Turizm Bölgelerine Yatırım İçin Mersin’den İlk Adım

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'ın geçtiğimiz aylarda Mersin'de turizme yönelik yaptığı incelemelerin ardından ikinci görüşme Ankara'da gerçekleşti.

26 Aralık 2019 Perşembe, 11:17
Turizm Bölgelerine Yatırım İçin Mersin’den İlk Adım
-

Mersin'deki incelemeler sırasında turizm tesislerinin MTSO önderliğinde kurulacak yatırımcı şirkete farklı bir konseptte turizm tesisi yapılması adına tahsis edilmesi talebi karşılık buldu. Mersin'deki temasların ikinci adımı olarak Bakan Elvan'ın daveti üzerine Ankara'ya giden Mersin Heyeti, burada Elvan ve Alpaslan'dan turizm bölgelerinin tahsis edilebilir hale gelip gelmediği konusunda ve tahsis süreci hakkında bilgi aldı.

Özellikle Mersinli iş insanlarının güç birliği yaparak bu bölgelerden bir tanesinde örnek proje gerçekleştirmeyi arzu ettiğinin vurgulandığı görüşmede, Lütfi Elvan’a ve Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’a bu konudaki desteklerinin devamına yönelik talepler iletildi.

Elvan: "Mersin'deki yatırımların takipçisiyim"

Toplantıda Mersin'deki incelemeler sonrasında yürütülen çalışmalar hakkında kısa bilgi veren Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, "Kültür ve Turizm Bakanlığımız Mersin için bir çalışma başlattı. Öncelikle turizm bölgelerinin tahsis edilebilir hale getirilmesi, Mersin’deki kazıların 12 ay boyunca sürdürülmesi ve tanıtıma ciddi bir destek verilmesi konularında yol katedildi" dedi. Özellikle yatırım konusuna çok önem verdiklerini kaydeden Elvan, Mersin'de turizmin gelişmesi adına yürütülen yatırımların da takipçisi olduklarını anlattı. Öncelikle ulaşım talebini karşılamak amacıyla başlanan havaalanının altyapı yatırımının tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Elvan, yakın bir zamanda üstyapı ihalesine çıkılacağını, Çeşmeli-Taşucu Otoyolu proje ihalesi için ödenek ayrıldığını, Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde ise son tünellerin de ihalesinin yapıldığını çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Alpaslan, Mersinli yatırımcıları yatırıma davet etti

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise toplantıda, Mersin’in birçok turizm çeşidine ev sahipliği yapabilecek potansiyeli olduğunu, iç turizme hizmet veren illerin başında geldiğini, 8 tane turizm bölgesine sahip olduğunu kaydederek, Mersin’in hak ettiği turizm yatırımları alması için çaba gösterdiklerini söyledi. Turizm bölgelerinden ikisinin yatırımcıya tahsis edilebilir hale gelmesi adına yürüttükleri çalışmalarda sona geldiklerini anlatan Alpaslan, Mersinli yatırımcıları bu alanlara yatırım yapmaya davet ettiklerini, kendilerine her türlü kolaylığı sağlayacaklarını söyledi. Bakanlık olarak bölgelerin tanıtımına çok önem verdiklerini anlatan Alpaslan, bunun için hem Bakanlık bütçesinden hem de kurulan Ajans kanalıyla kaynak yaratacaklarını belirtti.

MTSO Çalışma Grubu oluşturulacak

Toplantıda; katılımcılar tarafından Mersin'deki yatırımcıların birleşerek bir şirket kurması, kurulacak şirketin yapısının belirlenmesi, kamu kurumlarının şirkette yer alıp almayacağının değerlendirilmesi için MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol başkanlığında 5 kişilik bir Çalışma Grubu oluşturulması kararlaştırıldı.

Şirketin turizm bölgelerinden birinde tahsis ihalesine girerek Akdeniz ve Mersin mimarisini yansıtacak, doğayla dost, taş ve ahşap malzemeden, yüksek olmayan yapılardan oluşan butik oteller yapmayı hedeflemesi, yapacağı yatırımlarla da Mersin’e örnek olması düşünülüyor.

Ayrıca Mersin Valiliği koordinasyonunda Mersin Turizm Kent Konseyi kurulması için çalışma başlatılması, Konsey tarafından somut eylem planlarının oluşturulması amacıyla çalıştay düzenlenmesi ve çalışmalar yürütülmesi, kent tanıtımının tek elden, kaynakları birleştirerek profesyonelce yapılması, Yeşilovacık’ta yer alan limanın daha doğudaki bir koya alınarak, mevcut limanın yat limanına dönüştürülmesi, bölgeye ulaşım alternatiflerinin değerlendirilmesi için su uçağı işleten firmaların araştırılması ve bu firmalarla görüşmeler yapılması da mutabakat sağlanan diğer konu başlıkları oldu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti










Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Okul Çevrelerinde ve Servislerde Sıkı Denetim
Mobil Trafik Eğitim Tırı İle Öğrencilere Yönelik Uygulamalı Olarak Trafik Eğitimleri Düzenlendi
Mersin Büyükşehir, Kültür ve Sanat Kadrosunu Genişletiyor
Çevre Koruma Ekipleri Kenti Haşerelere ve Virüslere Karşı Koruyor
Mersin Büyükşehir’den Altaylılar Mahallesi Ötüken Vadi Parkı’na Okuma Salonu
Mersinli Genç Futbolcu Emre Demir Kayserispor’dan Barcelona’ya Transfer Oldu! Peki Emre Demir Kimdir? Boyu ve Kilosu Kaç? Oynadığı Mevki Neresi? İşte Merak Edilen Soruların Yanıtları…
Mersin Tarsus'ta Tefecilik Operasyonu
Tarsus Elektrik Kesintisi 25 Eylül Cumartesi
Akdeniz Elektrik Kesintisi 25 Eylül Cumartesi
Mut Elektrik Kesintisi 25 Eylül Cumartesi