Mersin Büyükşehir’in Öğrencileri Bilgi Yarışmasında Ter Döktü

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri arasında düzenlenen Bilgi Yarışması’na katılarak öğrencilerin yarışma heyecanına ortak oldu.

01 Şubat 2023 Çarşamba, 17:51
Mersin Büyükşehir’in Öğrencileri Bilgi Yarışmasında Ter Döktü
-

Yarışma öncesi öğrencilere seslenen Başkan Seçer, “Umutlu olun, hayal kurun, geleceğe umutla bakın, birbirinizi sevin, sayın, yardımcı olun, hayatın en güzelliklerini yaşayın” diye konuştu.
Çocuklara ve gençlere öğüt vermek yerine, hizmetlerle yanında olmayı ve yol göstermeyi tercih ettiklerini söyleyen Başkan Seçer, hayata geçirdikleri her hizmetin özellikle çocuklar ve gençler için olduğunu vurguladı. Başkan Seçer, “Her şey sizler için. Herkesin ortak kaygısı siz çocuklarımızsınız. Bizler sizlerin üzerine titriyoruz. Daha iyi bir eğitim, daha iyi bir gelecek, temiz bir çevre, huzurlu, güvenli bir toplum için gayret sarf ediyoruz” dedi.
Mersin’deki gençlerin sıklıkla ziyaret ettiği okuma salonlarına büyük bir ilgi olduğunu belirten Başkan Seçer, okuma salonlarının sayısının artacağı müjdesini vererek, “Çocuklarımız daha temiz, daha sıhhi, daha sıcak ortamda derslerine çalışsın istiyoruz” diye konuştu. Mersin’in barış, kardeşlik, mutluluk, huzur kenti olduğunu kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Seçer, yönetimde oldukları sürece bu anlayışın devam edeceğini belirtti.
Mersin’de bir İklim ve Çevre Bilim Merkezi yapacakları müjdesini de veren Başkan Seçer, “Haziran ayı gibi Planetaryum kısmı bitecek. Orada üç boyutlu uzay yolculuğuna çıkabileceksiniz. Daha sonraki aşaması da kısa sürede tamamlanacak. Orada 150’ye yakın deneyi yapma imkânı sunacağız. Ben de heyecanla bekliyorum, çok beğeneceğinize eminim” diye konuştu
MERSİN / (FOTOĞRAFLI – GÖRÜNTÜLÜ)
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde eğitim gören LGS öğrencilerine yönelik düzenlenen Bilgi Yarışması’na katıldı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen yarışmada Başkan Seçer, öğrencilerin büyük coşkusu ile karşılandı. Etkinlikte Başkan Seçer, kura çekimi ile masaları belirledi, ardından da yarışmacılara tek tek başarılar dileyerek başlangıç zilini çaldı ve Bilgi Yarışması’nı başlattı. Yüzlerce öğrencinin izlediği ve 14 kurs merkezinden 42 yarışmacının katıldığı yarışmanın birincisi Eski Ömerli Şubesi oldu.
“Eğitim insanlık demek, insanlığın ta kendisi demek”
Yarışma öncesi gençlere seslenen Başkan Seçer, “O kadar enerjiniz yüksek, o kadar güzelsiniz ki benim de enerjimi yükselttiniz. Çalışma şevkimi artırdınız. Hep böyle olun. Umutlu olun, hayal kurun, geleceğe umutla bakın, birbirinizi sevin, sayın, yardımcı olun, hayatın en güzelliklerini yaşayın. Sizler adına söyleyeceğim en iyi dilekler bunlar ama sizlerin geleceğini hazırlayan, ülkemizin, insanlığın daha da gelişmesi için çalışan, çaba saf eden biz yöneticilerin dilekten, temenniden öte de yapması gerekenler var. Birincisi de eğitim” dedi.
Eğitimin büyük bir resim olduğunu ifade eden Başkan Seçer, öğrencilerin; öğretimin yanında kendilerini eğitebilmelerinin de çok önemli olduğunu belirterek, “Eğitim yoksa gerisi boştur. Eğitim varsa huzur, barış, sevgi, kardeşlik, bilim, ilim, irfan, gelişme ve refah vardır. Onun için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü hatırlayalım; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’. İlimin peşinden gideceğiz. Öğreneceğiz, kendimizi eğiteceğiz. Eğitim daha büyük bir resim. Öğreniriz; matematiği, kimyayı, fiziği, formülleri, coğrafyayı, tarihi öğreniriz ama eğitim bunların çok ötesinde. Eğitim insanlık demek, insanlığın ta kendisi demek, bir arada yaşama kültürü demek. Sizin gibi olmayanlara saygı duymak demek. Eğitim; nezaket demek, büyüklerini saymak demek, vatan sevgisi demek. Öğreneceğiz, kendimizi çok daha iyi eğiteceğiz ve bize sunulan bu enstrümanlardan da faydalanacağız” diye konuştu.
