Mersin’deki Çocuklar, Çocuk Köyü’ne Büyükşehir’le Kavuşacak, ‘Mezitli Çocuk Köyü’nün Temeli Atıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukların hem eğlenceli zaman geçirebilecekleri hem de yeteneklerini keşfedebilecekleri Mezitli Çocuk Köyü’nün temelini attı.

20 Mart 2024 Çarşamba, 11:41
Mersin’deki Çocuklar, Çocuk Köyü’ne Büyükşehir’le Kavuşacak, ‘Mezitli Çocuk Köyü’nün Temeli Atıldı
-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Mezitli İlçesi Akdeniz Mahallesi’nde gerçekleştirilen ‘Mezitli Çocuk Köyü Temel Atma Töreni’ne katıldı.
 
Başkan Seçer, Mezitli Çocuk Köyü’nü planlanan tarihten önce tamamlayarak, Eylül ayında halkın hizmetine sunmayı planladıklarının müjdesini verdi ve; “Yaklaşık 6 ay sonra halkımızın hizmetine girecek bu tesis çocuklarımıza; annelerinin ve babalarının bize ödediği vergilerle yapılıyor” dedi.
 
3 bin 65 metrekare arsa üzerinde yer alacak tesisin Mezitli İlçesi Yaşar Doğu Caddesi üzerinde yer aldığını da dile getiren Seçer, “Bu arsalar başka anlayışta belediye başkanlarında olsa halka değil, ranta açarlar. Ama görüyorsunuz CHP’li belediyelerin anlayışı farklı. Sosyal belediyecilik, toplumsal siyaset bakış açısı sözle ve sohbet masalarında olmaz; uygulamalarda olur” diye konuştu.
 
Hizmetlerin ikinci 5 yıllık dönemde artarak devam edeceğine vurgu yapan Seçer, “Mersinimize değer katmaya devam edeceğiz. Bir belediye başkanı olarak yurttaşlarımı partili, partisiz diye ayıramam. Bir belediye başkanının, belediye hizmetlerinde partisi olmaz. Partisi uygulamalarında olur, dünya görüşüne yansıtır” dedi. Yollarının Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu olduğunu söyleyen Seçer, vatana ve bayrağa olan saygılarını polemik konusu yapmayacaklarına değinerek, “Bizim yolumuz doğru bir yoldur, sağlam bir yoldur, halkçı bir yoldur. Bizim yolumuz Türkiye için güzelliğe giden, mutluluğa giden bir yoldur” ifadelerini kullandı.
  
Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukların hem eğlenceli zaman geçirebilecekleri hem de yeteneklerini keşfedebilecekleri Mezitli Çocuk Köyü’nün temelini attı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Mezitli İlçesi Akdeniz Mahallesi’nde gerçekleştirilen ‘Mezitli Çocuk Köyü Temel Atma Töreni’ne katıldı.
 
Başkan Seçer: “Büyükşehir yaparsa en iyisini ve en güzelini yapar”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gerçekleştirilen törende çocuklar için güzel ve hayırlı bir iş yapmak amacıyla bir araya geldiklerinden bahsederek; çocukların daha iyi bir birey olarak yetişmesi için farklı fonksiyonların yüklendiği bir merkez olan ‘Mezitli Çocuk Köyü’nün temel atmasında bir arada olduklarını vurguladı. Başkan Seçer, “Arkadaşlarım bir süre önce burada Belediyemize ait çok güzel bir arsanın olduğunu söylediler. ‘Mezitli’de kadına ya da çocuğa yönelik ne eksik?’ dediğimde bu fikir ortaya çıktı. Bunların tabi proje çalışmaları zaman alıyor. Büyükşehir yaparsa en iyisini ve en güzelini yapar. Güzel ve temiz işler geç olur ama temiz ve güzel olur” dedi.
 
“Bu tesis çocuklarımıza; annelerinin ve babalarının bize ödediği vergilerle yapılıyor”
Planlanandan daha kısa süre öncesinde tamamlanması öngörülen Mezitli Çocuk Köyü’nü, Eylül ayında halkın hizmetine sunmayı planladıklarının müjdesini veren Başkan Seçer, “Yaklaşık 6 ay sonra halkımızın hizmetine girecek. Bu tesisin bize maliyeti 48 milyon 996 bin lira olacak. Çocuklarımıza; annelerinin ve babalarının bize ödediği vergilerle yaptığımız bu tesis helali hoş olsun ve hayırlı olsun” diye belirtti.
 
