurgulamaya başlayan belediye başkanı için bu yöntem doğru olmaz. Meslek edindirme kursları ve buna benzer bir takım faaliyetler yapacağız. İşçi arayan özel sektör kuruluşları ile işsizleri bir araya getirmek için çalışmalara başladık. Bunu da daha da zenginleştirerek kariyer ofisimize daha da zenginleştirerek farklı alanlarda da katkı sağlayarak geliştireceğiz” diye belirtti.
Kuvayi Milliye Anıt Katlı Kavşağı çalışmalarında sona gelindi
Kuvayi Milliye kavşağı inşaatında peyzaj düzenlemesinin hızla yapıldığını ifade eden Başkan Seçer, 19 Mayıs 1919 ulusal kurtuluşun ve bağımsızlığın 100. yılının kutlanacağı gün açılışının yapılacağını basın mensupları ile paylaştı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Kazada Hayatını Kaybeden Mersinli Özel Harekat Polisi Silifke İlçesinde Son Yolculuğuna Uğurlandı
Başkan Seçer’den İnşaat Mühendislerine: “Hayatımız Sizlerin Ellerinde, Yaşadığımız Binalarda”
Kadın Kooperatifleri El Emeği Ürünleriyle Yoğurt Pazarı’nda
Zehir Taciri 2 Kişi Suçüstü Yakalandı
Seçer: "Mersin’in, Dünyanın Çok Önemli Bir Lojistik Merkezi Haline Gelmesi Söz Konusu"
Başkan Seçer, Mersin’in Dört Bir Yanından Gelen Çiftçi Kadınlarla Buluştu
Kadın Kooperatifleri El Emeği Ürünleriyle Yoğurt Pazarı’nda
Mersin Büyükşehir’in Kır Çiçekleri, Dilek İmamoğlu, Nuray Karalar ve Meral Seçer’i Ağırladı
Başkan Seçer’den İnşaat Mühendislerine: "Hayatımız Sizlerin Ellerinde, Yaşadığımız Binalarda"
Tarsus’ta İzinsiz Kazı