MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, "İşletmelerimiz De; Vatandaşlarımız da Manipülasyonlara Ezdirilmemeli"

Son haftalarda ekonomik anlamda çok hızlı bir gündem yaşandığına değinen MTSO (Mersin Ticaret Sanayi Odası) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Enflasyonla mücadele için, başlatılan çalışmalara dair bilgiler verdi.

15 Ekim 2018 Pazartesi, 10:05
G: 15.10.2018 - 10:10
MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, "İşletmelerimiz De; Vatandaşlarımız da Manipülasyonlara Ezdirilmemeli"
-

MTSO Başkanı Kızıltan'ınmevcut ekonomik durum ve yeni gelişmelere dair yaptığı açıklamanın devamı ise şu şekilde;
Bir yandan yeni sorunlarla boğuşurken, bir yandan da devletin çözüm odaklı sayısız karşı hamlesini görmekten memnun oluyoruz. Bu yoğun gündemin en temel konularından birisi elbette artan enflasyon. Uzun süredir ülke gündemimizde 2000’li yıllar öncesindeki hayati ve sorun oluşturan gündemini kaybeden enflasyon, son dönemde tekrar ekonomimizde baş gündemlerden biri oldu. Geçmişte hem iş dünyası hem de tüm vatandaşlar olarak enflasyonun ezici ve zarar veren gücünü derinden yaşadığımız için bu sorunun öneminin ve acil olarak ele alınması gereken bir konu olduğunun hepimiz farkındayız. İşte bundan dolayıdır ki, sadece devletimiz değil, iş dünyamız da dayanışma içinde enflasyonla mücadele etme kararlılığını anında göstermiştir. Elbette enflasyon gibi kapsamlı ve çok parametresi olan bir sorunun çözümünü, tek bir kurumdan beklemek doğru değil. Bu, hem kamunun hem de özel sektörün dayanışmasıyla mücadele edilmesi gereken bir sorundur. Bunun bilincindeyiz. Enflasyonla mücadele aslında, bu konunun ötesinde işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdilerle yapılan bir mücadeledir. Ülkemizin her sorununda elini taşın altına koyan iş dünyası bu mücadelede de devletini yalnız bırakmayacaktır. Bu çerçevede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizle birlikte başlatacağımız bir seferberlik birçok sektör ve firmamızı indirim günleri başlatmaya motive edecektir. MTSO olarak Mersin özelinde indirim uygulayacak olan firmaları belirleyerek bunu yaygın bir kampanya haline getirecek ve piyasayı canlandıracak tedbirlere devam edeceğiz. En küçük bir katkıyı bile görmezden gelemeyiz. Ancak bu arada elini taşın altına koyan iş dünyamızın da uzun süredir beklentisi olan KDV iade sürecinin hızlanması reel sektörü rahatlatacaktır. Bu ödemelerin makul bir süreye indirilmesi birçok sektörümüz ve firmamıza kaynak olacak ve enflasyonla mücadelede bir motivasyon yaratacaktır.
Bankalar bu zor zamanda fırsatçılık yapmamalı…
Ekonomideki yoğun gündemlerden birisi de bankaların iş dünyası üzerindeki haksız ve farklı uygulamaları. Bankalar bu dönemde kemikleşmiş yanlışlıklarını devem ettirerek, ekonomiye can vermek yerine uzun vadede kendilerine de zarar verecek olan yanlış uygulamalara devam etmemeli. Zor zamanlar geçiren iş dünyasında bankalar haksız şekilde, sadece kendilerini düşünerek bazı firmaların kredilerini zamanından önce ödemeye zorlamak gibi, yeni kefaletler istemek gibi veya normalde olmayan masraflar koyarak işletmeleri zora sokmak gibi hareketlerden vazgeçmeli. İşletmeler ülkemizin zenginliğidir ve onları ezerek ülke ekonomisini bir yere taşıyamayız. Biz devletimizin bu anlamda haksız ve farklı uygulamalar yapan bankalara gereken uyarıları yapacağına eminiz. Yarın işler düzeldiğinde bankalar tekrar iş dünyasının kapısına geleceğini unutmamalı…
Fırsatçılarla mücadele edilmeli…
Ekonomideki diğer önemli gündemlerden birisi de yapay anlamda bazı ürün fiyatlarının aşırı artması ve hem pahallılığı hem de enflasyonu tetiklemesidir. Bu konuyu dolaylı anlatmaya gerek yok, bunun adı fırsatçılıktır. Biz iş dünyası temsilcileri olarak aramızdaki çürük elmaları ayıklamalıyız. Hiç kimsenin ülkenin ekonomik sorunlarını rantçı ve haksız kazanç yoluyla fırsatçılığa çevirme hakkı yoktur. Bu noktada Mersin Valiliğimizle ve tüm kamu kurumları ile iş birliği içindeyiz. Hatta Mersin Valiliği konu ile ilgili bir genelge yayınlayarak bu fırsatçıları belirleme, teşhir etme ve haklarında yasal işlem yapılarak gereken cezaya çarptırılmaları konusunda kararlılığını ortaya koymuştur. Oda olarak bu kararın arkasındayız. Biz Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş dünyasının temsilcisi olsak da, öncelikle kentimizin, halkımızın, ülkemizin kurumuyuz. Ne işini dürüst yapan işletmelerimizi ne de vatandaşımızı hiçbir güce ezdirmeyiz.
Biz Mersin iş dünyası olarak her zaman şunu söyledik; sorunlarımız var ama çözümlerimizi de var. Umutsuzluk yok. Yeter ki devletimiz reel sektörün zamanında uyarılarına ve çözüm önerilerine kulak versin. Destek kriterleri bellidir: Üretenin, istihdam edenin, ihracat yapanın, katma değer yaratın yanında olalım. Yerli malını destekleyelim. Yeni girişimcinin önünü açalım. Eğitimde, adalette, bilimde, kalitede çağı yakalayan bir ortak vizyon oluşturalım. Günün dertleri önemli ama sadece bunlara ve güne odaklanırken, geleceği ıskalamayalım.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Silifke'de Kopya Çekerken Suçüstü Yakalandı
Mersin Polisi Fuhuş Yaptıranlara Operasyon Düzenledi
Mersin'de Hırsızlık Yapan Şüpheliler Yakalanarak Tutuklandı
Şehir Tiyatrosu, İstanbul ve Mersin’de "Kozalar" Oyununun Prömiyerini Yapacak
Tuvaletlerden Sonra Saldırıların Yeni Adresi Bizden Kafe
Mersin Büyükşehir, Daldaki Zeytini de Yurttaşın Sofrasına Ulaştırıyor
Dünyanın En İyi Balı Üretiliyor, Avrupa’ya İhraç Ediliyor
Mersin Barosu’nun Kuruluşunun 97. Yıldönümü Nedeniyle Mersin Cumhuriyet Alanı’nda Tören Düzenlendi
Mersin Valisi Ali İhsan Su MTOSB Otoban Bağlantı Yolunun İnşaatını Ziyaret Ederek Yapılan Çalışmalar Hakkında Bilgi Aldı
"Elinizde Belge Varsa Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunun!