Mersin Büyükşehir Başkanı Seçer’den Meclis Üyelerine Birlik Çağrısı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2019 Yılı Nisan Ayı Toplantısı’nın İkinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında toplandı.

19 Nisan 2019 Cuma, 14:05
G: 19.04.2019 - 19:16
Mersin Büyükşehir Başkanı Seçer’den Meclis Üyelerine Birlik Çağrısı
-

Başkan Seçer, ilk mecliste oylamaya sunduğu ancak kabul edilmeyen, mecliste grubu bulunmayan siyasi partilerin komisyonlarda temsil edilme hakkıyla ilgili olarak yeni bir önerge verdi. Başkan Seçer, grubu bulunmayan üyelerin birliklerde temsil edilmesi önerisinde bulundu ve meclis üyelerine çağrıda bulundu.
Başkan Seçer: “İki toplantıda başaramadığımız birlikteliği inşallah önümüzdeki günlerde başarırız”
Meclis’in ilk toplantısında yaptığı çağrıyı yineleyen Başkan Seçer, “Birlik seçimlerine geçeceğiz, burada seçim sistemimiz açık oylama. Tabi matematiksel olarak meclisteki dağılımda eğer geçtiğimiz toplantıdaki gibi bir iş birliğini siyasi partiler ortaya koyarsa, buradaki bazı meclis üyeleri bu birliklerde temsil edilme imkânı bulamaz. Geçen toplantıdaki teklifimi yineliyorum. O zaman başarılı olamadık ama umut ediyorum birlik seçimlerinde bunu başaracağız. Eğer sayısal çoğunluğa göre bir dağılım yaparsak, başta Cumhuriyet Halk Partisi ve diğer grubu bulunmayan siyasi partiler birliklerde temsil edilemeyecekler ya da birliklere temsilci veremeyecekler. Sizlerin takdirine sunuyorum” şeklinde konuştu.
Önerisi kabul görmeyen Başkan Seçer, oylamanın ardından “Önerim karşılık bulmadı ama inşallah önümüzdeki süreçte iki toplantıda da çabaladığımız ama bir türlü başaramadığımız birlikteliği başarırız diye umut ediyorum. Çünkü Mersin halkının bizden beklentileri bu” dedi.
Faaliyet Raporu kabul edildi
Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinin İkinci Birleşiminde ayrıca, 2018 Yılı Faaliyet Raporu meclis üyelerine aktarılarak, rapor oylamaya sunuldu ve oy çokluğu ile kabul edildi.
Personele denge tazminatı
2019 Yılı Mayıs ayı itibari ile toplantı tarihlerinin belirlendiği meclis toplantısında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yapan memur personel ile 5393 Sayılı Belediye Kanunun 49. Maddesine göre sözleşmeli olarak çalışan personele, sosyal denge tazminatı ödenmesine karar verildi. Sosyal Denge Sözleşmesi konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi adına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
Mecliste yapılan oylama ile 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun'un 90. Maddesi uyarınca oluşturulacak satış komisyonlarından İstiklal Vergi Dairesi, Uray Vergi Dairesi ve Liman Vergi Dairesi’ne 1 yıl süre ile görev yapmak üzere işari oylama ile 1’er asıl, 1’er yedek üye seçildi.
Birlik üyeleri seçildi
Öte yandan toplantıda, Türkiye Belediyeler Birliği, Akdeniz Katı Atık Birliği, Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (METAB), Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Tarihi Kentler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği, Sağlıklı Kentler Birliği ve Avrupa Tarihi Kentler Birliği Meclisi’ne üye seçimleri gerçekleştirildi.
Meclis toplantısının sonunda ise Büyükşehir Belediyesi’nin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerini içeren Denetim Komisyonu Raporu, meclis üyelerinin bilgisine sunuldu.