3 bin 65 metrekare arsa üzerinde yer alacak tesisin Mezitli İlçesi Yaşar Doğu Caddesi üzerinde yer aldığını da dile getiren Seçer, “Bu arsalar başka anlayışta belediye başkanlarında olsa halka değil, ranta açarlar. Ama görüyorsunuz CHP’li belediyelerin anlayışı farklı. Bizim sahilde açtığımız çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik tesisler gibi. O da iyi bir örnek oluyordur diye düşünüyorum. Bazı projeler dünya görüşünüzü yansıtma amaçlı sembolik yapılır ve bir siyasi, ideolojik mesajdır. Örneğin sahilde o kafenin olması bizim sözde değil, özde Atatürkçü olduğumuzu ve ‘Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’ düsturuyla hareket ettiğimizi gösterir. Yoksa sabaha kadar retorikle güzel sözler söyleyin. Uygulamada ne yapıyorsun sen? Sözde halkçısın, dönüşümcüsün, değişimcisin. Sen uygulamada ne yapıyorsun? Sosyal belediyecilik, toplumsal siyaset bakış açısı sözle ve sohbet masalarında olmaz; uygulamalarda olur” ifadelerine yer verdi.
 
Tesisin planlanan bölümleri hakkında da bilgiler veren Seçer, içerisinde çocuk kütüphanesi ve atölyesinin olduğu toplam 583 metrekarelik bir alanın yer alacağından bahsetti. Tesiste çocuk tiyatroları ve gösterileri için tiyatro ve gösteri salonunun da yer alacağını kaydeden Seçer, bu alanın da toplam 410 metrekare olacağını dile getirdi. Seçer ayrıca 720 metrekare alan üzerinde de çocuk oyun alanları ve Survivor Parkuru’nun yer alacağını duyurarak;  “Her şeyiyle mükemmel bir tesis olacak” dedi.
 
Amaç; çocukların eğlenerek öğrenmesi
Çocuk Köyü projesini hayata geçirmekteki amaçlarının, çocukların eğlenerek öğrenecekleri bir tesis kazandırmak olduğunu belirten Başkan Seçer, “Sanat, drama, bilim, tarım gibi farklı etkinlik atölyelerinin bulunduğu bir modern tesis yapalım. Çocuklarımıza bu şekilde bir fayda sağlayalım diye düşündük. Ayrıca çok amaçlı salonlarımız var. Sinema, tiyatro, konser gibi de sanatsal etkinliklere çocuklarımızı dahil edelim. İzlesinler, kültüre, sanata dair düşünceleri daha küçük yaşta oluşsun. Bunu arzu ediyoruz” dedi.
 
“Çocuk köyleri gibi eğitim alanları açıp insanımızı da küçük yaştan eğiteceğiz”
Belediyeciliğin yol, kaldırım, temizlik yapmaktan ibaret olmadığını dile getiren ancak bu hizmetlerin de medeni ve modern bir şehir için önemli olduğunu aktaran Seçer, “Modern, trafiği akan, temiz caddelerin olduğu bir şehir girdiğiniz zaman sizin içinizi açar. ‘A çok güzel bir kente geldim. Demek ki buradaki yaşayan insanlarda bilinçli’ diye gelir insanların akıllarına. Her şeyi yapacağız ama işte bu çocuk köyleri gibi eğitim alanları açıp insanımızı da küçük yaştan eğiteceğiz. Biz istediğimiz kadar belediye olarak çevreyi temiz tutalım, istediğimiz kadar tesis yapalım, bilinçsiz bir toplum çevreyi kirletir, tesisleri, kamu malını tahrip eder. İşte bunları küçük yaştan çocuklarımıza öğreteceğiz” diye konuştu.
 
“Mezitli’nin tüm içme suyu şebekesini değiştiriyoruz”
İkinci 5 yıllık başkanlık döneminde Mezitli’nin tüm içme suyu şebekesi değiştirecekleri projeyi de yakın zamanda başlatacaklarını vurgulayan Seçer, “O eski asbestli demode olmuş sistemler alınıp 24 milyon Euro, yani yaklaşık 1 milyar lira gibi bir maliyetle yepyeni içme suyu şebekesi yapıyoruz. Vatandaşlarımızı da pek üzmeden, daha programlı ve dikkatli yapacağız. Bize güvenebilirsiniz” ifadelerini kullandı.
 
“1. Uluslararası Çocuk Şenliği’ni başlatıyoruz”
Geride kalan 5 yıllık süre içerisinde birbirinden önemli ve kentin tanıtımına çok ciddi katkı sağlayan festivaller, spor organizasyonları ve etkinliklere imza attıklarını hatırlatan Seçer, “23 Nisan 2024 tarihinde 2 gün sürecek olan 1. Uluslararası Çocuk Şenliği’ni başlatacağız. Artık Mersin’in de uluslararası boyutta bir çocuk şenliği olacak. Göreceksiniz Tarsus Festivali, Gençlik Festivali, ProBeach, Tour of Mersin, Kilikya Ultra Maratonu, Kleopatra Bisiklet Festivali gibi mükemmel organizasyonlar olacak. Ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Bu da yeni bir projemiz” diye konuştu.
 
