Boşanma davası açıldıktan sonra sadakat yükümlülüğü kalmaz

19 Aralık 2016 Pazartesi 12:42
Av. Durdane Baştürk
Yargıtay içtihat değiştirdi: "Boşanma davası açıldıktan sonra sadakat yükümlülüğü kalmaz"
 
4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 185. maddesi genel anlamda eşlerin hak ve yükümlülüklerini belirlemiştir. Bu hak ve yükümlülükler arasında en önemli husus eşlerin birbirlerine sadakat yükümlülüğü olarak kabul edilmiştir. Son döneme kadar eşlerin sadakat yükümlülüğü sadece evlilik süresince değil boşanma davası açıldıktan sonra da devam etmekteydi. Yani eşler boşanma davası açtıktan sonra dahi birbirlerine sadık davranmak zorundaydılar. Hatta Yargıtay onlarca farklı kararında boşanma davası açıldıktan sonra sadakat yükümlülüğünün ihlal edilmesini kusurun artışı gerekçesi saymaktaydı. Belirttiğimiz bu yükümlülük Yargıtay’ın devrim sayılabilecek bir kararı ile ortadan kalkmıştır. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 30.04.2015 tarihinde 2014/26484 E., 2015/8884 K. sayılı kararı ile bu yükümlülüğün artık aranmaması gerektiğini belirtmiştir. Bu kararda Yargıtay ilgili dairesi “Davalının sadakatsizliği dava tarihinden sonra olup bu davada nazara alınamaz.” hükmünü getirerek sadakat yükümlülüğüne bambaşka bir yorum getirmiştir. Kanaatimizce oldukça önemli bir karar olan bu hüküm ile artık eşler davadan sonra bu yükümlülüğe uymakla yükümlü tutulmayacaklardır.


Yargıtay, uzun yıllardır, boşanma davaları açıldıktan sonra da tarafların evlilikten kaynaklanan yükümlülüklerinin devam ettiğine hükmediyordu. Buna göre, boşanma davasına ilişkin karar kesinleşmeden önce tarafların sadakat yükümlülüğü de devam ediyordu. Ayrıca boşanma davası sürerken tarafların her türlü davranışları da kusur durumlarının belirlenmesinde etkili oluyordu. Bu nedenle boşanma davaları sırasında bir başkasıyla görüşen, duygusal veya cinsel beraberlik yaşayan eşler "kusurlu" kabul ediliyordu. Bunun sonucu olarak karşı tarafa tazminat ödemek zorunda kalıyor, nafaka ve çocukların velayeti konularında aleyhlerine hüküm veriliyordu.

Ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği son kararlarla bu içtihadı değiştirdi. Dairenin ilke kararlarında "dava tarihinden sonra gerçekleşen olayların dikkate alınamayacağı" belirtildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin içtihat değişikliğinin bir sonucu da evli kişilerle birlikte olanların diğer eşlere tazminat ödemesiyle ilgili davalarda görülebilecek. Yargıtay bugüne kadar evle biriyle birlikte olan kişilere diğer eşin açtığı tazminat davalarını "haksız fiil" gerekçesiyle kabul ediyordu. Ancak boşanma davası açıldıktan sonra yaşanan bu tür durumlarda artık eşlerin sadakat yükümlülüğü ortadan kalktığı için bu davalarda da farklı kararlar çıkabilecek.
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
Av. Didem Özbek
10:56
28 Aralık 2017 Perşembe
İçtihat hakkındaki yorumunuz yanlış Avukat Hanım zira bu karara göre; evet açılmış bulunan dava açısından dava devam ederken sadakat yükümlülüğüne aykırı davranış olursa o dava açısından kusur kabul edilmez ve fakat yeni bir davanın konusu olur. Yani "boşanma davası açtınız, sadakat yükümlülüğünüz bitti" yorumunuz yanlış, yükümlülük devam eder ama açmış olduğunuz davada ileri süremezsiniz, ikinci bir dava açarak bu kusura dayanılabilir ve tazminat da talep edilebilir. Karar metninden bir cümle ile bitireyim: "Davadan sonra oluşan olaylar boşanma kararında esas alınamaz, ancak yeni bir davanın konusu olur. "
88.230.4.118

Diğer Yazıları

© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Kazada Hayatını Kaybeden Mersinli Özel Harekat Polisi Silifke İlçesinde Son Yolculuğuna Uğurlandı
Başkan Seçer’den İnşaat Mühendislerine: “Hayatımız Sizlerin Ellerinde, Yaşadığımız Binalarda”
Kadın Kooperatifleri El Emeği Ürünleriyle Yoğurt Pazarı’nda
Zehir Taciri 2 Kişi Suçüstü Yakalandı
Seçer: "Mersin’in, Dünyanın Çok Önemli Bir Lojistik Merkezi Haline Gelmesi Söz Konusu"
Başkan Seçer, Mersin’in Dört Bir Yanından Gelen Çiftçi Kadınlarla Buluştu
Kadın Kooperatifleri El Emeği Ürünleriyle Yoğurt Pazarı’nda
Mersin Büyükşehir’in Kır Çiçekleri, Dilek İmamoğlu, Nuray Karalar ve Meral Seçer’i Ağırladı
Başkan Seçer’den İnşaat Mühendislerine: "Hayatımız Sizlerin Ellerinde, Yaşadığımız Binalarda"
Tarsus’ta İzinsiz Kazı