SAYIN BAKANIM DUY SESİMİZİ!

4 Aralık 2016 Pazar 15:41
Orhan KIR
           Lafı dolandırmadan direk damardan girmek istiyorum bugün.
           Zira bu konu sürüncemede kala kala nerdeyse kokmak üzere!
           Eczane Hizmetleri Teknikerlerinden söz etmek istiyorum.
           Devlet, eczanede görev yapacak personelin önce sertifikalı olmasını istemiş, eczane çalışanlarına öncelik tanıyarak eğitimler verdirmiş, sınavda başarılı olanları da sertifikaya hak kazandırmış.
           Elbette işinin ehli personel ile verilen hizmetin kalitesi de artacaktır.
           Daha sonra devletimiz bunu üniversitelere taşımış ve Eczane Hizmetleri bölümünü açarak diplomalı Eczane teknikerleri mezun etmiş ve etmeye de devam ediyor.
            Şu anda okulunu bitirmiş görev bekleyen binlerce Eczane teknisyeni maalesef göz ardı edilerek deyim yerinde ise yok sayılıyor.
            Eczane Teknikerleri kendi aralarında birlik kurarak Milletvekillerine ve bakanlara onca başvuru yapmalarına rağmen görevlendirmemenin ıstırabını yaşıyorlar.
            Zira bunun okulunu okuyanlara değil de ilgisi ve bilgisi olmayan kişilerin istihdam edildiğini iddia ediyorlar.
            Sözü fazla uzatmadan onların sesine kulak vermenizi istirham ediyorum sayın Sağlık bakanım recep Akdağ ve ilgili herkes…           
            “Ön lisans Eczane Hizmetleri mezun ve öğrencileri olarak Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı atamaları büyük bir ilgi ve üzüntü ile takip etmekteyiz.
Eczane Hizmetleri bölümü için yapılan meslek tanımında ne kadar memnun olsak da, kadro açılmadığını gördüğümüzdeki üzüntümüz bir o kadar büyük olmuştur. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda Eczane Hizmetleri Personelinin yapması gerektiği görevleri başka branşlardaki memurların yaptığını görmek devletin kendi kanununu çiğnemesi manasına gelmektedir.
             Örneğin Devlet Hastanesinde çalışan hemşire, radyoloji teknisyeni, laboratuar teknisyeni, tıbbi sekreter, veri hazırlama kontrol işletmeni, hizmetli, biyolog,ebe, kimyager,başhemşire, diyaliz hemşiresi,diyaliz teknikeri,anestezi teknikeri,çevre sağlığı teknikeri vs. branşlardaki sağlık çalışanları hastane eczanelerinde görevlendirilirken,bu branşlardaki sağlık çalışanlarına ihtiyaç olduğu gerekçesi ile tekrar atama yapılmakta ama eczane teknikeri hala kadro beklemektedir.Yani eczane teknikerinin yerinde başka bir sağlık çalışanı hatta taşeron işçi çalışırken,eczane teknikeri üvey evlat muamelesi görmektedir.
             Şuan Sağlık Bakanlığında Eczane Teknikerinin yerinde başka branştan çalışan sayısı 3.000’in üzerindedir. Elde ettiğimiz bu veriler Sağlık Bakanlığının ÇKYS sisteminde mevcuttur.Yani bu bilgiler bakanlığın bize verdiği bilgilerdir.Bakanlığın kadro taleplerimize verdiği cevaptaki ‘’ihtiyaç halinde’’ ibaresi bizleri hayrete düşürmektedir.Eczanede çalışan hemşireyi aynı işte çalıştırmaya devam ettirip,Eczane teknikerine ihtiyaç yok denmesi izahı mümkün olmayan bir haldir.Bu sebeple resmi gazetede yer aldığı şekli ile ilgili mesleği branşı olmadığı halde yapan ve yaptıranlar hakkındaki cezai müeyyideler sadece resmi gazete arşivlerinde kalmıştır.
           Mevcut personel dağılımının düzenlenerek, ihtiyaç tespitlerinin bu şekilde yapılması tek arzumuzdur. Çalışanların kendi devletinden, ilgili bakanlığından herkesin kendi branşını özverili bir şekilde icra etmesini istemesinden daha doğal ne olabilir. Aslında bu durumun düzelmesini yani branşlaşmayı, tüm dünya sağlık otoriteleri ve en önemlisi de akıl böyle istemektedir.”

            İşte böyle sayın Bakanım ve muhterem ilgililer.
            Doktor doktorluğunu, eczacı eczacılığını,hemşire hemşireliğini,laborant laborantlığını, hemşir ise hemşirliğini,eczane teknikerleri de eğitimini aldığı işi yapsın.
           Kısacası herkes işini yapsın.
           Yapsın da bunca görev bekleyen insanlar mağdur olmasın.
           İşi başkalarına yaptırarak eczane teknikerleri içinse “İhtiyaç halinde” demenin ne anlamı kalıyor ki.
           Mademki okulunu açtınız, o zaman görevi, bu konuda üniversitede eğitim almış olanına verin.
           Görev vermeyecekseniz de bunca okumuş diplomalı eczane teknikerlerini boşuna bekletip ”İHTİTAÇ HALİNDE” diye oyalamayın.
          Belli ki ihtiyaç var.
          İhtiyaç var ki, iddiaya göre onca eczane teknikeri dururken, ilgisiz ve bunun eğitimini almamış üç bin kişi görevlendirilmiş.
         Demek ki; personel yokluğundan bu işi taşerona, ebeye, hemşireye, laborantta v.s yaptırmak durumunuz var.
         Eczane teknikerlerinin iş başvurusuna cevaben ”İHTİYAÇ HALİNDE”
Ne demek?
         Ayıp oluyor sayın Bakanım! Hem de günaha giriyorsunuz ayrıca…
         Sayın bakanım, bunca sesi kulak ardı ve sümen altı etmeyeceğinizi umuyorum.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Yazıları

© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Kariyer Merkezi, ‘uzaktan Çalışma Yönetmeliği’ Konulu Online Seminer Düzenledi
Mersin’in Tek Mavi Bayraklı Marinasından Çıkan Çöpler Şaşırttı
Tarsus Gençlik Kampı’nda Geri Dönüşümden Elde Edilen Ürünler Sergilendi
Seçer: "Yavaş Yavaş Taşlar Yerine Oturuyor Spor Konusunda Da"
İçişleri Bakanlığı Tarafından 81 İl Valiliğine Baro Genel Kurulları Genelgesi Gönderildi.
Jandarma Teşkilatı’nın 182’inci Kuruluş Yıldönümü Münasebetiyle Vali Ali İhsan Su Eşkilat Mensuplarını Makamında Kabul Etti.
Mersin'e Gelen Mta Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan, Vali Ali İhsan Su’yu Makamında Ziyaret Etti
Bm Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Başkan Seçer İle Bir Araya Geldi
Koronavirüs Günlük Tablo Açıklandı! İşte 11 Haziran 2021 Tarihinde Açıklanan Türkiye'deki Durum, Son 24 Saatlik Covid-19 Verileri
Mersin’de Cansız Bedeni Toprağa Gömülü Halde Bulunan Cevat Demir Cinayetinde Yeni Gelişme! Gözaltına Alınan Çok Sayıda Şüpheliden Bazıları Tutuklandı