Kahramanlar Diyarı

17 Ocak 2016 Pazar 18:54
Fevziye Boncuk

Kahramanlar Diyarı

   27 Aralıkta  Tarsus'umuzun kurtuluşunun 94. yılını yaşamanın gururunu ve onurunu yaşadık. Çeşitli etkinlikler çerçevesinde şehitlerimizi yad ettik. Onları tam olarak anlatmaya ne haddimiz yeterli ne de bilgimiz, bunun bilincinde olarak onları bir kez daha hatırlamak ve hatırlatmak kahramanlıklarıyla tekrar gurur duymak amacıyla kalemi elime alıyorum.

 Kurtuluş Savaşı nice kahramanlıklara, unutulmaz anılara sahne olmuştur. İşgale karşı sükûnetini koruyan bu millet söz konusu namus, bayrak ve İslam olduğu zaman tepkisini göstermekte gecikmemiştir. Batılıların ölüm diye adlandırdıkları olgu bu durumlarda şehitlik mertebesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mertebeye ulaşmak her vatandaşımızın yegâne amacıdır. Antep’te Şehit Kamil, Maraş’ta Sütçü İmam canları pahasına bu değerlerimizi korumak için ileri atılmışlardır. Bu kahramanlık destanlarının benzerleri birçok cephede olduğu gibi Tarsus cephesinde de yaşanmıştır.

 Bu kahramanlık destanlarından biri ’’Abdo Olayı’’ olarak tarihi kaynaklarda yerini almıştır. Milli Mücadele Döneminde Ermeniler Tarsus’ta köyleri ve şehirleri yağmalayıp halkı tahrik etmek amacıyla Müslümanların dinleriyle alay ediyor ve yoldan gelip geçenlerin dinlerine küfrediyorlardı. O sırada oradan geçen Hancı Abdo (Abdullah’ın kısaltılmışı olmalı) İslam’a yapılan hakaretlere tahammül edememiş ve Ermenilerin üzerine yürümüş akabinde göğsünde hançerlenmiştir. Bunun üzerine galeyana gelen halk Tarsus meydanına toplanmıştı. Zor durumda kalan Fransızlar bölgeden Ermenileri çekip yerlerine Tunus ve Cezayir’den getirdikleri askerleri yetiştirdiler.

 Bir başka vaka ise 14 Temmuz 1920 de Sayköy yakınlarında Zuhur eden Bağlar Savaşından sonra yaşandı. Bu savaşta Tarsus Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin eski başkanı Hacı İshak Efendi şehit oldu. Hacı İshak Efendi’nin eşi de bu muharebeye katılmıştı. Bu Kahraman Türk kadını eşini defnederken: ‘’Hacı İshak şehit oldu. Fakat Türk milleti yaşayacaktır.’’ Diye haykırması Türk kadınının sesi olarak tarihe geçmiştir. Bu sese tanıklık eden kumandan aynen şöyle demektedir: ‘’Bu ilahi ses hala kulaklarımda çınlamaktadır. Orası Çukurova değil kahramanlar diyarıdır.’’

    Mevzu bahsimiz kahramanlarımızken Kara Fatma lakaplı Adile Hala’dan söz etmeden geçemeyeceğim. Kurtuluş Savaşına katılan ilk KuvayıMilliyeci kadınlardan olan Adile Hala 1870 yılında Tarsus’un Ulaş köyünde doğdu. Tarsus’un kurtuluşundan sonra Kilikya Bölgesinden Yunan Cephesine kaydırılan taburda görev aldı. Afyon cephesinde büyük kahramanlıklar gösterdiği için istiklal madalyası ile ödüllendirildi. Mustafa kemal, Tarsus’a ilk geliş tarihi olan 17 Mart 1923 günü bugünkü yarenlik alanında ilerlerken bir kadının ayaklarına kapanıp ‘’bastığın yere kurban olayım paşam !’’dediğini fark etti. Mustafa kemal, Milis kıyafetli bu kadının kurtuluş savaşında kahramanca görev alan adile hala olduğunu öğrenince gözleri yaşarmış ve Adile Halaya hitaben: ‘’Ey Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil omuzlar üstünde yükselmeye layıksın.’’ Diyerek Türk kadınının değerine vurgu yapmıştır. Tarsus, Adana ve Mersin’in kurtuluş etkinliklerine milis kıyafetleriyle katılan Adile Hala bölgenin gururu olmuştur.

Bütün şehidlerimizin ruhu şad olsun.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Yazıları

© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

Mersin Haber ,Mersin


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Millî Eğitim Bakanlığı, Bu Yaz İlk Kez Öğrencilere Yönelik Dört Farklı Alanda Yaz Okulları Açtı
Çamalan Sakinleri Büyükşehir’in Çifte Etkinliği İle Unutamayacakları Bir Gün Yaşadılar
Tarsus’ta Akçakocalı ve Çevreli Mahallesi Arasında Kalan Grup Yolu Büyükşehir Ekipleri Tarafından Asfaltlandı
Kadınlar Hem Yeni Bir İş Kolu Öğreniyor, Hem Çocuklarına Örnek Oluyor
Akdenizli Demir Yumruk Hatip, Konya’dan Madalya İle Dönmek İstiyor
6 Saat 23 Dk'dan 2 Saat 15 Dk'ya Düşecek
Mersin'de 6 İlçenin Kaymakamı Değişti
Mersin Büyükşehir’e Ait K9’lar Ciddi ve Başarılı İşler Çıkarıyor
Mersin Büyükşehir’den Tarımsal Üretimin Kalbi Adanalıoğlu’na Dört Dörtlük Yol
Büyükşehir, Taziyelere Başlattığı Yemek Hizmeti İle Vatandaşların Acısına Ortak Oluyor