Türkiye'nin İkinci Şehit Öğretmeni Erdoğan Kükrekol

Menemende şehit edilen Kubilay öğretmenden sonra Türkiye tarihine ikinci şehit öğretmen olarak geçen ve Mersin'de şehit edilen Erdoğan Kükrekol. Peki Erdoğan Kükrekol kimdi ve bu olay nasıl meydana geldi. İşte detaylar!

09 Ekim 2018 Salı, 09:43
Türkiye'nin İkinci Şehit Öğretmeni Erdoğan Kükrekol
-

8 Ekim 1965 günü Tarsus için kara bir gün. Çok sevilen ve sayılan, Tarsuslulara müziği sevdiren çok değerli Müzik Öğretmeni Erdoğan Kükrekol, bir öğrencisi tarafından tabanca ile vurulmuş ve 10 Ekim 1965 günü hayatını kaybetmiştir.
Şehit Öğretmen Erdoğan Kükrekol Türkiye tarihine ikinci şehit edilen öğretmen olarak geçmiştir. Ölümünün yıl dönümünde Erdoğan Kükrekol'u rahmetle anıyoruz.
ERDOĞAN KÜKREKOL KİMDİR? KİM TARAFINDAN VE NİÇİN ŞEHİT EDİLDİ?
İşte kızıFunda Kükrekol Aydeniz'in dilinden Şehit Öğretmen Erdoğan Kükrekol'un hikayesi

Şehit Müzik Öğretmeni Erdoğan KÜKREKOL, 18 Ağustos 1934 yılında Erzurum Oltu’da öğretmen bir babanın, ev hanımı bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Kars Susuz ilkokulu’nda, Orta öğrenimini Erzurum Öğretmen Okulu’nda (1953) tamamladı. Altınova Devlet üretme Çiftliği (Konya) İlkokulu’nda bir yıl öğretmenlik ve başöğretmenlik yaptıktan sonra(1953/54), Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümüne girdi (1954). Eduard Zuckmayer’in de öğrencisi oldu.
Müzik öğretmeni olarak mezun olduktan sonra (1957) Kars Lisesi Müzik Öğretmenliğine atanmıştır. Çok kısa bir süre Hakkâri Lisesi’nde çalıştıktan sonra, Askerlik görevini yapmak üzere Yedek Subay Okulu’na gitmiş(1958) ve Polatlı Topçu Okulu’ndan 48/14 dönem olarak mezun olmuştur. Bu esnada, Erzincan Askeri Lisesi’nde de görev yapmıştır.
Vatani görevini müteakiben, 06 Ağustos 1959 yılında Edebiyat öğretmeni (Erzurum/Oltu’lu) Keriman Önder ile evlenmiş, 24 Eylül 1959 tarihinde Mersin Tarsus Lisesi Müzik Öğretmenliği’nde göreve başlamıştır. Bu okulda görev yaptığı altı yıllık süre içinde, Müdür muavinliği görevinde de bulunmuştur. İki kız çocuğu ( Fulya ve Funda) babasıdır. 10 Ekim 1965 tarihinde şehit olduğunda henüz 31 yaşındadır. Yetiştirdiği öğrencilerden biri de, Dokuz Eylül Ünv.Müzik Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mahmut SARI’dır.
NOT;
1. Erdoğan KÜKREKOL, Menemen’de şehit edilen Öğretmen KUBİLAY’dan sonra ülkemizin ikinci şehit öğretmeni ve ilk Müzik Öğretmeni şehididir.
2. Zuckmayer ‘in Tarsus’a geldiği, babamla görüştüğü ve eğer şehit olmasaymış ülkemizin ilk müzik eğitimi müfettişi olarak atanacağı bilgisi, aile içinde anlatılırdı.
OLAY’IN ÖZETİ
Atahit Yeşil, Tarsus Lisesi öğrencisi olup, 1943 Tarsus doğumlu ve suçu işlediğinde 22 yaşındadır. 1964 yılında (7) yedi dersten belgelenmiştir. Bu dersler; Edebiyat, Psikoloji, Coğrafya, Cebir, Geometri, Kimya ve Müzik’tir.
Coğrafya ve Geometri derslerinden sınava girmemiş, 29 Eylül 1965 tarihinde öğleden önce, sınavına girdiği Müzik dersinden, sorulan sorulara cevap vermediği için (1) bir almıştır. Dört dersten geçen öğrenci, Müzik dersinden geçse bile, Coğrafya ve Geometri derslerinden zaten sınava girmemiştir.
Öğrencinin, istediği notları sağlamak maksadıyla, ders öğretmenlerini zaman zaman tehdit ettiği ve rüşvet vermeye çalıştığı belgelerde yer almaktadır. Öğrenci 1962 yılında bir kez, 1964 yılında üç kez ( cezalardan biri, bir(1) hafta okuldan uzaklaştırma ) olmak üzere, toplam dört (4) kez disiplin cezası almıştır.
Sınav tarihinden dokuz gün sonra, 08 Ekim 1965 Cuma günü öğle saatlerinde okula gelen Atahit Yeşil, derse girmekte olan Müzik Öğretmeni Erdoğan Kükrekol’a arkadan üç kez ateş etmiş, karaciğeri ve kalın barsağı parçalanan babam 10 Ekim 1965 günü şehit olmuştur.
Not; Arkadan vurulduğu esnada, ders vereceği sınıfa gülümseyerek girmekte olduğu öğrenci tanık ifadelerinde belirtilmiştir.
Kızı Funda Kükrekol Aydeniz
Türkiye'nin İkinci Şehit Öğretmeni Erdoğan Kükrekol
Türkiye'nin İkinci Şehit Öğretmeni Erdoğan Kükrekol
Türkiye'nin İkinci Şehit Öğretmeni Erdoğan Kükrekol
Türkiye'nin İkinci Şehit Öğretmeni Erdoğan Kükrekol

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
Mehmet Tezcan 1965-1966 Tarsus liseli mezunu
13:08
25 Nisan 2020 Cumartesi
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.degeri Bir öğretmen Atatürk çok seven oretmenim di
46.196.202.85
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sinek ve Diğer Zararlılarla Mücadele Çalışmalarına Durmaksızın Devam Ediyor
Üretici Kadınlar Haklarını Hatırladı! Büyükşehir, Kadına Şiddete Karşı Yaptığı Etkinliklerle Örnek Oldu
MESKİ, Tömük ve Arpaçbahşiş Mahallelerine 65,5 Kilometre İçmesuyu Hattı Kazandırıyor
Mersin İçin "Yangın Müdahale Riski ve Riskli Bölgeler Haritası" Hazırlandı
Büyükşehir’in Sıcak Çorbaları Gün Doğmadan İşe Giden Tarım İşçilerinin de İçini Isıtıyor
Mersin Tarsus’ta Kadın Cinayeti! Elazığ'dan Tarsus'a Gelip Amcasının Kızını Öldürdükten Sonra İntihar Etti
Mersin 4 Güne Dikkat, Sıkı Denetim! İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine "Covid-19 Denetimleri" Konulu Genelge Gönderdi
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (25 Kasım 2020 Çarşamba)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Başkan Seçer: "MESKİ, Hesap Kitap Yapılmadan Yönetilebilecek Bir Kurum Değil"
"MESKİ’ye Piyangodan Para Mı Çıktı? Bunu Bana Anlatın"