Mut, Büyükşehir İle Üretiyor, Güçleniyor Ve Kalkınıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentin her noktasında sürdürdüğü çalışmalar ve hayata geçirdiği projeler ile ilçelerin gelişmesine ve kalkınmasına olanak sunmaya devam ediyor.

09 Mart 2024 Cumartesi, 21:01
Mut, Büyükşehir İle Üretiyor, Güçleniyor Ve Kalkınıyor
-

Son olarak Mut ilçesindeki üreticilerin doğduğu yerde doyması için ‘Mut Tarımsal Destekler Töreni’yle dağıtım gerçekleştiren Büyükşehir, ‘Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı’nın da temelini atarak Mut halkının kaliteli ve modern kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha temiz bir çevreye kavuşmasının ilk adımını attı.
 
Hizmetleri gerçekleştirirken eşitlikçi ve adaletli bir yaklaşımda olduklarını belirten Seçer, “Hepimiz biriz ve beraberiz. Hepimiz bu ülkenin kalkınması için çalışacağız. Elbette her birimizin dünya görüşü var ama işin içine hizmet girdiği zaman parti ayrımı olmaz. Hizmet herkes için vardır” ifadelerini kullandı.
 
Sadece tarımsal hizmetlerde değil yaşamın her alanında yurttaşlara hizmet sunduklarını ve sunmaya da devam edeceklerini dile getiren Seçer, MESKİ tarafından ilçe genelinde geride kalan 5 yıl süresince 538 milyon TL değerinde yatırım yapıldığını söyledi.
 
Mut’a yeni bir hal kompleksi kazandıracaklarının müjdesini veren Seçer, “Mut Hali’ni Mutluların istediği bir şekilde Mut’a yakışır modern bir hal hüviyetine getireceğimin sözünü veriyorum. Hiç merak etmeyin, sizleri çaresiz bırakmayız. Sizlerin yanındayız” dedi.
 
Bulundukları makamın yurttaşa hizmet etme makamı olduğuna vurgu yapan Seçer, “İnsanlara hizmet görüyor, acısını dindiriyor, ihtiyacını karşılıyor, suyunu ve yolunu yapıyorsunuz. Emanetini taşıyorsunuz, değerini bilen için çok kutsal bir makamdır” diye konuştu.
 
Hizmetlerden memnun olan yurttaşları Hizmet İttifakı çatısı altında birleşmeye davet eden Seçer, “Ben herkesin belediye başkanıyım. Herkese hizmet ettik, hiç ayırmadık. Oy kullanırken de Mersinlilerden şunu istiyorum; size hizmet edeceğini inandığınız insanlara oy verin. Hizmeti destekleyin” diye konuştu.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentin her noktasında sürdürdüğü çalışmalar ve hayata geçirdiği projeler ile ilçelerin gelişmesine ve kalkınmasına olanak sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda her bölgede ayrı faaliyet yürüten Büyükşehir, son olarak Mut ilçesinde 2 önemli projeyi hayata geçirdi. Mut’taki üreticilerin doğduğu yerde doyması için ‘Mut Tarımsal Destekler Töreni’yle dağıtım gerçekleştiren Büyükşehir, ‘Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı’nın da temelini atarak Mut halkının kaliteli ve modern kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha temiz bir çevreye kavuşmasının ilk adımını attı.
 
Bu kapsamda Çınaraltı Karacaoğlan Parkı’nda gerçekleştirilen Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı Temel Atma ve Mut Tarımsal Destekler Töreni’ne; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser Mut, CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Talat Dinçer, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz,  CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Mut İlçe Başkanı Ali Kaya, CHP Gülnar İlçe Başkanı Mesut Bakır, Mut Ziraat Odası Başkanı Muharrem Yılmaz, Derin Yoksulluk Ağı’ndan Hacer Foggo, Meclis üyeleri ve Meclis üyesi adayları, CHP İlçe yöneticileri, sulama kooperatifleri başkanları, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile daire başkanları ve muhtarlar ile Mut halkı katılım sağladı.
 