“Bizim yaptığımız her hizmet, her yatırım sizin paranız”
Başkan Seçer, çocuklar ve gençlere öğüt vermek yerine, hizmetlerle yanında olmayı ve yol göstermeyi tercih ettiklerini sözlerine ekleyerek, “Büyüklerin küçüklerine çok öğüt vermesini istemiyorum. Sadece başlıklar verip gerisini çocuklara bırakmak lazım. Böyle saatlerce öğüt vermek de açıkçası hoşuma gitmiyor ama en azından burası Mersin. Belediye Başkanı olarak burası benim sorumluluk alanım. Görevim, yetkim dahilinde Mersin’de eğitime, öğretime nasıl katkı verebilirim diye düşünmek, bunun çalışmasını yapmak, bunu hayata geçirmek benim idari bir görevim. Siyasetçi, yönetici halkın karşısına çıkıyor. ‘Ben sizin adınıza görev yapmak istiyorum. Sizin adınıza bütçeyi kullanmak istiyorum’ diyor. Demokrasi de budur. Bundan bin yıl önce İngiltere’de ilk yeşeren demokrasinin temeli de budur; kamunun kaynaklarını, halkın kaynaklarını kullanma yetkisi, demokrasi ondan sonra şekilleniyor. Çünkü bizim yaptığımız her işlem, eylem, hizmet, yatırım unutmayın sizin paranız, sizin kaynağınız. Biz sorumluyuz. Siyasetçilerin çok afra tafra yaptığına, kesesinden veriyormuş gibi hizmetlerini anlattığına sakın kanmayın. Zaten o bizim görevimiz. Biz sizin karşınızda bağırmak, çağırmak öfke kusmak, büyüklük taslamak değil, son derece mütevazi olmak zorundayız. Siyasetçi olarak halkın karşısında da haddimize bilmek zorundayız. Bunu unutmayın” ifadelerine yer verdi.
“Hepiniz iyisiniz, hepiniz bilgilisiniz”
Yarışma için; ‘Gayet centilmence geçecek çok eminim’ diyen Başkan Seçer, “Daha sakin olan kazanacak. Aslında hepiniz iyisiniz, hepiniz bilgilisiniz, sorulan sorulara yanıt verecek birikimdesiniz hiçbir şüphem yok ama burada en soğukkanlı olan, ‘heyecanlandım, unuttum’ demeyen yarışmayı kazanacak bu kadar. Onun için de sıralamaya girmezseniz sakın üzülmeyin, hiç üzülmeyin. O an heyecan yapmışsınızdır, soruların yanıtlarını hatırlayamamışsınızdır” dedi.
“Talep oldukça imkanlarınızı artırırız”
Öğrenciler için verdikleri hizmetleri anlatan Başkan Seçer, eğitimin yanı sıra beslenme noktasında verdikleri hizmetlerden olan süt ve öğle yemeği desteğinden bahsetti. Başkan Seçer, “Sizler gibi Mersin genelinde 1800 öğrencimiz dershanelerimize devam ediyor. Biz de talep oldukça imkanlarınızı artırırız. Silifke ve Erdemli dışında bütün ilçelerimizde var. Bizim 19 kurs merkezimiz var. Çünkü sizin abileriniz ablalarınız da üniversiteye hazırlanıyor ve çokta güzel üniversiteler kazanıyorlar. Bizimle işiniz bitmiyor. Şimdi güzel liselere geçeceksiniz ardından yine biz size yardımcı olacağız, çok güzel üniversitelere gideceksiniz. Hem Mersinimizi hem ülkemizi temsil edeceksiniz. Hem Mersinimize hem ülkemize ama her şeyden önemlisi insanlığa katkı yapacaksınız. Bilim insanı olacaksınız. Farklı alanlarda yetkin insan olacaksınız. Merkezde ve bazı bölgelerde 8 dersliğimizde çocuklarımıza öğle yemeği sunuyoruz. Diğer merkezlerimizde de bunun çabası içerisindeyiz. Çocuklarımızın iyi beslenmesini istiyoruz. Onun için ilköğretim okullarında çocuklarımıza; özellikle erişimde sorun yaşayan bölgelerde; süt gönderiyoruz. Çocuklarımız hayvansal protein alsın. Beslenme; hem fizyolojik olarak hem zihinsel olarak da çocuklarımız için çok önemli, çok değerli” ifadelerine yer verdi.
“Bilim ve teknoloji atölyelerinden çok önemli katkı alabilirsiniz”
Tarsus’ta bulunan Kadın ve Çocuk Bilim Atölyesi gibi merkezlerin sayısını artıracaklarını ifade eden Başkan Seçer, çocuklara bu merkezden faydalanmalarını önererek, “Bilim ve teknoloji atölyeleri; bunu duymayanlarınız duysun. Şu anda örneğin Tarsus’ta matematik evimiz var. Orada robotik kodlamalar yapılıyor. Diğer bölgelerde de açılacak onun hazırlığını yapıyorlar. Çok önemli katkı alabilirsiniz” dedi.
“Zaman içerisinde her ilçede okuma salonlarımız olacak”
Salonda bulunan çocuklara Büyükşehir Belediyesi’nin okuma salonlarına gidip gitmediklerini ve en çok hangisini sevdiklerini soran Başkan Seçer, çocuklardan Adres ve Halkkent yanıtını aldı. Okuma Salonlarının da sayısını artıracaklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “9 okuma salonumuz var, bunun sayısını artıracağız. Şimdi merkezde yaşayanlar için en popüler olan Adres Okuma Salonu. Sahilde olduğu için öyle ama ilçeden gelenler de merak etmesin her ilçede okuma salonlarımız zaman içerisinde olacak. Tarsus’ta var, Halkkent, Adres Okuma Salonu, bulunduğumuz bölgede çok geniş bir okuma salonu var. Gelecek haftalarda da açılışını yapacağız. Hatta şu anda aslında faal duruma da soktuk. Hal Mahallesi’nde okuma salonumuz var. Toplamda 9 okuma salonu var ama 19 olsun 29 olsun çocuklarımız daha temiz, daha sıhhi, daha sıcak ortamda derslerine çalışsın istiyoruz. Bu konuyu da çok önemsiyorum” diye konuştu.
“Sanatsal faaliyetleri takip edin”
Belediye otobüslerinin öğrencilere 1 TL olmasına da değinen Başkan Seçer, “Bu limonlarda biliyorsunuz Wi-Fi de var. Kışın sıcak, yazın soğuk. 1 TL, abonman kartın olmayanlar alsın” dedi. Kültür ve sanatı önemsediklerini ve bu doğrultuda hizmetleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Eğer sanat ve kültür yoksa Atatürk’ün dediği gibi o toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Mutlaka sanat, kültür, kitap, roman, şiir, şair olacak. O zaman eğitimli toplum oluruz, o zaman sevginin, aşkın değerini, kıymetini, insanlığın şefkatini, kıymetini çok daha iyi biliriz. İşte o zaman vicdanlı insanlar olabiliriz” diye konuştu. Öğrencilere tiyatroya da ilgi göstermeleri çağrısında bulunan Başkan Seçer, Şehir Tiyatrosu’nun Büyükşehir Kurs Merkezleri’nin tamamında tek kişilik ‘Ben Mimar Sinan’ oyununu sahneleyeceğini söyleyerek, oyunun ilgiliyle izleneceği temennisinde bulundu. Yapılan konser ve festivallerin öğrenciler ve gençler için yapıldığına dikkat çeken Başkan Seçer, “Festival, tiyatro, sanat etkinlikleri, konser demek, her birinizin birbirinin farkını görmeden; bölgesel, cinsiyet, sosyo-ekonomik fark görmeden; barış ve huzur içinde bir arada olmaktır. Bir arada olun, sosyalleşin, biz bunu arzu ediyoruz. Sanat konusunda da kültür konusunda da bizim yaptığımız faaliyetleri takip etmenizi istiyorum” ifadelerini kullandı.
