Mersin Baro Başkanı Yeşilboğaz:  “Denge Kurmaya Çalışıyoruz”

ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez ve Siyasi İşler Müdürü Rebecca Doffing, Mersin Barosu Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti.

25 Ekim 2018 Perşembe, 17:27
Mersin Baro Başkanı Yeşilboğaz:  “Denge Kurmaya Çalışıyoruz”
-

Konuşmasında, hak ihlalleri ile ilgili mücadelede baroların en büyük güvence olduğunu belirten Yeşilboğaz, “Ülkemizdeki hak ihlallerine karşı hukukçu duruşumuzu sergilerken, evrensel hukuk ilkeleri ile devlet erki arasında denge kurmaya çalışıyoruz”dedi.
Ziyarette Mersin Barosu Başkan Yrd. Av. Fatma Demircioğlu, Genel Sekreterimiz Av. Adnan Günbay, Saymanız Av. Kazım Yüksel, yönetim kurulu üyelerimiz Av. Ece Kovan Demirtaş, Av. Mahçe İnanoğlu Deprem, Av. Bilgehan Yaşa, ayrıca Av. Hasan Keleşoğlu da bulundu.
“BAROLAR EN BÜYÜK GÜVENCEDİR”
Türkiye’deki ve ABD’deki hukuk sistemi üzerine yapılan sohbette Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz,“Ülkemizdeki hak ihlallerine karşı hukukçu duruşumuzu sergilerken, evrensel hukuk ilkeleri ile devlet erki arasında denge kurmaya çalışıyoruz. Avukatların hakları yasalarla yeterince korunmuyor. Hak ihlalleri ile ilgili mücadelede barolar en büyük güvencedir”ifadesini kullandı.
Avukatlık mesleğinin erozyona uğradığını vurgulayan Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz,“Mesleğe saldırılar her geçen gün artmakta, iş alanlarımız daraltılmakta, kontrolsüz denetimsiz açılan hukuk fakülteleri, binlerce mezun, sorunların temelini oluşturmaktadır. Diploma alıp 1 yıl staj yapmakla avukat olunabiliyor. Avukatlık mesleğine giriş bir sınava tabi olmalıdır. Mesleki erozyon önlenmeli ve bizler bu sorunu aşmak için mücadele ediyoruz.Adliyede de zaman zaman sorunlar yaşanıyor, ancak bu sorunları kendi içimizde görüşmelerle çözüyoruz. Uygulama farklılıklarından kaynaklanan anlaşmazlıklar olabiliyor. Ama girişimlerimizle bunları minimize etmeye çalışıyoruzdiye konuştu.
KONSOLOS BEAZ: “TÜRKİYE’DE SAVCI-HÂKİM İLE AVUKATLAR ARASINDA ÇOK ÇEKİŞME VAR”
Baronun toplumsal faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Yeşilboğaz,“Baromuz paranın iki yüzü gibidir. Bir yüzümüz içe dönük, diğer yüzümüz de dışa dönüktür. İki görevi de dengeli götürmeliyiz. Dışa yönelik görevlerimizde maalesef siyasi iktidarla karşı karşıya gelen kurum Mersin Barosu olmaktadır. Çünkü bütün toplumsal sorunlara el atıyoruz. Mesleki sorunlarımızın yanı sıra, dışa dönük tarafımızı çok önemsiyoruz. Şiddet gören kadınlarımızın, istismar mağduru kadın ve çocuklarımızın yanlarında oluyoruz, kadın ve çocuk cinayetleri de dâhil olmak üzere davalarını takip ediyoruz, elimizden geldiğince gönüllü hukuki destek veriyoruz. HES projeleri, nükleer santral, balık çiftlikleri gibi her türlü çevre sorunlarına karşı ilk sesimizi çıkaran biz oluyoruz. Sivil toplum örgütlerinin mücadelelerinde Mersin Barosu olarak her zaman yanlarında durmuşuzdur. Bu konuda sivil toplum örgütlerinin de sesi ve öncüsü oluyoruz”şeklinde konuştu.
Daha sonra konuşan ABD Adana Konsolosu Alejandra Baez, ABD ile Türkiye’deki hukuk sisteminin çok farklı olduğunu ifade ederek,“Türkiye’de birkaç kere mahkemelere katılıp izledim. Türkiye’de savcı-hakim ile avukatlar arasında çok fazla çekişme olduğunu gördüm. Yargının kurucu unsurlarından birisi olan avukatlar yok sayılmamalıdır” dedi.
ABD Adana Konsolosu Alejandra Baez daha sonra, Mersin Barosu’nda gerçekleşen yemin törenini izleyerek, 16 avukatın meslek hayatına ilk adımı atma heyecanlarına ortak oldu. Konsolos Alejandra Beaz, ilk kez yemin töreni izlediğini ifade ederek, kendilerine meslek hayatlarında başarılar diledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Tarsus'ta 100 Yüz Fotoğraf Sergisi
Mersinli Umreciler Korona Virüsü Nedeniyle Havalimanından Geri Döndü
Mersin Mezitli'de Bulunan Cumhuriyet Okulu (Taş Mektep) 100 Yıl Sonra Eğitimin Hizmetinde
Mersin Milletvekili Özkan'dan, Regaib Kandili Mesajı
Mersin'deki Çevrecilerden Birçok Konuya Dair Uyarının Yer Aldığı Basın Duyurusu
Makinistler de İnsan, Yazıklar Olsun! Mersin Tarsus'ta Yük Trenini Taşladılar; Makinist Yaralandı
Mersin Büyükşehir Kültür AŞ. İnsan Kaynakları Uzmanı ve Büro Memuru (Hukuk) Alıyor
Mersin ve Tarsus'taki Nöbetçi Noterler 29 Şubat 2020 Cumartesi İçin Liste
Mevsimlik Tarım İşçilerinin Ortalama Günlük Ücretleri %17,1 Arttı
Tarsus OSB'de Arazisi Bulunan Vatandaşlara Uyarı! Bilirkişinin Tespiti Vatandaşı Mağdur Edebilir