Büyükşehir’den Mut’a modern ve kaliteli kanalizasyon hattı
Temeli atılan ve toplam 34 bin 280 metre uzunluğunda olan ‘Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı’ ile de yıllık yaklaşık 15 bin metreküp atık su, terfi hatlarıyla Mut Atık Su Arıtma Tesisi’ne transfer edilecek. 140 milyon 626 bin 15 TL sözleşme bedeline sahip ‘Mut Kanalizasyon Hattı’; Palantepe, Elbeyli, Deveci, Barabanlı, Kültür ve  Yatırtaş Mahallelerinde yaşayan 13 bin 70 vatandaşın hizmetine sunulacak. 2025 yılının Ekim ayında tamamlanması planlanan kanalizasyon hattı ile bazı bölgelerdeki ham atık suyun açığa deşarjı engellenecek, fosseptiklere yönelik yılda yaklaşık 1000 adet vidanjör çekiminden de imtina edilecek. Bu sayede de bölgede yaşayan vatandaşlar, kaliteli ve modern kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha temiz bir çevreye kavuşacak.
 
Üreticilere yerli yerinde destek
‘Mut Tarımsal Destekler Töreni’ kapsamında Mut ilçesinde bulunan 42 mahalleden 53’ü kadın olmak üzere 207 üreticiye toplam 6 bin 160 adet zeytin fidanı, 5 üreticiye 4 bin 100 adet lavanta fidesi, 26 adet makine-ekipman ile 28 sulama kooperatifine 29 bin 758 metre sulama borusu desteği sağlandı.
 
Seçer: “Tarımsal desteklere 119 milyon lira bütçe ayırdık”
Karacaoğlan’ın diyarı Mut’ta olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Başkan Seçer, “Burada yine hayırlı bir iş için bir aradayız. Çünkü üretimi seviyorum, üreten insanı seviyorum. Helalinden kazanıp çoluğunun, çocuğunun rızkını götüren insanı seviyorum. Ben ülkemin üretken insanlarını seviyorum” dedi.
 
Tarımsal Destekler Töreni kapsamında üreticilere verilecek destekleri sıralayan Seçer, “Belediye dediğin böyle olacak. Belediye herkese ve her alana bakacak. ‘Bu benim görevim, bu görevim değil’ demeyecek. Ben Tarım Bakanı değilim ama Mersin’in Belediye Başkanıyım. Yoksulu, çiftçisi, işçisi, iş insanı, ihracatçısı herkes benim konumdur. Herkes benim derdimdir, herkesin mutluluğu için çalışırım” ifadelerine yer verdi. Hizmet yaparken parti ayrımı gözetmediklerini söyleyen Seçer, “Ben insanı insan olduğu için seviyorum. Hepimiz eşit yurttaşlarız” dedi.
 
Mut’taki üreticilerin en büyük maliyetlerinin sulama borusu olduğuna dikkat çeken Seçer, 2024 yılında tarımsal desteklere 119 milyon lira bütçe ayırdıklarını ve bunun 65 milyon lirasının sulama borusu desteği olduğunu söyledi. Seçer, Sulama borusu desteğini birlikler aracılığıyla gerçekleştirdiklerini ve destekleri sunarken torpil olmadığını kaydetti.
 
“5 yıl boyunca Mersin halkı için çalıştım”
Hizmetleri gerçekleştirirken eşitlikçi ve adaletli bir yaklaşımda olduklarını belirten Seçer, “Hepimiz biriz ve beraberiz. Hepimiz bu ülkenin kalkınması için çalışacağız. Elbette bir siyasi partiyi temsil ediyoruz ve her birimizin dünya görüşü var ama işin içine hizmet girdiği zaman parti ayrımı olmaz. Hizmet herkes için vardır. Hizmet için gecemizi gündüzümüze katmamız lazım. 5 yıl boyunca Mersin halkı için çalıştık” ifadelerini kullandı.
 
