Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Seçer’e Borçlanma Yetkisi Vermedi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı’nın 2. Birleşimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

17 Mayıs 2019 Cuma, 18:58
G: 17.05.2019 - 22:22
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Seçer’e Borçlanma Yetkisi Vermedi
-

BAŞKAN SEÇER, “DOĞRU OLANA RET OYU VERMEYİ KENDİ VİCDANLARINA BIRAKIYORUM”
Meclise damgasını vuran konu meclis üyeleri tarafından Başkan Seçer’e borçlanma yetkisinin verilmemesi oldu. Borçlanma yetkisi ile ilgili teklif tekrar görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonunda geri gönderildi.
Meclisin en önemli gündem maddesi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e İller Bankası veya ticari bankalardan 349.500.000,00 TL’ye kadar kredi kullanmak için yetki verilmesi konusuna Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen ret cevabı oldu.
Mersin’e hizmet etme, yatırım yapma ve geçmiş dönem borçlarını ödeme noktasında finansmana ihtiyacı olan Başkan Seçer’e Ak Parti ve MHP meclis üyelerinin ağırlıkta olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından ret kararı verildi ve borçlanma yetkisi verilmedi.
“Doğru olan şeye ret oyu vermeyi kendi vicdanlarına bırakıyorum”
Borçlanma yetkisi ile ilgili teklifin reddedilmesi ile ilgili düşüncelerini aktaran ve teklifin geri çekilmesinin zaman kaybı olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Zaman yitirmek bizim açımızdan sıkıntılı olabilir. Mutlaka oylatmak istiyorum. Bende yol almak istiyorum. Neticede ben bir kent yöneteceğim. Bazı vehimlerle, endişelerle doğru olan bir şeye çekimser kalmak ya da ret oyu vermeyi kendi vicdanlarına bırakıyorum” dedi.
“Borcu ödemek için bana yetki vermeniz lazım”
Seçer, meclis üyelerinin geçmiş döneme dönük yapılan harcamaların detayı konusunda endişeleri olduğunu bildiğini ve konuda da hassas olduğunu ifade etti. Başkan Seçer öncelikli konunun geçmiş dönem borçlarının nasıl yapıldığı değil nasıl ödeneceği olduğunu sözlerine ekledi ve; “Benim ilk etaptaki derdim mevcut borcu nasıl ödeyebiliriz. Bunun müzakeresini yapıyoruz. Bana yetki vermeniz lazım” şeklinde konuştu.
“Yasalar izin veriyorsa ben ona da varım”
Geçmiş borçları araştırmak için ayrı bir komisyon kurulmasını talep eden meclis üyelerine cevap veren Başkan Seçer, “Kanunen mümkün değil. Hukukçular tartışsın. Varsa böyle bir şey o mekanizmayı da açalım. Biz ihtisas, kamu ve özel yatırımlarını inceleme, belediye şirketlerini inceleme komisyonunu kurduk. Bu komisyonlar araştırma işlemini yapıyor. İlave olarak, yasalar istediğiniz şekilde komisyon kurulmasına izin veriyorsa ben ona da varım. Ben bir şeyi kaçırmıyorum, saklamıyorum” ifadelerine yer verdi.
“Ben beraber çalışalım diye çırpınıyorum”
“Siyasete büyük resimden bakın”
Bir borç devraldıkları ve şikâyet etmedikleri cümleleri ile sözlerini sürdüren Seçer, “Siyasete büyük resimden bakın. Meclis aritmetiği benim aleyhime. Sizleri ikna etmek zorundayım. Benim amacım Mersine hizmet etmek ve gemiyi nasıl yürütürüm. Ben beraber çalışalım diye çırpınıyorum. Benim derdim borcun nasıl olduğu değil, nasılödeyeceğimin derdindeyim. Bu paralar nereye gidiyor isterseniz gelin her gün denetleyin” sözleri ile sürdürdü.
Her şeyin açık ve şeffaf bir şekilde yapılmasından yana olduklarını ifade eden Seçer, Mali İşler Daire Başkanı’na geçmiş dönem borçları konusunda meclis üyelerine bilgilendirme yapması yönünde talimat verdi. Seçer, “Her şeyi açık seçik yapalım. Bir hafta sonra buraya gelelim. Yine varsa söyleyeceklerimiz varsa söyleyelim. Mersin halkını da germeyelim. Bu stresi ne ben yaşayayım, ne siz ne de Mersin halkı yaşasın” diye belirtti.