“Bizim yolumuz halkçı bir yoldur”
Hizmetlerin artarak devam edeceğine vurgu yapan Seçer, “Emin adımlarla ikinci 5 yılımızda Mersinimize değer katmaya devam edeceğiz. Bir belediye başkanı olarak yurttaşlarımı partili, partisiz diye ayıramam. Bir belediye başkanının, belediye hizmetlerinde partisi olmaz. Partisi uygulamalarında olur, dünya görüşüne yansıtır” dedi. Yollarının Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu olduğunu söyleyen Seçer, vatana ve bayrağa olan saygılarını polemik konusu yapmayacaklarına değinerek, “Bizim yolumuz doğru bir yoldur, sağlam bir yoldur, halkçı bir yoldur. Bizim yolumuz Türkiye için güzelliğe giden, mutluluğa giden bir yoldur. Biz gittiğimiz yoldan memnunuz. Kimse bize yeni bir istikamet çizmesin, çizmeye çalışmasın” ifadelerini kullandı.
 
“Uyumun, huzurun olduğu yerde her şey memnuniyete ve mutluluğa çıkar”
“Biz herkesi çok seviyoruz, herkesi çok sayıyoruz” cümleleriyle konuşmasını sürdüren Seçer, hizmetlerinde ayrımcılık yapmadıklarını vurgulayarak, “Adaleti getirdik. Şu anda bize oy vermeyecekler de bu konuda hakkımızı veriyor. ‘Asla bir ayrımcılık görmedik’ diyorlar. Onlar da biliyorlar ki hizmetin en kalitelisini, en güzelini ayrımcılık yapmadan alıyorlar. Şimdi Mezitli’de ikinci 5 yıl yürüyeceğimiz yol arkadaşımız Ahmet Serkan Tuncer. Uyumla, huzurla, memnuniyetle hizmet yapacağız. Uyumun, huzurun olduğu yerde her şey memnuniyete ve mutluluğa çıkar. Hiçbir endişemiz yok. Gelecek günler bugünlerden çok daha güzel olacak. Çok daha güzel işler yapacağız” dedi.
 
Kış: “Diğer belediyelere örnek olması gereken bir proje”
CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Mersin’de Başkan Vahap Seçer’in çocukların gelişimi önceleyecek çalışma ve projeleri hayata geçirdiğini kaydetti. Çocuk Köyü projesinin diğer belediyelere örnek olması gereken bir proje olduğunu aktaran Kış, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Mersin’de Başkan Seçer’e, Mezitli’de ise CHP’nin Belediye Başkan Adayı Ahmet Serkan Tuncer’e destek istedi.  Kış, 2 başkanın da birlikte eş zamanlı ve güzel çalışacağını belirterek, hem Mezitli’de hem Mersin’de çok daha güzel projelere imza atacağını sözlerine ekledi.
 
Dinçer: “Başkanımızın yaptığı her icraat hakikaten Türkiye'ye örnek oluyor”
CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, belediyecilikte; yol, kaldırım, park yapmanın önemli olduğunu ancak bu hizmetlerin yanı sıra insan yaşamına da dokunan hizmetlerin hayata geçirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Dinçer, Başkan Vahap Seçer’in alışılmışın dışında bir belediye başkanlığı yaptığını kaydederek, “Her şeyden önce önemli olan yapılanı değil, yapılmayanı yapmaktır. Başkanımız da bunları çok iyi analiz ediyor. Yaptığı her icraat hakikaten Türkiye’ye örnek oluyor. Yapılan bu tür yatırımlar ve çalışmalar insana ve geleceğimize yapılan yatırımlardır. Başkanımız göreve geldiği günden itibaren halkın derdiyle dertlendi. Bütün belediye başkanlarının ve adaylarının bunları örnek alması lazım” diye konuştu.
 
Tuncer: “Uyum ve huzur içerisinde 5 sene geçireceğiz”
CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Ahmet Serkan Tuncer de, Mersin’in ve Mezitli’nin çok şanslı olduğunu ifade ederek, çocuğun, gencin, emeklinin, çitçinin, esnafın yanında olan bir Büyükşehir Belediye Başkanlarına sahip olduklarından söz etti. Aynısını Mezitli’de de hedeflediklerinin vurgusunu yapan Tuncer, Başkan Vahap Seçer’in projelerini örnek alacaklarına değinerek, “Yaptığı sosyal projelerinin her birini Mezitli’de uygulamaya çalışacağız. Uyum ve huzur içerisinde birlikte ve beraber olacağız. Başkanımızın sonuna kadar yanındayız. Sizler de bizim yanımızda olursanız, uyum ve huzur içerisinde 5 sene geçireceğiz” dedi.
 
Mezitli Çocuk Köyü’nün çok güzel bir proje olduğuna da değinen Tuncer, “Cumhuriyet’in ışığında, Atatürkümüzün ilke ve inkılaplarının doğrultusunda böyle huzur içerisinde merkezler açıyoruz. Başkanımız; açtığı işletmeler, kafeler, projeleri ranta değil halka açıyor. Bu konuda Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Başkanımızın 13 ilçemize eşit şekilde projeleri var. Bizlerin de 40 mahallenin 40’ına eşit şekilde yapacağımız projelerimiz var. Atatürk’ün izinden, Cumhuriyet’in ışığından gidiyoruz” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Başkan Seçer ve protokol üyeleri ‘Mezitli Çocuk Köyü’nün temel atmasını gerçekleştirdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı