MTOSB 2020 Yılı Sanayici Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde belirli periyotlarda yapılan sanayici bilgilendirme toplantısı bölge konferans salonunda gerçekleştirildi. MTOSB Başkanı Sabri Tekli, Yönetim Kurulu Üyeleri Kürşat Haddat, Hasan Yıldırım, Yılmaz Akyüz ve MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda sanayici ilgi gösterdi.

19 Ocak 2020 Pazar, 12:48
MTOSB 2020 Yılı Sanayici Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
-

Toplantının açılış konuşmasını yapan MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz, son 6 ay içerisinde bölgede gerçekleştirilen faaliyetler ile ilgili sanayicileri bilgilendirdi.

Daha sonra kürsüye çıkan MTOSB Başkanı Sabri Tekli ise ‘Üreten, ihracat yapan, istihdam sağlayan sanayicilerimiz ile gurur duyuyoruz’ diyerek başladığı konuşmasına, ‘Bugün Mersin sanayisinin ve iş dünyasının lokomotifi olan MTOSB’de faaliyet gösteren sanayicilerimiz ile ne kadar gurur duysak azdır. 25. Yılına giren MTOSB’nin son 10 yılda göstermiş olduğu yükseliş bizler için gurur vesilesidir. Bölgemizdeki tüm fabrikalarımızın kendine has özellikleri var. Dünya çapındaki projelere üretim yapan tesisleri içerisinde barındıran bir OSB’yiz’ dedi.

‘TÜRKİYE’DE BU HIZLA YAPILAN BİR OSB YOK’

3. Bölge ile ilgili bilgiler veren MTOSB Başkanı Tekli, ‘3. Organize Sanayi Bölgemizi 2 yıl içerisinde bitirdik. Türkiye’de bu hızla bitirilen bir OSB yok. 3. Bölge’yi yaparken banka kredisi kullanmadan, kendi öz sermayemiz ile yatırımımızı gerçekleştirdik. Kamulaştırmalarımızda mahkemeye gitmeden uzlaşı yolu ile kamulaştırmalarımızı gerçekleştirdik. 3. Bölgedeki 28 parselimiz ile birlikte, toplamda 226 parselde 189 sanayicimize ulaştık. Üretim yaparak ülke ekonomimize katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu konuda bizlere desteklerini esirgemeyen TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Valimiz Ali İhsan Su ve yönetim kurulumuza şükranlarımı sunuyorum’ dedi.

‘HEDEF 40 BİN İSTİHDAM’

MTOSB Başkanı Sabri Tekli konuşmasının devamında, ‘Mevcutta 756 hektar alan üzerinde faaliyet göstermekte olan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgemiz, 3. OSB’de 98 ha. , 4. OSB’de 69 ha. ve 5. OSB’mizin devreye girmesiyle birlikte 300. ha. alan daha kazanarak toplamda 1.125 ha. fiziki sınıra ulaşacak olup, bölgelerimizde istihdam edilen kişi sayısının 40 bin olmasını hedefliyoruz. 3. Organize Sanayi Bölgesi’ne ait imar planları onaylanmış ve tahsis aşamasında olup, güncel olarak 26 parsel tahsis edilmiştir. 4. Bölge ile ilgili ise müracaatımız yaptık. 4. Bölgemizin yüzde 51 arazisini aldık, yüzde 49 arazi ise kamulaştırma sürecinde. 5. Bölgemizde de yine yüzde 40 arazimizi bölgemize kazandırdık. Kısa bir süreç içerisinde 4. ve 5. Bölgelerimizi de Mersin’e kazandırarak istihdama, ihracata, ülke ekonomimize katkı sağlamaya çalışacağız. Özellikle Model Fabrikamız ile sanayicilerimizin eğitimi konusunda önümüzdeki süreçlerde ciddi kazanımlarımız olacak’ dedi.

3. BÖLGEYE 5 SANAYİCİ İSMİ VERİLECEK

Başkan Tekli, Mersin sanayisine büyük katkıları olan sanayicilerden, eski MTSO Başkanlarından Şerafettin Aşut’un babası Burhanettin Aşut’un isminin 3. Bölgedeki bir bulvara verileceğini söylerken, ‘MTSO Başkanımız Ayhan Kızıltan’ın babası Refik Kızıltan’ın adını da 3. Bölgemizdeki bir sokağa vereceğiz. Yine MTOSB’nin büyüyüp gelişmesinde emekleri olan, Mersin’e istihdam sağlayan Ercüment Mis, Esra Şemsi ve Haluk Naycı’nın isimlerini de 3. Bölgemizde bulunan sokaklara vereceğiz. Bu değerlerimizi yaşatmak bizlerin boynunun borcudur‘ dedi.