“Üreticilerimizin bölgede ihtiyaçları neyse ona göre destek oluyoruz”
4 yıl boyunca üreticilere 255 kilometre sulama borusu desteğinde bulunduklarını söyleyen Seçer, Mut’ta yapılan sulama borusu desteği ile yeni rakamın 355 kilometre olduğunu belirtti. Bölgelerin ihtiyaçlarına yönelik tarımsal desteklerde bulunduklarını kaydeden Seçer, “Bunlar bilinçli destekler. Bunlar sizin paranız ve kaynaklarınız” diye konuştu. 2024 yılında Mut’ta faaliyet gösteren 28 sulama kooperatifi aracılığı ile üreticilere toplam 29 bin 758 metre sulama borusu desteği verileceğini aktaran Seçer, “Hayırlı uğurlu olsun. Sizin araziniz geniş, çok geniş coğrafya ve çok geniş alanlarınız var. Bunu hak ediyorsunuz. Üretim yapıyorsunuz, elinize, kolunuza sağlık” dedi.
 
MESKİ’den Mut’a 5 yılda 538 milyon TL’lik yatırım
Sadece tarımsal hizmetlerde değil yaşamın her alanında yurttaşlara hizmet sunduklarını ve sunmaya da devam edeceklerini dile getiren Seçer, MESKİ tarafından ilçe genelinde geride kalan 5 yıl süresince 538 milyon TL değerinde yatırım yapıldığını söyledi. Töreni yapılan altyapı temel atma yatırımının merkezde yaklaşık yüzde 30 nüfusa hitap edecek bir yatırım olduğuna dikkat çeken Seçer, “2025’in Ekim ayında tamamını bitireceğiz ve maliyeti bugünkü rakamlarla 140 milyon 626 bin TL. Bölgemizde; Palantepe, Elbeyli, Deveci, Barabanlı, Kültür, Yatırtaş mahallelerine hitap edecek bölgelerine hitap edecek ve 13 binden fazla vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Mutumuza hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.
 
“Mut’a 20 bin ton sıcak asfalt dökeceğiz”
Mut’ta yol konusunda güzel çalışmalar yaptıklarını kaydeden Seçer, 2024 yılı içerisinde 20 bin ton sıcak asfalt çalışması yapacaklarını kaydetti. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle yaptıkları yolların ve alt yapı çalışmalarının sık sık bozulduğunu kaydeden Seçer, “Onlar bozuyor, MESKİ yapıyor, onlar kırıyor, MESKİ yapıyor. Böyle bir çalışma olmaz” dedi. Bozulan yolların çalışmalarının da yama robotuyla halledildiğini belirten Seçer, Büyükşehir’e ait tüm cadde ve yolların proje dahilinde olduğunu ve en kısa sürede yapılacağını kaydetti.
 
Tarımsal GES projelerinin startı verildi
Tarımsal desteklerin hız kesmeden ve artırılarak devam edeceğini vurgulayan Seçer, “Bizde dur durak yok, çalışacağız. Biz 1 Nisan’dan sonra da buradayız, bir yere gittiğimiz yok. Yine destekler devam edecek. Tarımsal Güneş Enerji Santrali (GES) destekleri vereceğiz. Üreticilerin faturalarının altındaki rakamlar düşecek” diye konuştu.
 
Yerinde kalkınma için örnek proje: “Köyümüz Atölye”
Gelecek dönemde hayata geçirecekleri ‘Köyümüz Atölye’ projesini de anlatan Seçer, proje ile birlikte her bölgenin kendine has ürününün üretimi, paketlenmesi, pazarlanması, coğrafi işaretinin alınması için çalışmalar yürüteceklerini aktardı. Köyümüz Atölye sayesinde yerinde kalkınma olacağını belirten Seçer, “İşte tarımsal destek budur. Köyümüz Atölye projesini gerçekleştireceğiz” dedi. Mut Deresi kıyısındaki Mut Rekreasyon Alan projesinin de hazır olduğunu söyleyen Seçer, “Mut halkına sözümüzdür, hayata geçireceğiz” diye konuştu. Mut’a yeni bir hal kompleksi kazandıracaklarının müjdesini veren Seçer, “Mut Hali’ni Mutluların istediği bir şekilde Mut’a yakışır modern bir hal hüviyetine getireceğimin sözünü veriyorum. Hiç merak etmeyin, sizleri çaresiz bırakmayız. Sizlerin yanındayız” dedi.
 
“Mersin halkı bizi seviyor ve bağrına basıyor”
Bulundukları makamın yurttaşa hizmet etme makamı olduğuna vurgu yapan Seçer, “İnsanlara hizmet veriyor, acısını dindiriyor, ihtiyacını karşılıyor, suyunu ve yolunu yapıyorsunuz. Emanetini taşıyorsunuz, değerini bilen için çok kutsal bir makamdır” diye konuştu. Üretimin içinden gelen bir başkan olduğunu söyleyen Seçer, bu sebeple üretimin değerini bildiğini ve üreticinin her zaman yanında olduğunu söyleyerek, “Alın terini, yağmurda, karda, fırtınada çiftçinin emeğini bilirim. Bunları bildiğimiz için sizlerin duygularını hissediyoruz. Öyle çiftçi diyeceksin, çiftçinin alın terini bilmeyeceksin. İşçi diyeceksin, işçinin alın terini bilmeyeceksin. Biz bunları biliyoruz. Onun için Mersin halkı bizi seviyor ve bağrına basıyor” ifadelerine yer verdi.
 
“Ben herkesin belediye başkanıyım”
Hizmetlerden memnun olan yurttaşları Hizmet İttifakı çatısı altında birleşmeye davet eden Seçer, “Hangi partiye oy vermiş olursa olsun yeter ki bizden memnun olsun. İkinci bir talebim daha Mut için Mut Belediye Başkanımıza Gülsüm Kevser Mut’a oy istiyoruz. Hem ilçede hem büyükşehirde beraber uyumlu bir çalışma için Gülsüm hanıma desteğinizi istiyoruz. 5 yıl nasıl gecemizi gündüzümüze kattık, sizler için çalıştık, didindiysek, aynı duygu ve düşüncelerle bunu hayata geçireceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi. Seçimlere siyaseten bir parti çatısı altında girdiğini ancak hizmetlerinde parti gözetmediğini vurgulayan Seçer, “Ben herkesin belediye başkanıyım. Herkese hizmet ettik, hiç ayırmadık. Oy kullanırken de Mersinlilerden şunu istiyorum; size hizmet edeceğini inandığınız insanlara oy verin. Hizmeti destekleyin” diye konuştu.
 
Kış: “2019 yılından bu yana Vahap Başkanımız sayısız hizmeti hayata geçirdi”
CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, 2019 yılından bu yana Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kentte çok önemli hizmetler gerçekleştirdiğini ifade etti. “Vahap Başkanımız 2019 yılında adaylığı süresinde neleri yapacağım dediyse hepsini hayata geçirmiş durumda. Bu projede Vahap Başkanımızın sayısız hizmetlerinden biri. 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Büyükşehir Belediyesi’nde Vahap Başkanımıza, Mut’ta ise, CHP’nin adayı Gülsüm Kevser Mut’a oylarınızı vererek sosyal belediyecilik anlayışıyla tanışmanızı ve sizlerden desteklerinizi istiyorum” diye konuştu.
 
Dinçer: “Mut’un her alanına gittiğimizde Başkanımızın izi var”
CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, her bölgede Büyükşehir’in bir dokunuşu ve hizmeti olduğunu görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Mut’un her alanına gittiğimizde Başkanımızın izi var. Köylerin imkanı bu işe yetmiyor, destek lazım. Başkanımız da bunu yürekten yapıyor. Teşekkür ediyorum başkanımıza ve desteklerin devamını bekliyorum. Bize düşen de köylülerimizi düşünen sayın başkanımızın arkasında durmaktır” dedi.
 
Mut: “Bir oy Vahap Seçer Başkanıma, bir oy Gülsüm Kevser’e”
Mut halkının suyun önemini çok iyi bildiğini kaydeden CHP Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser Mut, Başkan Seçer’in de bunu çok önceden gördüğünü ve sulama borusu desteklerini daha artırdığını kaydetti. Ülkenin yükünü çeken kesimin üreticiler olduğunu kaydeden Mut, “Asli görevi olmadığı halde bu sorunları gören Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Ben de seçileceğim ve onun yolundan yürüyeceğim. Unutmayın ki biz üretmezsek Ankara, İstanbul, büyük şehirler aç kalır. Bu kültürü yürütebilmek için üreticilerimizin daha refah bir Mut’ta yaşaması için bir oy Vahap Seçer Başkanıma, bir oy Gülsüm Kevser’e istiyorum. Tabi ki bir oy da meclis üyelerime istiyorum” dedi.
 
Üretici desteklerden memnun
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye desteğinin hiç kesilmediğini kaydeden Mut Ziraat Odası Başkanı Muharrem Yılmaz, toprak analizi makinesinden, otobüs desteğine, sulama borusu desteğinden toprak eleme makinesi desteğine kadar birçok yardımdan faydalandıklarını kaydetti. Yılmaz, destekleri için Başkan Seçer’e ve ekibine teşekkür etti.
 
Çiftçilerin girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı oldukça zor zamanlardan geçtiğini söyleyen Çınarlı Mahallesi Muhtarı Yaşar Özel “Tabi ki sulama ciddi bir sorun bu ilçede. Vahap Başkanım geldikten sonra gerçekten Mut’a büyük değerler verdi, ciddi miktarda borular verdi. Maliyetler çok ağır. Girdi fiyatları yüksek. Gübre, ilaç, enerji pahalı. Bu çiftçi ne yapsın. Vahap Başkanım geldikten sonra altyapı çalışmalarında ilçemizde büyük çalışmalar oldu. Yapılmamış hizmetleri 5 yılda yaptı. Altyapı hizmetlerinin yanında kanalizasyonları yapıldı, arıtma tesisleri yapıldı. Bugün yıllardır kanayan Palantepe-Elbeyli bölgesindeki atık suların toparlanması için bir inşaat başlatılıyor. Başkanıma teşekkür yetmez” dedi.
 
Zeytin Fidanı Desteği  Projesi'nden faydalanan üretici Olcay Erdoğdu, Lavanta Fidesi Desteği Projesi'nden faydalanan üretici Gülsüm Kaplan, Erik Boylama Makinesi Desteği Projesi'nden faydalanan Çınarlı Sulama  Kooperatifi Başkanı Salim Hatıra, Sulama Borusu Desteği Projesi'nden faydalanan Mut Kelceköy Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Tepe desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti. Sulama alanında yapılan katkının çok önemli olduğunu kaydeden üreticiler, kuraklığa karşı alınan önlemlerden dolayı mutlu olduklarını vurguladılar.
 
Başkan Seçer ve protokol üyeleri tarafından tören sonunda MESKİ’nin temel atma töreni gerçekleştirildi ve Seçer, ‘Hayırlı olsun’ dedi. Daha sonrasında da Seçer ve protokol üyeleri tarafından temsili olarak üreticilere dağıtımlar gerçekleştirdi. Tören sonunda MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz tarafından da, ‘Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı’ hakkında Başkan Seçer’e bilgilendirme yapıldı.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Cimcime Teyze 74 Yaşında Vefat Etti
Başkan Vahap Seçer, CHP Mersin Kadın Kolları İl Kongresi’ne Katıldı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu