Seyahat Kısıtlaması Kapsamına Giriyor Muyum, Belge Nereden Alınacak? Şehirlerarası Otobüs ve Uçak İle Seyahat İçin Ne Yapılması Gerekiyor! Mersin Valiliği Kararları Duyurdu

Seyehat Kısıtlamasının ardından binlerce sorunun geldiği konu hakkında, İl Umumi Kuruludan kararlar çıktı. Mersin Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun yaptığı toplantıda alınan kararlar açıklandı.

29 Mart 2020 Pazar, 01:22
G: 30.09.2021 - 08:42
Seyahat Kısıtlaması Kapsamına Giriyor Muyum, Belge Nereden Alınacak? Şehirlerarası Otobüs ve Uçak İle Seyahat İçin Ne Yapılması Gerekiyor! Mersin Valiliği Kararları Duyurdu
-

Buna göre şehirlerarası otobüs ve uçak ile seyahat etmek isteyen vatandaşlar Seyahat İzin Kuruluna başvuracak. Ancak bunun için de bir şart getirildi.
“Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar, Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlarıın “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alarak hava yolu ile seyahat edebilmelerine karar verildi.

Seyahat İzin Belgesi, bulunduğunuz İl / İlçelerdeki otogarlarda oluşturulan kurul tarafından veriliyor. Eğer bu konuda bir bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorsanız. Valilik veya Kaymakamlığa ulaşabilirsiniz.
Ayrıca kurul tarafından alınan karara göre Koronavirüs ile mücadele kapsamında tedbir olarak, market ve pazaryerlerine çocuklar alınmayacak.
İŞTE KURUL KARARLARI
MERSİN İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU 16 NOLU KARAR
1- İlimiz ile diğer iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00'den itibaren ancak valiliğimizin izni ile yapılabilecektir.
2- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu ilimizde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni gerçekleştirilebilecektir.
3- İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi" belgesi düzenlenecektir.
4- Seyahat İzin Kurulu Mersin Vali Yardımcısı Süleyman DENİZ başkanlığında; emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.
5- Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecektir.
6- Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.
7- Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.
8- Valiliğimizce, ilimize gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.
9- Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.
10- Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.
11- İlk kalkış noktası ilçe otogarı olan otobüsler, Valiliğimizce seyahat etmesine izin verilen yolcuları kalkış noktasındaki otogardan alabilecektir. İlçe otogarlarında yolcu indirilebilecek ve indirilen tüm yolcular sağlık kontrolünden geçirilecektir. Bu konudaki tedbirleri ilgili ilçe kaymakamlıkları alacaktır.
12- Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanmıştır.
13- İzinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliğimizce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacaktır.
14- Otobüslerin güzergahlarında ilimiz genelinde mola verdikleri yerler, belediyelerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacaktır.
MERSİN İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU 17 NOLU KARAR
1- Zorunlu haller dışında sokağa çıkılmaması ve İl Hıfzıssıhha Kurulunca daha önce vatandaşların sosyal izolasyonuna katkı ve bazı alanlardaki yoğunluğu azaltmaya yönelik alınan kararların uygulamalarında etkinliğinin sağlanabilmesi için yetkili ve sorumlu birimlerce denetim ve kontrol görevi eksiksiz olarak yerine getirilecektir.
2- Şehirlerarası seyahatler başta olmak üzere; ulaşım konusunda getirilen sınırlamaları etkisiz hale getirecek, taksi ve benzeri araçların şehirlerarası toplu taşıma aracına dönüşümüne neden olacak girişim ya da internet tabanlı uygulamalar (yol arkadaşlığı vb) vasıtasıyla yolcu alınıp taşınmasına izin verilmeyecektir.
3- Koronavirüs ile mücadele kapsamında tedbir olarak, market ve pazaryerlerine çocuklar alınmayacaktır.
MERSİN İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU 18 NOLU KARAR
1- Havayolu ile düzenlenecek uçuşlarda da yolcular, 29.03.2020 tarihi ve saat 06:00 saatinden itibaren Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahat edemeyecektir. Bu nedenle Türk Hava Yolları başta olmak üzere tüm hava yolu firmaları seyahat izin belgesi olmayan vatandaşlara bilet satışı yapılmaması ve uçak ile seyahat etmelerine kesinlikle izin verilmemesine,
2- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esas olup, ancak 28.03.2020 tarih ve 2020/16 sayılı kararımızda belirtilen; a) “Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, b) Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar, c) Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlarımız’ın “Seyahat İzin Kurullarından” seyahat izin belgesi alarak hava yolu ile seyahat edebilmelerine.
3-Hava yolu ulaşımı ile sınırlı olmak üzere temel insani ihtiyaçların üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenlerin, seyahat izin kurullarına başvurmaları ve bu talebin ilgili kurulca uygun görülmesi halinde şehirlerarası seyahat edebilmelerine.
4-Hizmetinin/görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlamaya tabi tutulmamasına
5- Seyahat İzin Belgesi’nin Otobüs ve hava yolu seyahatleri için düzenlenmesine,
6-Seyahat izin belgesi taleplerinin, Seyahat İzin Kurullarınca gecikmeksizin değerlendirilerek yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde karara bağlanmasına,
7- Karara bağlanan seyahat izin belgesi taleplerinin; bireysel başvurularda elden verilmesine, telefon ve elektronik başvuruların sonuçlarının vatandaşlara mail, mesaj veya telefonla bildirilebilmesine,
8- Seyahat İzin Kurullarınca, hava yolu ile seyahatine izin verilen vatandaşların listesinin uçuşun gerçekleştirildiği il valiliğine gönderilmesine
9- Düzenlenen seyahat izin belgelerinin, Türk Hava Yolları ile elektronik ortamda paylaşılmasına
10- E-Başvuru sistemi faaliyete geçene kadar gelecek olan seyahat izin belgesi taleplerinin Başvuru Masalarından karşılanması için Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımızca gerekli tedbirlerin (seyahat izin kurullarının sayısının, personelinin arttırılması vb.) gecikmeksizin alınmasına karar verildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Tarsus'ta Acı Olay! Hastanenin 3. Katından Atladı
Başkan Seçer, Pazarcı Esnafına Seslendi: "Toplumda Huzuru, Barışı, Kardeşliği Tesis Edecek Olan Önce Sizlersiniz"
Büyükşehir, Türk Halk ve Sanat Müziği Topluluklarına Korist Alımı Yapacak
Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı, İsrail İle Karşılaşması Öncesinde Antrenmanlarını Büyükşehir Belediyesi Macit Özcan Spor Kompleksi’nde Yaptı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 13-19 Kasım Arasında, İl Bazında 100.000 Kişi İçinde Görülen Bir Haftalık Toplam Yeni Covid-19 Vaka Sayısı Haritasını Paylaştı
Mersin'de Okullar Tatil Mi? Yarın (30 Kasım Salı Günü) İçin Duyuru Yapıldı Mı?
Başkan Seçer, MESKİ’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yaptığı Sunumda, Tamamlanan, Devam Eden ve Planlanan Yatırımlarla İlgili Detaylı Bilgiler Verdi
Anamur Belediyesi, Çocukları Teknoloji Bağımlılığına Karşı Bilinçlendiriyor
Başkan Seçer: "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Yerel Eşitlik Eylem Planımızı Açıklayacağız"
Meteoroloji Doğu Akdeniz Bölgesi İçin Fırtına Uyarısında Bulundu