Resmi İlan Portalını Kuran BİK, İcra İflas ve Konkordato İlanlarını Uhdesine Aldı

Basın İlan Kurumu (BİK) yaygın ve yerel basınının önemli gelir kalemi icra iflas ve konkardato ilanlarını kurduğu Resmi İlan Portalında yayınlamak suretiyle, kendi uhdesine aldı. Bu hareket basın camiası ve emekçilerince "TÜRK BASININA BİK TOKADI!.." olarak değerlendirildi.

03 Mart 2018 Cumartesi, 12:54
G: 03.03.2018 - 13:04
Resmi İlan Portalını Kuran BİK, İcra İflas ve Konkordato İlanlarını Uhdesine Aldı
-

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti birkaç gün önce yasalaşan Basının Gelir Kalemlerine neşter vuran bahse konu kanun tasarısına tepki gösterdi.
Hergeçen gün maliyetlerin artığı, gittikçe yükün ağırlaştığı basılı yayın organlarının öncekinden daha fazla maddi gelire ihtiyacı olduğu şu dönemde BİK tarafından uhdesine alınan gelir kalemine tepki, Türkiye Gazeteciler Federasyonundan geldi.
Konuya ilişkin bir bülten yayınlanan ve Genel Başkan Karaca'nın ifadeleriyle sorun dile getirildi.
"TÜRK BASININA BİK TOKADI!.."
Basın İlan Kurumu, yaygın ve yerel basının önemli bir gelir kalemi olan icra iflas ve konkordato ilanlarına el koyarak, kurduğu Resmi İlan Portalı sitesinde yayınlama hakkını kendi uhdesine aldı. TBMM Genel Kurulu’nda oldu bittiye getirilerek üç gün önce yasalaşan kanun tasarısıyla yaygın ve yerel basının adeta bütün hayat damarları kesiliyor. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, ilgili kararın tam anlamıyla bir FETÖ taktiği olduğunu ve Türk Basını ile Hükümet ve Devlet Yöneticilerinin karşı karşıya getirilmek istendiğine işaret etti. Karaca, “Bu büyük oyuna çanak tutan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü ve BİK Yönetim Kurulu derhal istifa etmelidir” dedi. BİK’in, Maliye Bakanlığı’ndan talebi üzerine hazırlanan yeni İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulundaki torba kanunun içinde dahil edilmek suretiyle, bir anlamda yangından mal kaçırırcasına, kabul edilerek yasalaştı. Söz konusu kanun kapsamında iflas talebinde bulunabilecek alacaklılar, mahkemeye dilekçe yazarak, borçlular hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını talep edebilecekler. Mahkemelerin bu talep uzerine vereceği geçiçi mühlet kararı, “Ticaret Sicili Gazetesi” ve Basın İlan Kurumu (BİK) “Resmi İlan Portalı”nda ilan edilecek.
KARACA İSTİFAYA ÇAĞIRDI
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu kanunla, yerel ve yaygın gazetelerde yayınlanan resmi ilanlar, ilk defa gazeteler by-pass edilerek BİK’in resmi portalında yayınlanmak suretiyle resmiyet kazanacak. Resmi İlan Portalı, aslında BİK’in hiç bir yasal dayanağı olmayan dijital dönüşüm adı altında yaptığı kampanyanın bir uygulama çalışmasıdır. Hatırlanacağı gibi BİK’in daha önce yaptığı ve gerçekte bir FETÖ Projesi olarak bilinen, gazete birleştirme kampanyaları, çok önemli mağduriyetlere yol açmış ve basın sektöründe istihdam sorunu başta olmak üzere çok sıkıntılı sonuçlara yol açmıştı. İşte bu da tipik bir FETÖ taktiğidir ve hedefi de, Türk Basını ile Hükümet ve Devlet Yetkililerini karşı karşıya getirip, basın sektöründe infial yaratmaktır. Dahası, bu çok açık bir provokasyondur. Bu kararla birlikte aslında kademeli olarak bütün resmi ilanlar, BİK’in Resmi İlan Portalı’nda yayınlanacaktır. Bu karar yol olmuştur ve özellikle de yerel basını bitirecek bir karardır.  Çok yakında, ‘yazılı basın zaten bitti’ yaygarası ile resmi ilanların tamamıyla digital platforma taşınması sağlanacaktır. Son derece yanlış olan bu kararın durdurulması için başta Sayın Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Binali Yıldırım’a, BİK’ten Sorumlu Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’na ve Hükümetin tüm yetkililerine açık çağrıda bulunuyor, aynı zamanda BİK’ in tüm faaliyetlerinin denetlenmesini talep ediyoruz. BİK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu’nun tüm üyeleri, basiretsiz tutumlarıyla, zaten zor günler yaşayan Türk Basını açısından böylesine hazin bir sonuca sebep oldukları için derhal istifa etmelidirler” ifadelerinde bulundu.
TEMSİLCİLERE VERYANSIN
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, BİK Genel Kurulu’nda görev yapan Anadolu Temsilcileri Mustafa Aslan, Nuri Kolaylı ve Şevket Erzen’in de, yerel basını bitiren bu kararda bire bir payları olduğuna dikkat çeken Karaca, “İki yılda bir, alayu vala ile seçildiklerini açıklayan, aslında şaibeli seçimler sonunda haketmedikleri görevlere geldiklerinin de farkında olan bu sözde Anadolu Temsilcileri de derhal istifa etmelidirler. Kendilerini her fırsatta yerel basının tek sözcüsü olarak ilan eden bu arkadaşlar, gözleri önünde cereyan eden facia karşısında üç maymunu oynamışlar, Anadolu Basınına yapılan bu darbeye utanmadan sıkılmadan sessiz kalmışlardır. İlgili kanunun çıkmasını engellemek için kıllarını dahi kıpırdatmayan, umursamaz tavırlarıyla tarihe ibretlik şahsiyetler olarak geçen Anadolu Basınının sözde temsilcileri, yaygın basın ve yerel basının idam fermanını imzalayanların en yakın destekçisi ve savunucusu olmuşlardır. Kaldı ki bu kişiler, Bakanlar Kurulu’nda bekleyen ve halen daha imzalanmayan yüzde 20’lik zam kararının yürürlüğe girmesi için de dişe tırnağa dokunur bir çaba göstermemişlerdir. Her birine bir kez daha yazıklar olsun” şeklinde konuştu. 

