Tarım ve Orman Bakanlığı Ülkemizdeki Taşkın Riski Bulunan Yerleşim Yeri ve Tarım Arazilerinde Zararları Önlemek İçin Çalışmalarını Sürdürüyor

Bu kapsamda, 2021'de ön inceleme ve planlama çalışmaları başlatılan projede, sel kapanları proje ve inşaat çalışmaları devam ediyor.

04 Kasım 2022 Cuma, 17:44
G: 07.11.2022 - 10:48
Tarım ve Orman Bakanlığı Ülkemizdeki Taşkın Riski Bulunan Yerleşim Yeri ve Tarım Arazilerinde Zararları Önlemek İçin Çalışmalarını Sürdürüyor
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Yüzer odunsu malzemelerin akarsuların üst kotlarında tutulması amacıyla 2022'de sel tırmığı yapımına yönelik çalışmalara başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürdürülen Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Merkezi (TATUM), Aralık 2017'den bu yana faaliyette bulunuyor. Bu kapsamda TATUS'a da 2021'de başlandı ve 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.
Çalışmayla Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Antalya ve Doğu Akdeniz havzalarından seçilen
15 pilot alt havzada oluşturulacak hidrolojik ve hidrolik modeller kullanılarak muhtemel taşkının zamanı, konumu, etkileri ve alınması gerekli tedbirleri içeren bilgilerin 72 saat öncesine kadar temin edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca 6 havzada Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sistemi'nin Yaygınlaştırılması Projesi'nin de 2023'te başlaması planlanıyor.

Havza Ölçeğinde Taşkın Yönetim Planları Hazırlanıyor
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülkedeki taşkın riskinin azaltılması ve yönetilmesi amacıyla havza ölçeğinde taşkın yönetim planları hazırlanıyor. Taşkın yönetim planlarıyla havza bazında taşkın tehlike haritaları ve risk haritaları hazırlanarak taşkın öncesi, esnası ve sonrasında yapılacak müdahale ve iyileştirme gibi çalışmaların planlanması ve yönlendirilmesi sağlanıyor.
Böylece ülkede yapılan her türlü yatırımın daha sağlıklı ve verimli olması, ekonomik kaybın asgariye indirilmesi, vatandaşın güven duygusunun artırılması, vatandaşlar ile yerel yönetimlerin taşkın hususunda farkındalığının artması sonucu can kaybının asgariye indirilmesi hedefleniyor.
Bu kapsamda, yılsonu itibarıyla 23 havzada (Yeşilırmak, Antalya, Sakarya, Susurluk, Ceyhan, Aras, Kızılırmak, Kuzey Ege, Küçük Menderes, Gediz, Büyük Menderes, Akarçay, Batı Akdeniz, Burdur, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Fırat-Dicle, Doğu Karadeniz, Çoruh, Asi, Seyhan, Van Gölü ve Konya havzaları) taşkın yönetim planı tamamlandı, 2 havzada (Marmara ve Meriç-Ergene) çalışmalara devam ediliyor.
Öte yandan, 5 havzada (Ceyhan, Susurluk, Sakarya, Yeşilırmak ve Antalya) Taşkın Yönetim Planlarının Güncellenmesi Projesi başlatıldı. Projelerde çalışmalar sürüyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Silifke'de Yangın, Bölgeye Ekipler Sevk Edildi
Meteoroloji Uyardı, Yeni Yağışlı Havanın Etkisine Giriliyor
Mersin'de Düşük Ayar Altını Değerinden Fazlaya Satan Şüpheli Hakkında İşlem Başlatıldı
Kooperatifler, Proje Döngüsü Eğitimi İle Bilgilendirildi
Yanan Evde Para Buldu, Sahibine Teslim Etti
Kariyer Merkezi’nden Mersin’deki İşsiz Depremzedelere Rehberlik ve Yönlendirme Hizmeti
Mersin'de Motor Hırsızlığı Yapan Kadınlar Saniye Saniye Görüntülendi
Misli.Com Türkiye Erkekler Basketbol Ligi’nde Mücadele Eden Msk Mersin Büyükşehir Belediyesi , Deplasmanda Depomaxx Haremspor İle Karşılaştı.
Mersin Erdemli'de Sağanak Yağışla Birlikte Dolu Etkili Oldu
Yer Değişikliği Talebinde Bulunanlardan 102'si İdari Personel, 3 Bin 995'i de Öğretmen Olmak Üzere 4 Bin 97 Personelin Nakil İşlemi Gerçekleştirildi