Başkan Seçer değerlendirmelerin ardından komisyondan gelen raporu Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tekrar görüşülmek üzere iade etti.
MİS sözleşmesinin iptali Ak Parti ve MHP’li meclis üyelerinden ret yedi
Plan ve Bütçe Komisyonu, Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılından beri üyesi olduğu, yüklü miktarda yıllık ödemesi bulunan ve Büyükşehir Belediyesi bütçesine yük olan Mahalli İdareler İşverenler Sendikası üyeliğinden ayrılma kararına da ret oyu verdi.
Ret kararının verilmesi ile ilgili meclis üyelerine çağrıda bulunan ve“Bu kararı siyasi sebeple veriyorsanız bunu yapmayın. Böyle yaparsanız yanlış yöne gideriz. Her kuruşu çok iyi düşünüp harcamak zorundayım. Büyükşehir Belediyesi’nin buna verecek parası yok” dedi.
Başkan Seçer’in “Belediyenin veremeyeceği paranın sözleşmesini bana yaptırmayın. Bu sendika ile yapılan sözleşmenin devamı konusunda karar vermeyelim” şeklinde çağrıları karşılıksız kaldı ve geçtiğimiz mecliste Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konu komisyon üyeleri tarafından reddedilerek, Büyükşehir Belediyesi’nin sendika ile sözleşmeyi sürdürmesi yönünde karar alındı.
“Büyükşehir Belediyesi olarak dava açacağız”
Balık çiftlikleri ile ilgili meclise sunulan önerge konusunda açıklama yapan Başkan Seçer, yatırım ve üretim yapılmasını desteklediklerini ancak balık çiftlikleri konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtti.
Seçer, “Üretim yapalım, istihdam alanı oluşturalım ve milli ekonomiye katkıda bulunalım ama kaş yaparken göz çıkarmayalım. Çevreyi kirletmeyelim” dedi.
Balık çiftliklerinin yasa ve kanunlara uygun şekilde kurulmasının ötesine geçip çevre katliamına dönüştüğünü ifade eden Seçer, yeni kurulacak balık çiftlikleri için Büyükşehir Belediyesi olarak dava açacaklarını söyledi ve; “Yeni tesislerin oluşturulması için kapasite eşiği var. 1000 ton yıl kapasitenin üzerindeki çiftliklere ÇED olumlu raporu isteniyor. Ben bu raporları da kısmen inceledim. Hakikaten benimde gözlerim fal taşı gibi açıldı. Şu anda yeni kurulacak balık çiftlikleri ile ilgili verilen ÇED’ler konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yargıya gidiyoruz ve dava açıyoruz” şeklinde konuştu.
İlçe festivallerine Büyükşehir’den destek
Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerinde gerçekleşecek festivaller için de tam destek veriyor. Büyükşehir’in Mezitli’de 21-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 9.Soli Güneş Festivali, Mut ilçesinde 7-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 57. Uluslararası Karacaoğlan Kültür ve Sanat Festivali ve Silifke’de 19-23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 46. Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festival giderleri için maddi yardımda bulunması yönündeki teklifler oy birliği ile kabul edildi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mahalle Sakinleri, Yaşadıkları Bölgeyi Değiştiren Hizmetlerden Memnun
Parmakkurdu’nda Yenilenen Yol Vatandaşların Kullanımına Açıldı
CHP Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal ve Beraberindeki Heyet, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nı Ziyaret Etti
Mersin'de Masaj Salonu Adı Altında Faaliyet Yürüten Bir İş Yerine Operasyon Düzenlendi
Mersin Polisi, Birçok Aracın Aküsünü Çaldığı İddiasıyla 2 Kişiyi Yakaladı
Mersin'in Tarsus İlçesinde Yapılan Uygulamalarda, 7 Eve, 2 İşyerine ve 1 Araca Operasyon Yapıldı 8 Şahıs Gözaltına Alındı
Trafik Polisi Öğrencileri Bilgilendiriyor
Mersin Büyükşehir'e Ait Eşyalara Zarar Veren Şüpheliler Yakalandı
Büyükşehir’le Sanat Engel Tanımıyor
Tepeköy Mahallesi Daha Temiz Olacak