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu , İhtiyacınız olduğunda istanbul evden eve nakliyat ile işinizi hızlıca görün.
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Mersin Yaylaları ve Deniz Kıyısı Tatil Yerlerinden Kent Merkezlerine Dönüş Hareketliliği Artınca Trafik Kilitlendi
Mersin Tarsus Yenice’de Ev Yangını
Mersin Tarsus Doğa Parkı’nın Sakinlerine Buzlu Meyve Karışımı ve Yağmurlama İle Serinletme
Mersin Büyükşehir Ekipleri Bayramda da Sinekle Mücadeleye Devam Etti! Tarsus'ta İlaçlama Çalışmaları Aralıksız Sürüyor
Mersin'de 13 Çiftçi, 65 Dekarlık Alanda Yöreye Özgü Sarı Buğday Üretiyor! Özgün Sarı Buğday Tohumu Gelecek Nesillere Aktarılacak
Medikal Estetik Hekimi Dr. Sevgi Ekiyor Konu Hakkında Bilgiler Verdi! Ozon Terapi İle Cildinizi Arındırın
Mersin Akdeniz’de Polis 19 Hırsızlık Olayını Aydınlattı, Saksıya Ekilmiş Hint Keneviri Ele Geçirdi
Büyükşehir Ekipleri, Bayramı Sokaktaki Can Dostların Yanında Kutladı! Büyükşehir, 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağında 8 Bin Kilogram Mamayı Kedi ve Köpeklere Ulaştırdı
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (26 Mayıs 2020 Salı)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Mersin Tarsus’ta Yaşayan 5 Kişi Koronavirüs Teşhisiyle Tedavi Altına Alındı