“Artık icraat dönemi başladı”
Meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde tüm İslam âleminin Berat Kandili’ni kutlayan Başkan Seçer, meclis üyelerinin istek ve taleplerini tek tek dinleyerek, “Artık seçim bitti. İcraat dönemi başladı. Vatandaş ilçelerde bizden hizmet bekliyor. Dağda, ovada, köyde, mahallede, her tarafta sorunlar birikmiş, çözüm bekliyor. Hep beraber tüm gücümüzle çalışarak aldığımız oyun karşılığını hizmet olarak vereceğiz. Bundan kimsenin endişesi olmasın” diye belirtti.
“Mecliste grubu bulunmayanlara pozitif ayrımcılık yapacağım”
Siyasi parti temsilcileri ile alakalı verdiği önerinin reddedilmesi konusunda değerlendirme de yaparak, bu durumun temsilde adalet anlayışına ters olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Türkiye’de seçim mevzuatı yapılırken, ‘Temsilde adalet yönetimde istikrar’ çerçevesi adı altında yapılıyor ama görünen o ki ne temsilde adalet ne de meclisimizde göründüğü gibi demokrasi kültürü yoksa yönetimde istikrar sağlanamıyor. Biz önce bu kültürü değiştireceğiz. Sizin temsil ettiğiniz siyasi partinin burada görüşlerini ya da size destek veren yurttaşların duygularını komisyonlarda temsil etme hakkının sağlanmadığını görüyorum. Daha önceki birleşimde olduğu gibi bugün de bir önerge ile bunu tekrar gündeme getirdim fakat kabul görmedi. Ama uygulamalarımda mecliste grubu bulunmayanlara pozitif ayrımcılık yapacağım. Tabi ki bunu belli kurallar çerçevesinde, inisiyatif kullanarak gerçekleştireceğiz ki sizler de temsil etme fırsatı bulun” ifadelerine yer verdi.
Başkan’dan Aydıncık talimatı
Aydıncık ilçesinden gelen talepleri değerlendirerek, çözümüne yönelik ekiplere talimat veren Başkan Seçer, “Aydıncık ilçemizin bazı talepleri var. Arkadaşlarım notlarını aldı. Toplantıdan çıkar çıkmaz özellikle başta mezarlığın kesik olan su problemi ortadan kalksın. Aydınlanma konusu teknik bir konu. Arkadaşlarımız çalışsınlar, gerekeni yapalım. Toplantımızı kapatmadan önce gelecek toplantılarda, iki mecliste sürdürdüğümüz saygınlığın, birbirimizi anlayışla, hoşgörü ile karşıladığımız ortamın devam etmesini temenni ediyorum. Önümüze çok önemli gündemler gelecek. Çok önemli konular konuşulacak, tartışılacak. Birbirimize aynı nezakette ve hoşgörü ile davranacağımızı umut ediyorum” şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı, Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün Oldu
Şüpheli Çanta Panik Yarattı, Bölgeye Bomba İmha Uzmanları Sevk Edildi
Tedavileri Tamamlanan Caretta Carettalar, Dünya Çevre Günü’nde Doğaya Salındı
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Özgürlük Mahallesi Kültür ve Sanat Evi’nde Verilen Kursa Aynı Sırada Katılarak Okuma-yazma Öğrenen İsa ve Zehra Şerbetçi Çiftini Ziyaret Etti.
Başkan Seçer ve Eşi Meral Seçer, Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin ‘geleceğe Ses Ver Senfonik Pop Konseri’ni Dinledi
Mersin'de Feci Kaza, Araç Ters Döndü; 2 Yaralı
Balık Diyarı Karaduvar’a Kazandırılan Yeşil Alana "Sardalya Park" Adı Verilecek
Halisdemir: "Mersin’in Röntgenini Çıkarmak İstedik
Mersin'de Hareketli Gece, Silahlı Şahıs Polisten Kaçtı, Olay Yerine Çok Sayıda Ekip Yönlendirildi
Başkan Seçer, ‘circular 4. Ulusal Çevre ve Sanat Etkinlikleri’ Kapsamındaki Sergi'nin Açılışına Katıldı