Mersin Büyükşehir, Atölye Çalışmaları İle Kadınları Desteklemeye Devam Ediyor

‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla kent genelinde 70 ayrı program düzenlendi.

11 Mart 2024 Pazartesi, 17:57
Mersin Büyükşehir, Atölye Çalışmaları İle Kadınları Desteklemeye Devam Ediyor
-

Kent genelinde 70 ayrı program düzenleyerek, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nü bir dizi etkinlikle geçiren ve kadın emeğini, kadının gücünü daha görünür kılan Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalanan annelere yönelik etkinlik düzenledi.
 
Etkinlikte, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt, Uzman Psikolog Dila Aslan ve Fizyoterapist ve yoga eğitmeni Merve Soydan kadınlara hem fiziksel hem mental anlamda kendilerini sağlıklı tutacak atölye çalışması düzenledi.
  
‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla kent genelinde 70 ayrı program düzenleyerek, kadın emeğini, kadının gücünü daha görünür kılan Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalanan annelere yönelik etkinlik düzenledi. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından hizmet veren Engelsiz Yaşam Parkı’nda annelere yönelik düzenlenen etkinlikte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt, kadın sağlığının iyi olabilmesi için düzenli kontrollerin gerekliliği, jinekolojik muayene, üreme, kanser ve enfeksiyon risklerine karşı erken tanı konularında kadınları bilgilendirdi.
 
Otizm Aile Danışma Merkezi’nde görev yapan Uzman Psikolog Dila Aslan ise, annelere yönelik öz şefkat çalışması gerçekleştirdi. Çalışmada, annelerin çocuklarıyla ilgilenirken aynı öz şefkati kendilerine de uygulaması, kendilerine karşı daha destekleyici ve anlayışlı olmaları gerektiği ile ilgili hatırlatmalarda bulundu. Ruh ve beden sağlığının bir bütün olduğunu ve günlük hayatta fiziksel aktivite yapmanın hem fiziksel hem mental sağlığı koruduğunun anlatıldığı etkinlikte, Fizyoterapist ve yoga eğitmeni Merve Soydan da kadınlarla birlikte yoga yaptı. Bir arada olmaktan dolayı mutlu olan kadınlar, etkinlikten memnun ayrıldılar.
 
Atila: “Bizler, birlikte kuvvetliyiz”
‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla bir dizi etkinlik yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atila, “Mezitli Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden hizmet alan kadınlara özellikle kadın sağlığı ve ruhsal sağlık temelli bir atölye çalışması düzenledik. Başka bir etkinliğimizde de işitme engelli kadınlarla sosyalleşebileceğimiz bir kahvaltı etkinliğimiz oldu. Onlar bizden sürekli bu tip etkinlikler istiyorlardı. Biz de özellikle onların isteklerini ‘Birlikte kuvvetliyiz’ mantığından hareketle gerçekleştirdik” dedi.
 
Yapılan bir diğer etkinliğin ise, Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalanan ailelere yönelik bir atölye çalışması olduğunu kaydeden Atila, “Anneler burada fiziksel, ruhsal ve beden sağlıklarına yönelik bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Biz onlarla birlikte omuz omuza bir şeyleri başarıyoruz. Otizm Danışma Merkezimizde 0-72 ay arası otizm tanısı almış çocuklarımıza ve ailelerine yönelik hizmetler sunuyoruz. Onlar bir aile çemberi oluştular ve bu çember içerisinde hep birlikte hayata tutunuyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Aslan: “Birlikte çok daha güçlüyüz”
Otizm Aile Danışma Merkezi’nde Uzman Psikolog olarak görev yapan Dila Aslan, özel gereksinimli çocukları olan ailelerin kendilerine zaman ayırmada güçlük çektiğini belirtti. Ruh ve beden sağlığının çok kıymetli olduğunu söyleyen Aslan, “Etkinliğimizde kadın doğum uzmanımız jinekolojik muayenenin öneminden bahsetti. Ben de annelere yönelik öz şefkat çalışması pratiği yaptım.  Bir de fiziksel sağlığın önemi için annelerimiz, yoga eğitmenimiz eşliğinde yoga pratiği yaptılar” dedi.
 
Annelerin çocuklarıyla ilgilenirken kendilerini ikinci plana attıklarını söyleyen Aslan, “Annelerimiz bizler için çok kıymetli. Yapmış olduğum görüşmelerde annelerin kendilerine maalesef dikkat etmediklerini ve ikinci plana koyduklarını fark ettim. Onların etkinlikte için dolu dolu zaman geçirmelerini istedik. Bu yüzden hem ruh hem beden sağlıklarına yönelik çalışmalar yaptık. Birlikte çok daha güçlüyüz” sözlerine yer verdi.
 
Özyurt: “Eğer kadın sağlıklı olursa toplum da sağlıklı olur”
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt, kadın sağlığında düzenli kontrollerin oldukça önemli olduğunu belirtti. Pandemiden sonra herkesin sağlık konusunda daha dikkatli davranmaya başladığını belirten Özyurt, “Benim hedefim jinekolojik kontroller. Kadın sağlığı ile ilgili düzenli kontrollerini ne sıklıkta yaptırmalıyız, hangi testleri yapmamız gerekiyor ve erken teşhisle nasıl tedavi olabiliyoruz bunu izah ettim. Oldukça güzel ve verimli bir eğitim oldu” dedi.
 
Kadın sağlığının oldukça önemli olduğunu ve sağlıkla birlikte kadının daha da güçleneceğini vurgulayan Özyurt, “Eğer kadın sağlıklı olursa toplum da sağlıklı olur. Kadının toplumda gücü yetersizse o toplum çökmeye mahkûmdur.  Hedefimiz; kadınların sağlıklı olduğu, kendilerini güvende hissettiği ve korkmadan toplumun içinde gayet güzel yer alabildiği güzel yarınlar” ifadelerini kullandı.
 
Kadınlar, etkinlikte hem bir arada hem de birbirilerine destek oldukları için mutlu oldu
Etkinliğe katılan Nermin Avcı, etkinliğin kendisine çok iyi geldiğini ifade ederek, “Bizim gibi ailelerin unuttuğu şeyleri hatırlamamıza vesile oldu. Ben tek değilmişim. Benim gibi bunu yaşayan anneler de varmış ve o hissiyata eriştim. Daha olumlu düşünmeye başladım. Bir ebeveyn olarak unuttuğum şeyleri hatırladım ve mutlu oldum” dedi.
 
 Katılımcılardan Fevziye Karaoğlan da etkinliğin kendisine çok iyi geldiğini söyleyerek, “Hayata daha olumlu bakmamı sağladı. Öncelikle kendimi sevmem ve değer vermem gerektiğini, bu süreçte kendimi unuttuğumu ama unutmama gerektiğini anladım. Her şey çok güzeldi” dedi. Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalandığını belirten Karaoğlan, “Orada uzmanlarımız çok güler yüzlü ve çok ilgililer. Hocalarımız gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar. Gerekli ve doğru kişilerle, çalışmanın az ve öz çalışmamızın faydasını çocuğumda şu an görüyorum. Çocuğum şu an daha sakin ve iyi. Bir aile gibi olduk. Onların varlığı bizi mutlu ediyor” dedi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı