Mersin Büyükşehir’den Buzağı Barınağı Desteği

Mersin’de hayvancılığı desteklemek ve buzağı ölümlerini en aza indirmek amacı ile Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Buzağıları Hastalıklardan Korumak İçin Yalıtımlı Barınakların Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamı..

09 Ağustos 2018 Perşembe, 13:44
Mersin Büyükşehir’den Buzağı Barınağı Desteği
-

Mersin’de hayvancılığı desteklemek ve buzağı ölümlerini en aza indirmek amacı ile Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Buzağıları Hastalıklardan Korumak İçin Yalıtımlı Barınakların Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında ‘Buzağı Barınağı’ dağıtımı yapıldı.
Tarım ve hayvancılığın ileri olduğu ülkelerde buzağı ölüm oranları yüzde 2 civarında iken Türkiye’de ortalama yüzde 15 civarında olması ve her yıl doğan 4,5 milyon buzağının 650-700 bininin heba olması yetkilileri harekete geçirmiş, Bakanlık tarafından, 2018 yılı ‘Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele ve Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Yılı’ olarak ilan edilmişti.
Mersin Büyükşehir Belediyesi de hayata geçirdiği proje kapsamında çiftçilere buzağı barınağı dağıtımı yaparak, Mersin genelinde buzağı kayıplarının önüne geçmeyi planlıyor.
Proje ile buzağı ölüm oranlarının düşürülmesi hedefleniyor
Hacıhamzalı mahallesinde gerçekleşen dağıtım törenine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Tarsus Belediye başkanı Şevket Can, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay, Tarsus Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ergezer, Mersin Damızlık Koyun – Keçi Üreticileri Birlik Başkanı Nuri Demirbaş, Hacıhamzalı Muhtarı Metin Kara, çiftçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Dağıtım töreninde hayvan üreticilerine seslenen Başkan Kocamaz, Mersin genelindeki tüm üreticilere eşit hizmet götürmek için yoğun bir gayret içerisine girdiklerini ifade ederek, “Sizin içinizden çıkmış bir köylü, bir Yörük çocuğu olarak sizin dertlerinizi en iyi bilen insanlardan birisiyim. Özelliklede yıllarca tarımla iştigal eden, tarımla ilgili ticaret yapan birisi olarak vatandaşlarımızın, köylülerimizin çektiği sıkıntıları çok yakından biliyoruz. Bunun için de Türkiye’de ilk defa Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kuran belediye olmak bizim boynumuzun borcuydu. O günden bu yana dağıyla, taşıyla, ovasıyla, yaylasıyla, Mersin’de yaşayan tüm üreticilerimize hizmet verme gayreti içerisindeyiz” dedi.
“Buzağı ölümlerini yüzde % 2’ye indirmek gerekmektedir”
Buzağı kayıplarının Türkiye’ye maliyetinin 2 milyar TL civarında olduğunu ve büyükbaş hayvancılığın geleceğinin buzağı kayıplarının önlenmesine bağlı olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Bu kaybın göz ardı edilmesi mümkün değildir. Bu sebeple buzağı ölümlerini öncelikle yüzde 5’e, daha sonra % 2’ye indirmek gerekmektedir. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak verdiğimiz Buzağı barınağı desteği ile buzağı kayıplarının önüne geçilerek işletmelerde ekonomik kayıplar azaltılacaktır. Ülkemizdeki sürülerin gençleştirilme ve ıslah edilme hedeflerinin gerçekleştirilmesinde buzağıların tekniğine uygun yetiştirilmesi önemlidir. Buzağı Yetiştiriciliğinde en önemli materyal buzağı barınağıdır. Projemizin uygulanmasıyla ilimiz genelinde damızlık süt ve besi materyali arttırılacak, süt ve et endüstrisine katkı sağlanacaktır. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen gayreti gösterip
hizmetlerimizi arttırarak devam ettireceğiz. Üreticilerimizin sorunlarını çözmek için sizlerin yanında olmak Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak boynumuzun borcudur. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman Üreticilerimizin yanında olduk ve bundan sonraki yeni yatırımlarımızla da farkımızı göstererek daima yanınızda olacağız” şeklinde konuştu.
Üreticiler daha semiz ve sağlıklı hayvan yetiştirebilecekler
Büyükşehir belediyesi tarafından dağıtılan barınaklar sayesinde üreticiler daha semiz ve sağlıklı hayvan yetiştirebilecekler. Desteklemesi yapılan buzağı barınağı ile buzağıların yetişkinlerden ayrı bölümlerde tutulması sağlanarak, kayıpların da önüne geçilmiş olacak.
İlk dağıtımı Tarsus’ta gerçekleştirilen buzağı barınaklarından Akdeniz ilçesinde 67 üreticiye, Çamlıyayla ilçesinde 9, Erdemli’de 79 Gülnar’da 58, Mut’ta 288, Mezitli’de 17, Silifke ilçesinde 119, Tarsus’ta 326 ve Toroslar’da 37 üretici olmak üzere toplamda 1000 üreticiye %75 hibeli Buzağı Barınağı desteklemesi yapılacak.
MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek törende gerçekleştirdiği konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yem fiyatlarının arttığı, sütün fiyatının sudan ucuz olduğu ortamda her zaman çiftçilerin yanında yer adlığını ve buzağı barınağı dağıtımı ile de hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara ekonomik anlamda büyük bir kolaylık sağladığını belirtti.
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ise, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Köylü milletin efendisidir’ sözünden yola çıkarak köylülere ve çiftçilere yönelik gerçekleştirdiği hizmetler için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkürlerini iletti.
Mersin Damızlık Koyun – Keçi Üreticileri Birlik Başkanı Nuri Demirbaş, Hacıhamzalı Muhtarı Metin Kara, Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay da projelerinden dolayı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkür konuşması yaptılar.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
© 2000 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti


Oluşturma süresi(ms): -1
SON DAKİKA
Mersin Silifke'de Kaçak Avlananlara 64 Bin 746 TL Para Cezası Uygulandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Kent Merkezinde Trafik Akışının Hızlanması ve Rahatlaması İçin Düzenleme Çalışmalarını Sürdürüyor
Mersin'de Hayvan Hırsızlığı Yapan 2 Şüpheli Gözaltına Alındı
‘kozalar’ Oyununun Provaları Tüm Hızıyla Sürüyor
Meteoroloji Akdeniz İçin Fırtına Uyarısında Bulundu
Kimin İhtiyacı Varsa Mersin Büyükşehir Orada
Cnrexpo 6.Mersin Kitap Fuarı’nda Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Personelince Fuar Alanına Gelen Vatandaşlara Trafik Konularında Bilgilendirme Yapıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tarafından, Finanse Edilen ve Akdeniz Belediyesi Tarafından Yürütülen "Mesleki Eğitim Atölyeleri" Başlıyor
Büyükşehir Msk’nın Hem Kadın Hem de Erkek Takımları Galibiyetleriyle Sevindirdi
Türkiye Güven Huzur Uygulaması Gerçekleştirildi