‘MERSİN GİDEREK BÜYÜYOR’

‘Mersin’in limanı, Serbest Bölgesi, OSB’si dolu’ diyerek devam eden Başkan Tekli, ‘Mersin giderek büyüyor, Mersin’in maşallahı var. Bizlerin bu günlere gelmesinde, başkanlık yaptığım süreç içerisinde birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz ve bölgemize emeği büyük olan Mersin eski Valileri Hüseyin Aksoy, Hasan Basri Güzeloğlu, Özdemir Çakacak ve mevcut Mersin Valimiz Ali İhsan Su ile, Mersin Milletvekilimiz Lütfi Elvan bakanımız ve Mersin Milletvekillerimize sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bize her anlamda destek olarak bu günlere gelmemizi sağladılar. Lütfi Elvan bakanımız Mersin’de 11 OSB’de bacaların tüteceğini söyledi. Bunlardan 5 OSB bizim çatımız altında olacak. Mersin sanayisi 2020’de daha da büyüyecek. Tarsus’ta bulunan OSB’ler ile sürekli istişare halindeyiz. Onların da gelişim göstermesi için elimizden geleni yapıyoruz. 1. Bölge, 2. Bölge ve diğer ilave bölgelerimize büyük lojistik hizmet verecek olan, her iki Organize Sanayi Bölgesi arasında planlanmış ve projesi tamamlanmış Otoban Bağlantısının kavşak çalışması ve kamulaştırma süreci tamamlanmış olup, kalan 2 bin 500 metre uzunluğundaki kısmın yol yapım çalışmalarına devam edilmektedir. Ayrıca 2. ve 3. Bölgelerimize hizmet verecek 8,5 km’lik yolun ihalesi 24 ay taahhütlü olarak yapıldı’ dedi.

10 YILDA BÜYÜK DEĞİŞİM
‘2009 yılında Bölgemizde 123 firma faaliyet göstermekte iken, 2019 yılında faaliyet gösteren firma sayısı 189 olmuştur’ diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Tekli, ‘2009 - 2019 yıllarındaki Elektrik Tüketimleri baz alındığında son 10 yıllık süreçte yüzde 227 oranında artış sağlandığı görülmektedir. 2009 - 2019 yıllarında tüketilen doğalgaz tüketimi baz alındığında son 10 yıllık dönemde yüzde 124 oranında artış gösterdiği görülmektedir. Enerji tüketim rakamlarından da anlaşılacağı gibi MTOSB her geçen gün büyüyor, üretim ve istihdam her geçen gün artıyor. Son 10 Yıllık rakamlar bizlerin doğru yolda olduğunun en büyük göstergesidir’ dedi.

Toplantıda aynı zamanda Mersin Liman Başkanı Murat Harun Baştürk liman ile ilgili bilgiler verirken, Mersin Arabulucuk Merkezi yetkilileri Av. Buğrahan Dikici, Av. Ayla Gündoğdu ve Av. Zişan Ergelen arabulucuk yasası ve konuları ile ilgili bilgiler aktardılar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Başkan Seçer’den Sma Hastası Yiğit Aras İçin Dayanışma Örneği
Sivil Savunma Haftası Dolayısıyla Büyükşehir İtfaiyesinden Okullarda Bilgilendirme Çalışmaları
Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Türk Loydu Serkan Demirsan Tarafından Borsa Hizmet Binasında Gerçekleştirildi
Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, ““Yaratıcı Drama: Yetişkinler De Oyun Oynar Ve Sanat Atölyesi: Ben Kimim ?“ Adlı Etkinliklerini Gerçekleştirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Mart Günü Mersin’e Geliyor
Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin’deki Milli Eğitim Yatırımları Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Başkan Seçer, Yenice’den Seslendi: “31 Mart’tan Sonra Da Buradayız”
MSK, Üst Üste Aldığı Galibiyetlerle Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor
Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi Yenilendi, Yüzde 20 Enerji Tasarrufu Sağlandı
Başkan Gültak: “Karaduvar’ı Sadece Türkiye’ye Değil Avrupa’ya Bile Tanıttık”