MTOSB’de Model Fabrika’nın Temeli Atıldı, Türkiye'nin 3. Model Fabrikası Mersin'de Kuruluyor

Türkiye’de 5 ilde açılacak olan, zamandan tasarruf ile daha kısa sürede daha fazla ürün üretmek ve verimliliği arttırmak için firmalara yol gösterecek olan ‘Model Fabrika’nın ve Endüstriyel Tasarım - KOBİ Danışmanlık Merkezi’nin temeli Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı.

19 Mart 2019 Salı, 18:28
G: 19.03.2019 - 18:33
MTOSB’de Model Fabrika’nın Temeli Atıldı, Türkiye'nin 3. Model Fabrikası Mersin'de Kuruluyor
-

Türkiye’de Sanayi 4.0 alanında eğitim ve araştırma merkezi üzerine faaliyet gösterecek olan Model Fabrika’nın üçüncüsü ve Endüstriyel Tasarım - KOBİ Danışmanlık Merkezi’nin temeli Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen model fabrikalar, sanayi 4.0 kapsamında dijital dönüşümü desteklemeye yönelik eğitim vermeyi amaçlıyor.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı, Mersin Milletvekili Lütfi Elvan’ın katılımı ile gerçekleştirilen MTOSB Model Fabrika temel atma törenine AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Serdar Yıldızgörer, Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkan Adayı Mustafa Muhammed Gültak, MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz, MTOSB Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda sanayici katıldı.
Organize Sanayi Bölgelerindeki firmaların ayakta kalabilmesi adına rekabet gücünün yüksek olması gerektiğini belirten TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan ise, ‘ Bugün MTOSB’de 3. Bölgemizin alt yapı temelini ve model fabrikamızın temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yılsonu itibari ile iş ve aş için, Mersinimizin kalkınması için fabrika bacalarımız tütmeye başlayacak. Ancak, bu tesislerimizin ayakta kalabilmesi ve daha da güçlenmesi için rekabet gücünün üst seviyelerde olması gerekiyor. Yani bu tesislerimizin dünyadaki diğer firmalarla rekabet edebilecek düzeyde olması gerekir. Hatta ve hatta rekabet gücümüzün dünyadaki diğer firmalardan daha yüksek olması gerekir. Dünyada çok hızlı bir değişim ve dönüşüm var. Eğer siz bu değişim ve dönüşüme ayak uydurabilirseniz, o zaman ayakta kalabilme hatta daha da güçlenebilme imkanına kavuşursunuz. Ancak bu değişim ve dönüşüme ayak uyduramazsanız yavaş yavaş işçi sayısını azaltmaya hatta belirli bir noktada fabrikayı kapatma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bugün rekabet oranında daha güçlü olma noktasında sanayi 4.0’a ihtiyacımız var. Biz buna sanayinin dijital dönüşümü diyoruz. Mevcut tesislerimizin tamamıyla otomasyona kavuşması, daha verimli daha kaliteli ürün üretmesi için sanayinin dijital dönüşümüne ayak uydurmalıyız. Temelini attığımız model fabrika ile birlikte, mevcut tesislerimizin sanayi 4.0’a uygun olarak dijital dönüşüme öncülük edeceğiz. Model fabrika, yeni kurulacak sanayi tesislerimize de sanayi 4.0’ı tam anlamıyla uygulayabilen, tamamen dijitalleşmiş, tamamen otomasyona tabi tutulmuş bir sanayi tesisi demektir. İşte bu model fabrikayı kurduğumuz zaman burada dijital dönüşüm nasıl yapılır? Sanayi 4.0 ne demektir? Hangi aşamada hangi mekanizmalar devreye girer? Bu soruların cevaplarını bulacağız. Fabrika sahiplerimiz, işçilerimiz, idarecilerimiz burada aldığı eğitimlerde öğrendiklerini kendi fabrikalarında uygulayabilecekler. Mersin rekabetini daha da güçlü kılmak istiyorsa, dünyada söz sahibi olmak istiyorsa yapması gereken en öncelikli iş model fabrika kurmaktır. Bunu da gerçekleştiriyoruz. İkinci önemli projemiz tasarım inovasyon merkezimizdir. Bu merkezi de model fabrikanın yanına kurarak, organize sanayi bölgemizin içinde olmasını sağladık. Tasarım inovasyon merkezimiz, kobilere yönelik eğitim faaliyetlerinin verilebileceği, destek programlarının uygulanacağı bir merkezdir. Bunu da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığımız, Mersin Valiliğimiz ve MTOSB ile birlikte yürütüyoruz. Bununla da inşallah tasarım ve inovasyon alanında çığır açabilecek, çok sayıda genci istihdam edebileceğimiz bir merkez oluşturacağız. Böylece Mersin’in rekabet gücüne güç katmış olacağız’ ifadelerini kullandı.
Mersin’de sanayi ve teknoloji alanında ciddi çalışmalara imza attıklarını belirten Mersin Valisi Ali İhsan Su, ‘Sayın Bakanımız Lütfi Elvan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın başlatmış olduğu 5 projeyi titizlikle takip ediyor. Bu 5 projeden bir tanesi olan Model Fabrikamızın temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bir diğeri ise Endüstriyel Tasarım ve Kobi Danışmanlık Merkeziydi, onun da bugün temelini atıyoruz. MTOSB’de bilim ve sanayi müzesini de kısa sürede bölgemize kazandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuç itibari ile ilimizde sanayi ve teknoloji alanında ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalardan dolayı Sn. Bakanımız Lütfi Elvan’a verdiği desteklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum’ dedi.
Model fabrikaların hem Türkiye’nin teknolojik geleceği hem de eğitim açısından önemli bir proje olduğunu belirten Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, ‘Türkiye’de 3. Olan Model Fabrikayı Mersin’e kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile birlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odamızın koordinatörlüğünde ve OSB üçgeni ile Mersin’e kazandırdığımız Model Fabrika’nın temelini atıyoruz. Türkiye Model Fabrika’yı yeni yeni tanımaya başladı. İlki Ankara’da, ikincisi Bursa’da yapılan Model Fabrika’nın üçüncüsünü Mersin’e kazandırıyoruz. Biz burada hem üreten hem de eğiten bir organize sanayi bölgesi mantığıyla eğitime çok büyük önem veriyoruz. Model Fabrikamızda da sanayicilerimizi ve çalışanlarımızı eğitme hususunda güzel bir tesise sahip olacağız. Önümüzdeki teknolojik gelecekte bu fabrikanın çok büyük faydalarını göreceğimize inanıyorum. Model fabrikamızın yanında özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Kalkınma Ajansı’nın desteği ile, sayın Lütfi Elvan Bakanımızın da hassas yaklaşımı ile cazibe merkezini de açıyoruz. Bu iki önemli tesis, inanıyorum ki sanayimize, ülkemize, geleceğimize çok ciddi faydalar getirecektir. Bu çalışmalar için Sn. Lütfi Elvan Bakanımız başta olmak üzere, Sn. Valimize, yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve bölge sanayicilerimize teşekkür ediyorum’ dedi.
MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan yaptığı konuşmada, 'Model Fabrikalar KOBİ'ler için önemli bir vizyon ve eğitim merkezi olabilirler. Model fabrikaların kurulacağı illerin Mersin, Kayseri, Gaziantep ve Konya gibi aynı hinterlant içinde olan iller olması, aslında Türkiye’nin yeni sanayi ve üretim bölgesini de göstermiş oluyor. Bu bölgelerin üretim gücüne yapılacak her yatırım, bize endüstriyel üretim anlamında yeni bir Marmara Bölgesi kazandıracaktır. Model Fabrikaların Organize Sanayi Bölgelerinin içinde yer alması ile birlikte meslek liseleri ile entegre edilmelidir' dedi.
Konuşmaların ardından model fabrikanın temel atma töreni gerçekleştirildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Başkan Seçer, MESKİ’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yaptığı Sunumda, Tamamlanan, Devam Eden ve Planlanan Yatırımlarla İlgili Detaylı Bilgiler Verdi
Anamur Belediyesi, Çocukları Teknoloji Bağımlılığına Karşı Bilinçlendiriyor
Başkan Seçer: "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Yerel Eşitlik Eylem Planımızı Açıklayacağız"
Meteoroloji Doğu Akdeniz Bölgesi İçin Fırtına Uyarısında Bulundu
Akdeniz Belediyesi, Personeline Yönelik Gerçekleştirdiği Eğitimlere Bir Yenisini Daha Ekledi
Mersin'de Şehirlerarası Otobüste 2 Bin 100 Adet Ecstasy Hap Ele Geçirildi
Dış Ticaret İstatistikleri, Ekim 2021 Sonuçları Değerlendirildi
323 Günübirlik Ev ve 44 Pansiyon Denetlendi
Mersin Emniyeti Trafik Polisleri Sosyal Hizmet Personeline Eğitim Verdi
Mersin Polisi Sahte İçkiye Geçit Vermiyor