Mersin Büyükşehir’den Atık Uyarısı! Her İnsan Günde 1 Kilogram Atık Üretiyor

Büyükşehir Belediyesi, sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak artan ve çevre kirliliğinin oluşmasında en büyük etkenlerden biri olan atıklar konusunda Mersinliler’i duyarlı olmaya çağırdı.

22 Aralık 2019 Pazar, 20:00
Mersin Büyükşehir’den Atık Uyarısı! Her İnsan Günde 1 Kilogram Atık Üretiyor
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Hayatın rutin akışı içerisinde her insan atık üreticisi konumunda bulunuyor ve bir insan günde ortalama 1 kilogram civarında atık üretiyor.
Atıkların kaynağında ayrıştırılması ve yönetilmesinin çevre kirliğini önlemede en önemli aşama olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, geri dönüştürülebilir atıkların da kaynağında ayrıştırılmasının hem çevre sağlığı ve temizliği açısından hem de ekonomiye sağladığı kazanımlar açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, sanayileşme ve nüfus artışına bağlı olarak artan ve çevre kirliliğinin oluşmasında en büyük etkenlerden biri olan atıklar konusunda vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı.
Atıkların kaynağında ayrıştırılması ve yönetilmesinin çevre kirliğini önlemede en önemli aşama olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ayrıca geri dönüştürülebilir atıkların da kaynağında ayrıştırılmasının hem çevre sağlığı ve temizliği açısından hem de ekonomiye sağladığı kazanımlar açısından büyük önem taşıdığını belirtti.
Gün geçtikçe küresel bir sorun haline gelen çevre kirliliğinin önüne geçebilmek için toplumsal bilincin ve farkındalığın geliştirilmesi, geliştirilen bu farkındalığın gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor.
Erdal Bilici: “Atıkları kaynağında ayrıştırmalıyız”
Atıkların yönetilmesi ve kaynağında ayrıştırılması ile ilgili detaylı bilgilendirme yapan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Atık Yönetimi Şube Müdürü Ömer Erdal Bilici, “Evlerimizden çıkan katı atıklarla ilgili olarak mümkün olduğu kadar kaynağında ayrıştırma yapmaya çalışmalıyız. Örneğin ambalaj atıklarımızı ayrı poşetlerde, evsel katı atıklarımızı ise ayrı poşetlerle toplayabiliriz. Atık pilleri işyerlerimizde, okullarımızda, büyük alışveriş merkezlerinde bulunan kırmızı renkli atık pil kutularına, atık camları da cam kumbara kutularına, atık kâğıt, karton ve ambalaj malzemelerini bize en yakın ambalaj kutularına atabiliriz” dedi.
Elektronik atıklar, Büyükşehir’in elektronik atık toplama kutularına
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan elektronik malzeme atıklarının da çevre kirliliğine neden olan atıklar içerisinde büyük bir orana sahip olduğunu ifade eden Bilici, “Kullanım ömrünü tamamlamış elektronik atıkları ise Büyükşehir Belediyemiz’in koordinesinde Mersin’in farklı noktalarına yerleştirilen atık elektronik toplama kutularına atabilirler” diye konuştu.
“Çevre koruma kültürünü geliştirmeliyiz”
Sağlıklı, temiz, yaşanabilir bir çevre ve dünya için çevre koruma kültürü geliştirilmesini ve bu kültürün çocuklara da aşılanması gerektiğini ifade eden Bilici, “İnsan faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atıkların neredeyse tamamı geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir ve ekonomiye tekrar kazandırılabilir. Birey olarak öncelikle kendi sağlığımız için sonra da gelecek kuşaklara sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre bırakmak için çevremizi temiz tutmalı, çevresel bilincimizi artırmalı ve çevre koruma kültürü geliştirmeliyiz. Her şeyden önemlisi de çevre koruma kültürünü çocuklarımıza da aşılamalıyız” diye konuştu.
Her insan günde ortalama 1 kilogram atık üretiyor
İnsanların sosyal ve ekonomik faaliyetleri sonucunda işe yaramaz hale gelen, kullanım süresi dolmuş yaşanılan ortamdan uzaklaştırılması gereken maddelere genel olarak atık deniliyor. Hayatın rutin akışı içerisinde her insan atık üreticisi konumunda bulunuyor ve bir insan günde ortalama 1 kilogram civarında atık üretiyor.
Bilinçsizce bırakılan atıklar yüzyıllar boyu doğada kalabiliyor
Bilinçsizce ve kontrolsüz bir şekilde çevreye bırakılan atıklar, doğada uzun yıllar boyunca yok olmadan kalıyor ve hem çevre için hem de gelecek nesiller için tehlike oluşturuyor.
Çevreye bırakılan atıkların büyük bir kısmını plastik, kağıt, ambalaj atığı, cam, pil gibi doğada bozulmadan uzun süre kalan atıklar oluşturuyor.
Atık olarak doğaya bırakılan sigara filtresi 2 yıl, kola kutusu 10 yıl, pil 300 yıl, plastik 500 yıl ve cam şişe 4 bin yıl boyunca yok olmadan kalıyor ve çevreye zarar veriyor.
Atıkların çevre kirliliğine neden olmaması için kaynağında ayrıştırma yapılması, geri dönüştürülebilir atıkların da geri dönüşüm kutularına atılması büyük önem taşıyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (17 Ocak 2021 Pazar)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Mersin Erdemli'de Görev Yapan 52 Yaşındaki Doktor Mehmet Yaşar Karabacak Covid-19 Nedeniyle Hayatını Kaybetti
Merkez Üssü KAVALLI-SIVRICE (Elazığ) olan 3.7 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
MESKİ, Şahna Mahallesi’ni Yeterli Suya Kavuşturdu! Şahna’ya 16 Kilometre İçmesuyu Hattı Kazandırıldı
Doğan Kuzu ve Keçiler Üreticilerin Yüzünü Güldürüyor
Kavşak Sayesinde Kent Trafiği Rahat Bir Nefes Alacak
Büyükşehir Gsk, Çeşme Basketbol’u Deplasmanda 79-76 Yendi
Mersin’in Tarsus İlçesinde Berdan Nehri’nin Denize Döküldüğü Noktada Çok Sayıda Ölü Balık Kıyıya Vurdu
Mersin’e Don Uyarısı; Sıcaklıklar 0 Derecenin Altına Düşecek
Mersin Nöbetçi Eczaneler 18 Ocak 2021 Pazartesi