Mersin İl Sağlık Müdürlüğünden Basın Açıklaması

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı, geçtiğimiz günlerde bazı haber sitelerinde ve gazetelerde çıkan haberlere ilişkin bir kamuyu açıklaması yayınladı.

04 Eylül 2020 Cuma, 12:05
G: 04.09.2020 - 14:40
Mersin İl Sağlık Müdürlüğünden Basın Açıklaması
-

Yapılan açıklama ise şöyle;
03 Eylül 2020 tarihinde bazı internet haber sitelerinde “Sağlık müdürünün düğün yemeğinde çalıştırdığı 112 personeli corona oldu!” ve “Olmadı müdür” başlıklı asılsız, dayanaktan yoksun, yıpratmaya yönelik, basın etik ilkelerini hiçe sayan haberlere cevaben;
İddia- İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı’nın kısa bir süre öncesi memleketi Konya’da oğluna düğün yaptığı ve Mersin’de hastane bahçesinde devlet imkânları ile düğün yemeği verdiği.
İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı oğlunun nikah merasimini Konya İl Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda, yakın aile efradının katılımı ile 29 Ağustos 2020 tarihinde Konya ilinde yapmıştır. Yapılan merasim Konya İl Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda ve içinde bulunduğumuz hassas döneme uygun olarak kısa tutulmuş, yemek vb. etkinlik yapılmamıştır.
01 Eylül 2020 tarihinde Mersin Devlet Hastanesi eski yerleşkesinde, saat 18.30 da düzenlenen yemeğin Bahçacı’nın oğlunun düğünü ile bir ilgisi yoktur. Düzenlenen yemek; yaklaşık 3 yıldır Sinan Bahçacı ile birlikte 663 sayılı KHK kapsamında görev yapan ve sözleşme süreleri 14 Eylül 2020 tarihinde sona erecek olan personele (Başkan, Başhekim, Hastane Müdürü, Uzman ve diğerleri) düzenlenen bir yemektir. Yemeğin amacı sözleşme süresi sona eren personele sözleşme sürecinde vermiş oldukları katkılara teşekkür mahiyetindedir. Sinan Bahçacı yemekten önce katılımcılara hitaben Mersin’in sağlığına yapmış oldukları katkılardan dolayı kısa bir teşekkür konuşması yapmış, icra edilen görevin bir bayrak yarışı olduğuna değinmiş, yeni dönemde göreve devam edeceklerin yanı sıra bazı arkadaşların görevi bir başkasına devredeceği minvalinde bir konuşma yapmıştır. Konuşmanın bir bölümünde oğlunun nikâh merasimine de değinerek; pandemi sürecinin zorluklarına vurgu yapmış, düğün yerine dar katılımlı nikah merasimi yaptıklarını, Konya İl Hıfzısıhha Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda birlikte görev yaptığı mesai arkadaşlarını davet edememenin üzüntüsünü yaşadığını ve merasime sadece yakın akraba çevresinin katıldığını ifade etmiştir.
Şayet bu yemek düğün yemeği olsa sadece sözleşmeli sağlık yöneticileri değil, il protokolü, STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan diğer yöneticilerde yemeğe davetli olurdu.
Her ne kadar düzenlenen yemek ilimizde görev yapan sözleşmeli personele yönelik olsa da yemeğin Sinan Bahçacı’nın kendi inisiyatifi ile olması ve Müdürlük bütçesinde herhangi bir karşılığının olmamasından dolayı Sinan Bahçacı kullanılan malzemelerinin tamamını kendi bütçesinden karşılamış ve faturalar kendi adına tanzim edilmiştir. Bizi en çok yaralayan da bu iddia olmuştur.
İddia- Düzenlenen yemekte servis görevlisinin vermiş olduğu numunenin pozitif çıkmasından dolayı aile fertleri ile birlikte karantina altına alınması, yemekte görüntü alınmasını önlemek için etrafın siyah perdeler ile kapatılması.
Mersin Devlet Hastanesi eski yerleşkesinde düzenlenen yemek, düzenlendiği tarih itibarı ile Mersin İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararlarına bir aykırılık taşımamaktadır. Yemek açık havada, en başından sona erdiği ana kadar katılımcıların sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına riayet ettiği bir yemekli toplantıdır. Katılanların tamamı devlete ve millete hizmet eden her şeyi ile göz önünde olan, gizlenecek, saklanacak bir şeyi olmayan sağlık çalışanlarıdır.
Ülkemizde yaklaşık 6 aydır devam eden pandemi sürecinde birçok vatandaşımız virüse yakalandı. Büyük bir çoğunluğu uygulanan tedavi ile sağlığına kavuştu. Maalesef bazı vatandaşlarımız da virüse yenik düşerek hayatını kaybetti. Biz sağlık çalışanları bu süreçte en riskli grupta ve ön safta yerimizi alarak mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bu süreçte sahada aktif olarak görev yapan arkadaşlarımızın yanı sıra Müdürlüğümüz ana hizmet birimlerinde görev yapan bazı arkadaşlarımız da virüse yakalanmıştır. Çok şükür şu ana kadar tanı konulan arkadaşlarımızdan hayatını kaybeden olmamıştır. Haberde S.B. olarak bahsedilen personelimizde alınan numunesinin pozitif çıkması üzerine gözlem altına alınmış ve ailesi ile birlikte tedavisi devam etmektedir. Bahsi geçen personel 01 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen etkinlikte hiçbir görev almamıştır.
İddia- Yemeğe katılamayan personelin zarf içerisinde takı gönderdiği.
01 Eylül 2020 tarihinde saat 18.30 da düzenlenen yemek bir nevi İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı’nın yaklaşık 3 yıl birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına yönelik düzenlediği vefa yemeğidir. Böyle bir yemekte takı takılması vb. herhangi bir etkinlik olmamıştır.
Sonuç itibarı ile bir kurum amirinin zorlu bir dönemde birlikte görev yaptığı mesai arkadaşlarına, maliyetini tamamen kendisinin karşılayarak düzenlediği bir yemeğin amacından saptırılarak kamuoyunu yanıltmaya yönelik, haksız itham ve isnatlar içerir şekilde servis edilmesi büyük bir haksızlıktır. Somut belgelere dayanmayarak sadece duyumlar üzerine böyle bir habere imza atan ve bu haberi kullananlara karşı hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Kamuoyunun takdirlerine sunulur.
Dr.Sinan BAHÇACI
İl Sağlık Müdürü

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti
Hızlı ve güvenli bir şekilde istanbul evden eve nakliyat işlerinizde Önder Evden Eve Nakliyat yanınızda.


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Coşkusunu Kentin Cadde ve Sokaklarına Taşıdı
Mersin’de Jandarma Ekipleri Çocuklara Hediyeler Dağıtarak 23 Nisan Coşkusuna Ortak Oldular
Erdemli'de Özel Gereksinimli Adem'e,Başkan Seçer Keçi ve Yavrusunu 23 Nisan Hediyesi Olarak Gönderdi
Mersin'de Bozuk Yolda Kontrolden Çıkan Motosikletler Kafa Kafaya Çarpıştı, 1 Ölü 1 Yaralı
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Toptancı Hal Kompleksi İçerisinde Açtığı Münir Özkul Kreşi’nde 23 Nisan Coşkusu Yaşandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘kır Çiçekleri’ Projesi Kapsamında Spor Branşlarında Eğitim Alan Küçük Sporcular, 6. Taf Turkcell Küçükler Atletizm Festivali’nde Önemli Başarılar Elde Etti
İçişleri Bakanlığı 23 Nisan'da Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Cuma Namazı İçin Camilere Gidilecek Mi? Sorusuna Yanıt Verdi
Mersinli Üreticiye Yeni ‘kaz’anç: 100 Üreticiye Toplam 10 Bin Kaz
AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dolayısıyla Kutlama Mesajı Yayımladı
Orta Akdeniz'de Düzensiz Göçmenleri Taşıyan Botun Batması Sonucu 100 Göçmenin Öldüğü Bildirildi