Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Sahil Yolu Projesini İnceledi

Vali Ali Hamza Pehlivan Karayolları Mersin Bölge Müdürü Mehmet Fidan’dan bilgiler aldı

12 Ekim 2022 Çarşamba, 22:16
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Sahil Yolu Projesini İnceledi
-

Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında, Mersin-Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Yolu Yeşilovacık- Aydıncık arasında yapımı tamamlanan tüneller ve viyadükleri inceledi, çalışmalar hakkında Karayolları Mersin Bölge Müdürü Mehmet Fidan’dan bilgiler aldı.

Vali Pehlivan, T-2 Tüneli önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada; Bu yol hem ilimiz, hem bölgemiz, hem de ülkemiz için büyük önem arz eden, ülkemizin de mega projelerinden birisidir. Mersin-Antalya yol güzergahının uzunluğu yaklaşık 500 kilometredir. Bu 500 kilometrenin 264 kilometresi Mersin ilimiz sınırlarındadır. Bu güzergahın bölünmüş yol olarak tünellerle, viyadüklerle geçilmesiyle ilgili malumunuz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Akdeniz Sahil Yolu Projesini yürütüyor. Bu proje ile bugüne kadar toplamda 196,5 kilometre bölünmüş yol tamamlanmış olup, proje içerisinde 28 tünel bulunmaktadır. Bu tünellerin de 16’sının inşaatı tamamlanmış, bunların 10’u trafiğe açılmış, vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Proje içerisinde bulunan 16 viyadüğün 5’i tamamlanarak 2’si de hizmete açılmıştır. Bu yol nihai olarak tamamlandığında 264 kilometre olan yol yaklaşık 36 kilometre kısalmak suretiyle 228 kilometreye inecek ve zamandan yaklaşık 2 saat tasarruf elde edilecektir. Bu proje içerisindeki 28 tünelin duble yol olarak yapıldığı düşünüldüğünde toplam uzunluğu 76 kilometredir. Viyadüklerin toplam uzunluğu da gene duble olarak düşündüğünüz zaman 10 kilometrenin üzerindedir. Oransal olarak ifade etmek gerekirse 228 kilometre yol güzergahımızın %17’si tünellerden, %3’ü de viyadüklerden oluşmaktadır. Mersin il sınırlarımız itibariyle güzergahın son etabı olan Anamur-Antalya(Gazipaşa) il sınırı arasındaki 11 kilometrelik kısmın da ihalesi karayolları genel müdürlüğümüz tarafından yapıldı. Orada da 6tünel, 7 de viyadük bulunuyor. Yakın zamanda şantiye kurulup çalışmalar başlayacak. Birkaç yıl içerisinde inşallah yolun tamamı bitirilmiş olacak. Bu haliyle bile özellikle de Mersin ilimize bağlı ilçelerimizin il merkeziyle olan ulaşımı olsun Antalya’yla olan ulaşımı olsun büyük ölçüde rahatlamaktadır.
Malum ulaşımın birçok diğer sektörlere,ekonomik faaliyetlere de faydası var. Mersin İlimiz, malumunuz, tarımıyla, tarımsal üretimiyle de ön plandadır. Tarım ürünlerinin pazarlara, karayollarıyla daha elverişli şartlarda ulaştırılması önem arz ediyor. Bununla birlikte bu yolun aynı zamanda bir turizm güzergahı özelliği de var. Turizm hareketliliği de bu yolla birlikte daha da artacaktır. Mersin ilimizden Antalya’ya gidiş veya Antalya ilinden Mersin’imize geliş, geçmişte kötü hatıralarla anılmış, anlatılmıştır. Ama artık iyilikle,iyi hatırlarla anılacaktır. Sizler de görüyorsunuz. Son derece modern, son derece elverişli altyapısıyla, üstyapısıyla çok güzel yollar yapılıyor ve bu yol sayesinde de ülkemizin en önemli akslarından birisi olan bu dev büyüklükteki projeyle birlikte çok önemli bir rahatlama sağlanıyor. Vatandaşlarımız buradan güvenli bir şekilde, konforlu bir şekilde seyahatlerine devam edecekler.
Bu yıl itibariyle inşaatı tamamlanan 3 tüneli; T6, T7 ve T 8 tünellerimizi de hizmete açıyoruz. Ayrıca bir de viyadüğümüzü hizmete açıyoruz. 26.000 kişinin çalıştığı Nükleer santralin olduğu Büyükeceli’de viyadükle bağlantı sağlanmasıyla altta da akıllı kavşak, yol bağlantıları oluşturmak suretiyle orada da müthiş bir rahatlık sağlanacak. Bu viyadükte 1-2 ay içerisinde hizmete açılacak.
Tünelleriyle, viyadükleriyle beraber kalan 31,5 kilometreyle ilgili de çalışmalar, yüklenici firmalar marifetiyle Karayolları Genel Müdürlüğümüzün ve Bölge Müdürlüğümüzün denetiminde sürdürülüyor. Ben bu vesileyle bu büyük projenin hem ilimize, bölgemize, hem de ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu projeleri himaye eden, destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilimiz adına, Mersinli hemşehrilerimiz adına şükranlarımı arz ediyorum. Bu projeleri yatırım programına almak suretiyle hayata geçiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza başta Sayın Bakanımız olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğümüz, Bölge Müdürlüğümüz ve bu konuda çalışan firmalar, bütün karayolları personeli hasılı, emeği olan, katkısı olan herkese teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyor, tekrar hayırlı olmasını diliyor, bundan sonraki devam edecek çalışmaların da başarıyla neticelenmesini temenni ediyorum.’ dedi.

Vali Pehlivan’a, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız, Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, Karayolları Mersin Bölge Müdürü Mehmet Fidan, Orman Bölge Müdürü Mustafa Yalçın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın, karayolları ve yüklenici firma yetkilileri de eşlik ettiler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Adayı Serdar Soydan Mut İlçesinde Seçmenlerle Bir Araya Geldi
Mersin’de Minibüs Ücretlerine Zam Geldi
Tarsus Devlet Hastanesi’ne Başvuran Hastaları Adana’da Özel Bir Hastaneye Yönlendirdikleri İddiasıyla 2’si Doktor 3 Kişi Gözaltında
Deniz Kaplumbağalarının da Yuvalama Alanı Olan Kazanlı Sahili Temizlendi
Büyükşehir Belediyesi Tarsus Emekli Evi’nde Sağlık Seminerleri Devam Ediyor
Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Başkan Adayı Serdar Soydan Akdeniz ilçesine Bağlı Adanalıoğlu ve Homurlu’da Sıcak Karşılandı
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Akdeniz Ve Büyükşehir İçin Destek İstedi
Başkan Seçer, Anamur Ve Bozyazı Kurs Merkezleri’ndeki Öğrencilerin Aileleriyle Buluştu
Başkan Seçer; Anamur, Aydıncık Ve Bozyazı’daki STK Temsilcileriyle Buluştu
Borsa Meclis Başkanı Murat Kaya, Global Compact’a İlişkin 5'inci Sorumluluk Bildirimini Paylaştı