“Her şey sizler için”
Mersin’de bir İklim ve Çevre Bilim Merkezi yapacakları müjdesini de veren Başkan Seçer, “Haziran ayı gibi Planetaryum kısmı bitecek. Orada üç boyutlu uzay yolculuğuna çıkabileceksiniz. Daha sonraki aşaması da kısa sürede tamamlanacak. Orada 150’ye yakın deneyi yapma imkânı sunacağız. Ben de heyecanla bekliyorum, bir an önce bitirelim, çocuklarımızla beraber açalım orayı ve faaliyetler başlasın. Çok beğeneceğinize eminim” diye konuştu. Hizmete sundukları her şeyin çocuklar ve gençler için olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Her şey sizler için. Herkesin ortak kaygısı siz çocuklarımızsınız. Sizler olmazsanız bizlerin yaşama nedeni olmaz. Bizler sizlerin üzerinize titriyoruz. Daha iyi bir eğitim, daha iyi bir gelecek, temiz bir çevre, huzurlu, güvenli bir toplum için gayret sarf ediyoruz. Sizlerin iyi bir eğitim alması için gayret sarf ediyoruz. Bizlerin sizlere bırakacağı mirasın da daha sonra sizlerin bize kötü söz söylemenize gerek olmayan miraslar olması için gayret ediyoruz. Nasıl ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bizlere laik, demokratik bir cumhuriyet, eğitimin, bilimin öncelendiği bir ülke bıraktıysa ve biz onu ve mücadele arkadaşlarını şimdi sevgiyle saygıyla yâd ediyorsak, bize düşen de onun izinden gitmek, açtığı yolda gösterdiğin hedefe yürümek, ülkemize katkı sunmaktır” dedi. Mersin’in barış, kardeşlik, mutluluk, huzur kenti olduğunu kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Seçer, yönetimde oldukları sürece bu anlayışın devam edeceğini belirtti.
Yarışmanın sonucunda soruları yanıtlayan Eski Ömerli ve Bozyazı şubeleri yedek soruları da aynı yanıtlayarak beraberliği sürdürdü. Kura çekimiyle sonuçlanan yarışmanın birincisi Eski Ömerli Şubesi olurken, Bozyazı Şubesi ikinci ve Aydıncık Şubesi üçüncülük elde etti. Yarışmada birincilik elde eden öğrencilere tablet hediye edilirken; ikinci olanlara bluetooth kulaklık ve üçüncü olan öğrencilere de powerbank verildi.
“Herkes çok güzel mücadele etti”
Yarışmanın 1’incisi olan Eski Ömerli Kurs Merkezi ekibindeki öğrencilerden Ahmet Kerem Gürdağlı, “Yarışmada çok stres yapmayı bekliyordum ama hiç stres yapmadım. Birbirimizden güç aldık arkadaşlarımızla. En önemlisi aslında birlikte olmak. Son üç takım kalmıştı ve onların da gerçekten çok iyi mücadele ettiklerini düşünüyorum. Onlar da kazanabilirlerdi. Mert olmak lazım. Bencilce davranmamak lazım. Herkes çok güzel mücadele etti, mutluyuz” dedi. 1’inci olan takımdan Saynur Melisa Eker, “Çok iyi geçti, birinci olduk. Çok heyecanlıydık. Fazla zorlamadı, ekip arkadaşlarımızla yaptık. Çok güzeldi. Yedek sorulara kaldık ama kazanan biz olduk” diye konuştu.
“Bizim için keyifli ve eğlenceliydi”
Yarışmada ikinci olan Bozyazı Şubesi öğrencilerinden Bulem Nisa Toplu, “Sorular güzeldi, özellikle matematikte bir soruda zorlandık. Zorlanmasaydık daha iyi yapacağımızı düşünüyorum. Bu ilk yarışmamızdı, arkadaşlarla keyif aldık. Devamı olursa da katılmayı düşünüyoruz. Yarışma öncesi Vahap Seçer motive etti, iyiydi, motive olup girdik yarışmaya” dedi. Üçüncülük elde eden Aydıncık Şubesi öğrencilerinden Elif Çiftçi ise, “Biz yarışmaya katıldığımız grupla üçüncü olduk. Sorular çok zor değildi, daha zorlarını görüyoruz. Atmosfer olarak ilk stresliydi ama daha sonra rahatladım çözdükçe. Başkanımız Vahap Seçer de öncesinde geldi bizimle konuştu. Gayet de mantıklıydı. Ben de onun söylediklerine katılıyorum. Bizim için gayet keyifli ve eğlenceliydi” diyerek bu tarz yarışmaların devamını diledi. Yarışmaya Kazanlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nden katılan Ali Efe Yılmaz da “Biz bir soruyla kaçırdık ama iyi geçti, eğlendik. Takım olarak cevapladık. İyiydi, çok iyiydi hem de. Motive olduk. Soru çözdük. Bu yarışmaların devamını dilerim” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı