Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Proje Bilgilendirme Toplantısı’nda Mersinli İş İnsanları İle Bir Araya Geldi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  düzenlenen Proje Bilgilendirme Toplantısı’nda Mersinli iş insanları ile bir araya geldi. Başkan Kocamaz düzenlenen toplantıda 5 yıl içerisinde Mersin kırsalına ve merkezine kazandırdığı sayısız projeleri iş insanlarına tanıttı.

17 Mart 2019 Pazar, 19:33
G: 17.03.2019 - 22:20
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Proje Bilgilendirme Toplantısı’nda Mersinli İş İnsanları İle Bir Araya Geldi
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Düzenlenen toplantıya Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, İYİ Parti İlçe Yöneticileri, Mersinli iş insanları, Mersin’de faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve yöneticileri ve basın mensupları katıldı.
Toplantıda bir sunum gerçekleştirerek hizmetlerini anlatan Başkan Kocamaz, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yıl Türkiye’deki yerel yönetim sisteminde çok önemli yapısal değişiklikler getiren 6360 sayılı yasanın yürürlüğe girdiğini ve Mersin’de hizmet verdikleri alanın sınırlarının 22 katına çıktığını ifade etti. Başkan Kocamaz sunumda artan nüfus, ilçe sayısı, hizmet alanı, kanalizasyon ağı, yol ağı, mezarlık sayısı, toplu taşıma hat sayısı gibi alanlarda hizmet ağının genişliğini rakamsal verilerle örnekledi.
Başkan Kocamaz, “İnsan odaklı, katılımcı, adil, şeffaf, hesap verebilir bir anlayışla yönettik”
Belediye hizmet alanı 22 kat artarken, genel bütçe gelirlerinden alınan payların yalnızca %50 dolayında arttığını, vergi gelirleri tahsilatı sıralamasında 6. sırada olan Mersin’in kamu yatırımlarından alınan pay sıralamasında 24. sırada olmasının verilen hizmetleri etkilediğini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz,“Ne var ki bu durum ne hizmet şevkimizi, ne de kararlılığımızı azaltmamıştır. Kurumsal yapıdaki düzenlemelerden başlayarak Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni insan odaklı, katılımcı, adil, şeffaf, hesap verebilir bir anlayışla yöneterek, üyesi bulunduğumuz Birleşmiş Milletlerce açıklanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 10. Kalkınma Planı Yerel Yönetim Hedeflerini destekleyen projeleri hayata geçirdik. Göreve geldiğimizde kentimizdeki, ekonomik ve sosyal alandaki tıkanmışlığın önünü açmak için şehrin imar anayasasını ve hiyerarşisini hazırlayıp, uygulamaya koyduk ”dedi.
“Projelerimizi hazırlarken paydaşlarımızla fikir alışverişi yaptık”
Mersinle ilgili planlar hazırlanırken hiçbir paydaşla fikir alışverişinde bulunmadığı iddialarını da örneklerle yanıtlayan Başkan Kocamaz, “Biz projelerimizi hayata geçirirken 55 kurumla yazışmalar yaptık. Sayın Valimiz başta olmak üzere İlçe Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları, 804 mahalle muhtarı, 70 odak grupla görüşmeler yaptık ve önerilerini aldık”şeklinde konuştu.
Başkan Kocamaz, Mersin için çok önemli projeler olan 1/100 binlik ve 1/5 binlik imar planları, Tarihi Kent Merkezi Düzenleme ve Tasarım Projesi, Mezitli ve Yenişehir Sahil Alanı Kentsel Tasarım Projesi, Ulaşım Master Planı, Emirler Kent Ormanı ve İçmeler Mesire alanı projesi, içmesuyu ve kanalizasyon hizmetleri, çevre projeleri, itfaiye teşkilatında yapılan yenilikler, sahil projeleri, kente kazandırılan katlı kavşak projeleri gibi kente vizyon katan projelerden söz ederek“Tabi ki bu süre içerisinde hedeflediğimiz birçok projeyi hayata geçirirken, söz verip de yapamadıklarımız da mutlaka olmuştur. Ama şunu herkesin bilmesi gerekir ki elimizdeki kaynakları en iyi şekilde kullanarak, belediyeciliğin en önemli kuralı olan ehemmi mühimme tercih etme kuralını bir plan program çerçevesinde hayata geçirmeye çalıştık”ifadelerine yer verdi.
“Mersin dünyanın dikkatini çeker bir konuma geldi”
Başkan Kocamaz, Mersin’de gerçekleştirdikleri sosyal ve kültürel faaliyetlerle dünya çapında ün kazandıklarını ifade ederek,“Biz fiziki hizmetlerin yanı sıra sosyal ve kültürel hizmetlerle de bu kente atılım yaşattık. Bu kent 5 yıl içerisinde yaptığı atılımlarla yurt içinden, yurt dışından, Birleşmiş Milletlerden, UNESCO’DAN sayısız ödüllere kavuştu. Kenti bir vizyonla yönetmeye çalışıyoruz. Mersin geçmişte kötü olaylarla anılırken artık yaptığımız projelerle dünyanın dikkatini çeker bir konuma geldi. Bu projeler içerisinde Uluslararası Mersin Maratonu Mersin’i dünyaya tanıttı. Henüz 4. Yılında olmasına rağmen Avrupa’da beşinci sıraya, dünyada da 5 bin maraton içerisinde 56. sıraya yükseldi. Bronz kategoriden gümüş kategoriye çıkmak için başvurumuzu yaptık. Mersin’de bir fark yarattık. Türkiye’de ilk kez Engelliler ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kurduk. Tarımsal anlamda verdiğimiz desteklerle, eğitimlerle çiftçimizin, üreticimizin ufku açıldı. Sporun her türlüsüne destek verdik. Engelli kardeşlerimizin toplum içerisinde yer almasını sağladık. Dünyada bir ilki gerçekleştirerek, Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ni düzenledik. Bununla ilgili UNESCO’DAN, Birleşmiş Milletlerden ve Dünya Engelliler Vakfı’ndan ödüller aldık. Hayvan dostlarımız için hayata geçirdiğimiz projelerle dikkat çektik ”ifadelerine yer verdi.
“Bu kentin huzur kenti olarak dile getirilmesi her şeyden önemli”
Yapılan atıksu arıtma tesisleri, otogarlar, hal projeleri, heliped pistleri, soğuk hava depoları, mezbahalar, yol ağı gibi hizmetlerle merkez gibi Mersin’in ilçelerini de kalkındırdıklarını, hizmetle tanıştırdıklarını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz,“Hizmet güzel şey. Dua almak güzel şey. İnsanların hayatını kolaylaştırmak güzel şey. Ama bence bunlardan daha güzel olan şey Mersin gibi demografik yapısı karışık, kozmopolit bir yapıya sahip kentte insanların saygı, sevgi, barış, huzur ve kardeşlik içerisinde birbirlerine hoşgörü ile yaklaşarak bu kentin bir huzur kenti olarak dile getirilmesi hepsinden çok daha önemli ve güzel. Bugün geldiğimiz noktada görevi devraldığımız Mersinle şu an ki Mersin arasında kıyaslanamayacak bir mesafe kat etti. Hiçbir vatandaşımızın mağdur edilmemesi ve onların hayatının kolaylaştırılması bizim birinci önceliğimizdi”diye belirtti.
“Bütün Mersinlileri göreve davet ediyorum”
Başkan Kocamaz Mersin’in geleceği ile ilgili alınacak kararlarda tüm Mersinlileri göreve davet ederek,“Geçmiş 5 yılda artısıyla, eksisiyle bu kente hizmetler vermeye çalıştık. Keşke böyle bir nokta konulmamış olsaydı. Demokrasinin önüne set çekilmemiş olsaydı. Gözümüz arkada kalmayacak inşallah. Mersin’in en önemli projesi Metro. Bu Metro Mersin tarihinde görülecek en büyük proje. İlk etabı ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Geçtiğimiz 5 yılın siyasi ve ekonomik anlamda ne kadar hareketli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama buna rağmen biz bu projelerin tamamını hayata geçirecek noktaya geldik. Bundan sonra inşallah demokrasi kazanacak ve projelerimiz devam ettirilecek. Mersin’in geleceğine yönelik projelerin hayata geçirilmesinde bütün Mersinlileri göreve davet ediyorum”şeklinde konuştu.
Başkan Kocamaz kendileri dışında gelişen, Mersin’in önünü kesecek ve ileride geri dönülmesi mümkün olmayacak şekilde sıkıntı yaşamasına neden olacak bazı projelerin olduğunu ve bu projelere karşı mücadele ettiğini belirtti ve“Ben bu konuda bütün Mersinlileri göreve davet ediyorum. Nükleerle ilgili bir sürü tartışmalar oldu. Ben nükleer konusunda ÇED raporuyla ilgili dava da açtım. Ancak maalesef dava bizim aleyhimize neticelendi. Ama bunun yanında balık çiftlikleri ile mücadele ettik. Birçok sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Balık çiftlikleri de biraz öteye götürülerek ki o sıkıntıların biraz öteye götürülerek engellenmesi de mümkün değil. Turizmden pay almaya çalışan bir kentte bu balık çiftlikleri bugün de yarın da Mersin’in başına bela olacak. Bunun dışında Mersin limanının içerisinde işletmeci firma bizim göreve gelmemizden önce ilgili bankalıktan izin alarak 500 metre iskele yapmıştı. Şimdi onu 750 metre daha uzatmaya çalışıyorlar. Yukarıdan baktığınız zaman iskele ama gerçekte konteynır deposu. Yani bu şirket ‘Rabbena hep bana’ diyor. Yani limanla ilgili bütün kazancın sadece kendisine gelmesini istiyor. Dışarıda bir sürü lojistik depo ve konteynır konulacak alan var ama tamamını kendi kontrolü altında tutmak istiyor. Biz de bunlara karşı çıkıyoruz. Bugün başımıza gelen hadiselerde bu baronlara karşı verdiğimiz mücadelelerin mutlaka etkisi var. Herkesi Aziz Atatürk’ün 17 Mart 1923’te Mersin’e geldiğinde söylediği ‘Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız’ sözünün içini doldurmaya davet ediyorum”dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Başkan Seçer, Özel Gereksinimli Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
Ekmek Fiyatları 2,50 TL Oldu
Mersin Çamlıbel Sahilinde Erkek Cesedine Rastlandı
Mersin'in Tarsus İlçesinde Düzenlenen Uyuşturucu Operasyonunda Çok Sayıda Kişi Gözaltına Alındı
Mersin Emniyeti Toroslar'da Suçlulara Geçit Vermedi
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Engelli Çocuklarla Birlikte Fidan Dikti
Mersin Büyükşehir’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde "Pizza Atölyesi Etkinliği"
Hem Tarihi Mekanları Hem de Gazi Çiftliği’ni Gezdiler
Mersin Msk Sporcuları, Genç Yeteneklerle Karşılaştı
Mahalle Sakinleri, Yaşadıkları Bölgeyi Değiştiren Hizmetlerden Memnun